Bydgoszcz
-2C
Niebo głównie zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 6km/h SSE
H -2 • L -3
-2C
Czw
3C
Pt
5C
Sob
8C
Nd
5C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaMaluchy i uczniowie z czterech gmin pod Bydgoszczą będą mieć tańsze bilety
Autobus - linia 99, kierunek Nowa Wieś Wielka - pętla plac Kościeleckich - SF
29.10.2019 | 09:52

Maluchy i uczniowie z czterech gmin pod Bydgoszczą będą mieć tańsze bilety

Na zdjęciu: Uchwała ma umożliwić uczniom m.in. z gminy Nowa Wieś Wielka zakup biletu miesięcznego za 10 złotych.

Fot. Szymon Fiałkowski

Uczniowie z gmin Osielsko, Białe Błota, Dobrcz i Nowa Wieś Wielka będą mogli korzystać z biletu uczniowskiego i biletu malucha. Jutro rada miasta podejmie uchwałę, dzięki której najmłodsi mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z Bydgoszczą będą mogli od 1 grudnia jeździć komunikacją za 10 złotych miesięcznie.

Bilet Bydgoskiego Ucznia i Bilet Bydgoskiego Malucha to bilety okresowe. Za bilet miesięczny lub 30-dniowy zapłacimy 10 złotych, a za roczny – 100 złotych. Bilety do tej pory przysługiwały wyłącznie mieszkańcom Bydgoszczy – w przypadku uczniów mogły z niego korzystać osoby uczęszczające do szkół podstawowych i gimnazjów – a od 1 września także te, chodzące do liceów, techników i szkół branżowych. Zgodnie z przyjętymi przepisami, możliwość zakupu biletu w obniżonej cenie przysługuje młodzieży do czasu zakończenia edukacji lub do 20. roku życia.

Bilety uczniowskie są kodowane na Bydgoskiej Karcie Miejskiej. Dokumentem uprawniającym do korzystania z nich jest ważna legitymacja szkolna. Wymienione bilety dla dzieci i uczniów można zakupić w punktach sprzedaży biletów okresowych, przez Internet lub w biletomatach.

Zobacz również:

Bilet uczniowski także w Osielsku

Jak informowaliśmy we wrześniu, starania o poszerzenie biletu uczniowskiego o miejscowości poza granicami Bydgoszczy, ale połączone z nią komunikacją podmiejską podjęła gmina Osielsko. Jej wójt Wojciech Sypniewski ogłosił, że najmłodsi mieszkańcy m.in. Niemcza czy Niw będą mogli korzystać z tańszych biletów już od 1 grudnia. Rada miasta Bydgoszczy na jutrzejszej sesji podejmie uchwałę, na mocy której bilet uczniowski i bilet malucha będzie obowiązywał na terenie czterech gmin ościennych: Osielska, Białych Błot, Dobrcza i Nowej Wsi Wielkiej. Te samorządy zawarły bowiem porozumienie z miastem Bydgoszcz, dotyczące funkcjonowania powyższych rozwiązań taryfowych.

Uchwała zastępuje pojęcie „Biletu Bydgoskiego Malucha” terminem „bilet sieciowy Malucha”, a „Bilet Bydgoskiego Ucznia” – biletem uczniowskim. Bilet sieciowy Malucha będzie przysługiwał dzieciom w wieku od 4 roku życia do 30 września roku, w którym kończą 7 lat, na podstawie ważnej Metropolitalnej Karty Malucha wydanej przez właściwą gminę. Upoważnieniem do korzystania z biletu uczniowskiego będzie natomiast ważna legitymacja szkolna oraz Metropolitarna Karta Uczniowska, wydana przez właściwą gminę.

Tańsze bilety dla dzieci i młodzieży będą obowiązywać na terenie wszystkich gmin – tak jak sygnalizował wójt Sypniewski – od 1 grudnia. – Takie rozwiązanie powoduje znaczącą poprawę atrakcyjności transportu zbiorowego dla uczniów gmin ościennych. Uczniowie dojeżdżający do Bydgoszczy, będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej na takich samych zasadach jak uczniowie zamieszkujący w Bydgoszczy – czytamy w projekcie uchwały. Twórcy zmian podkreślają, że poszerzenie oferty taryfowej na uczniów spoza Bydgoszczy ma na celu zachęcić młodych pasażerów do regularnego podróżowania komunikacją publiczną.

Uchwała niesie za sobą jednak pewne skutki. – Szacuje się, że wprowadzenie proponowanych zmian będzie skutkowało w 2019 roku nie uzyskaniem dochodów ze sprzedaży biletów w kwocie ok. 23 952,78 zł, które w całości zostaną pokryte dotacjami pochodzącymi z gmin – informują twórcy projektu.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
PiotrGość Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Gość
Gość
Gość

„do korzystania upoważniaważna legitymacja szkolna oraz Metropolitarna Karta Uczniowska, wydana przez właściwą gminę”….czyli teraz gminy będą wydawać dzieciom Metropolitarne Karty Uczniowskie? Bo treść artykułu sugestie że i legitymacja i karta a nie że lub

Piotr
Gość
Piotr

Proponuję wprowadzić poranne dłuższe autobusy na linii 99 – te do godz. 9.00 jeżdżą przepełnione.

Powiązane treści