Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 7km/h W
H 2 • L 1
1C
Sr
1C
Czw
1C
Pt
-1C
Sob
-1C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaMałgorzata Kidawa-Błońska zrezygnowała ze startu w wyborach. Zastąpi ją Radosław Sikorski?
radosław sikorski
15.05.2020 | 10:09

Małgorzata Kidawa-Błońska zrezygnowała ze startu w wyborach. Zastąpi ją Radosław Sikorski?

Na zdjęciu: Radosław Sikorski może zastąpić Małgorzatę Kidawę-Błońską w roli kandydata PO na prezydenta.

Fot. ST/archiwum

Małorzata Kidawa-Błońska nie będzie kandydatką Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Zastąpić może ją bydgoski europoseł Radosław Sikorski.

Wicemarszałek sejmu potwierdziła swoją decyzję podczas konferencji prasowej zorganizowanej w piątek rano. Już w ostatnich dniach mówiło się, że szefostwo partii sugerowało jej wycofanie. Kidawa-Błońska zaczynała kampanię wyborczą jako faworytka do rywalizacji z Andrzejem Dudą w II turze, ale z każdym tygodniem jej poparcie malało. Niektóre sondaże przewidywały nawet, że kandydatka PO uzyska dopiero szósty wynik – za urzędującym prezydentem, ale także Szymonem Hołownią, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, Robertem Biedroniem i Krzysztofem Bosakiem.

Obecnej wicemarszałek sejmu, która w prawyborach pokonała prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, nie pomogły też deklaracje związane z bojkotem wyborów zaplanowanych na 10 maja. Zarówno ona, jak i jej koledzy partyjni musieli pokrętnie odpowiadać na pytania, czy kandydatka PO w końcu wystartuje w wyborach czy nie. – Wiem, że ponoszę odpowiedzialność za to, co mówiłam. Spadki sondażowe spowodowane były tym, że Polacy nie wiedzieli, czy biorę udział w wyborach czy nie. Dla mnie jednak najważniejsze było ich zdrowie, bezpieczeństwo i to, żeby Polska ciągle była krajem demokratycznym – mówiła w piątek Kidawa-Błońska, potwierdzając wycofanie kandydatury.

Obecnie wydaje się, że kolejnym kandydatem PO będzie albo Rafał Trzaskowski, albo Radosław Sikorski. Rzadziej wymienia się marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. RMF FM informowało, że najbliżej nominacji jest prezydent Warszawy, ale właśnie funkcja może mu przeszkodzić w starcie w wyborach. Jeśli bowiem wygrałby wyścig o fotel prezydencki, musiałby opuścić stołeczny ratusz, do którego PiS wprowadziłby komisarza. Później zaś odbyłyby się kolejne wybory na prezydenta stolicy. – Nie możemy stracić Warszawy ani Senatu, dlatego naszym kandydatem powinien być Radosław Sikorski, bo jest do tego przygotowany – napisała na Twitterze Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Radosław Sikorski jest osobą, która jest chętna do startu w wyborach prezydenckich, natomiast uchwałę będziemy podejmować po zarządzie, gdy będziemy już wiedzieli, na czym stoimy i co dalej – mówi wojewódzki szef PO Tomasz Lenz, zapytany o poparcie lokalnych struktur dla Sikorskiego. Sam europoseł, w przeszłości minister obrony narodowej i spraw zagranicznych, a także marszałek sejmu, również otwarcie mówi o swojej kandydaturze. W czwartkowym wywiadzie Gazety Wyborczej zadeklarował, że jest gotów do walki o prezydenturę.

Zebranie zarządu krajowego Platformy Obywatelskiej miało rozpocząć się w piątek o godz. 10:00.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści