Bydgoszcz
14C
Słonecznie
76% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 16 • L 12
18C
Sr
21C
Czw
21C
Pt
23C
Sob
24C
Nd
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoMaluje portrety, współpracuje z reżyserami. Znany artysta przyjedzie w niedzielę do Bydgoszczy
Bohema hotel_SG (1)
12.04.2019 | 06:01

Maluje portrety, współpracuje z reżyserami. Znany artysta przyjedzie w niedzielę do Bydgoszczy

Na zdjęciu: Spotkanie z Andrzejem Pągowskim odbędzie się w hotelu Bohema.

Fot. Stanisław Gazda / archiwum

Już w tę niedzielę (14 kwietnia) do Bydgoszczy przyjedzie Andrzej Pągowski. 

To znany artysta, który ma w swoim dorobku kilka scenografii, kilkanaście murali i okładek, a także namalował kilkaset portretów i kilka tysięcy rysunków, natomiast jego głównym dziełem są plakaty. Pągowski pracował dla takich reżyserów jak Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda czy ostatnio Wojciech Smarzowski, ale także współpracował z Ingmarem Bergmanem czy Martinem Scorsese.

Twórczość Pągowskiego można podziwiać m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i San Francisco, ale także w Centrum Pompidou w Paryżu czy Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie.  Metropolitan Museum of Modern Art umieściło jego „Uśmiech Wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA.

Artysta jest laureatem kilkudziesięciu nagród polskich i zagranicznych, wśród których warto wymienić kilkanaście najwyższych trofeów na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny (w tym 6 złotych medali i tytuł The Best of Show) w Los Angeles oraz kilka nagród głównych na Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy w Chicago. Autorskie reprinty plakatów dostępne w Andrzej Pągowski Art. Gallery powstają z wykorzystaniem barwników najwyższej jakości, na papierze o podwyższonych walorach artystycznych. Ich podstawą są skany oryginalnych prac. W odróżnieniu od na ogół wyblakłych pierwodruków z minionych lat, mają oryginalną, intensywną kolorystykę. Dzięki temu są bardzo dekoracyjne i stanowią interesujący element wystroju wnętrz.

W najbliższą niedzielę, Pągowski przyjedzie do Bydgoszczy, gdzie zagości w ramach cyklu Artyści w Bohemie i spotka się z mieszkańcami w restauracji Weranda hotelu Bohema. Spotkanie z artystą poprowadzi Tomasz Raczek. Co ciekawe, obaj współtworzyli polską wersję „Playboya”.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści