Bydgoszcz
14C
Słonecznie
72% wilgotność
Wiatr: 2km/h SSE
H 15 • L 13
12C
Pon
12C
Wt
11C
Sr
10C
Czw
9C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaManifestacja i kontrmanifestacja na Placu Wolności
Protest KOD-u - LG (3)
09.01.2016 | 16:50

Manifestacja i kontrmanifestacja na Placu Wolności

Pikietę zorganizowali członkowie KOD, lecz pojawili się na niej też ich przeciwnicy.

Na zdjęciu: Uczestnicy mieli tabliczki z różnymi hasłami.

Fot. Leszek Grabowski

Wolna Polska, wolne media – to jedno z wielu haseł, jakie podczas dzisiejszej (9.01) manifestacji skandowały osoby walczące o demokrację. Legalna pikieta Komitetu Obrony Demokracji (KOD) rozpoczęła się przed godz. 14:00 na Placu Wolności w Bydgoszczy. Nie zabrakło na niej przeciwników, czyli osób popierających działania Prawa i Sprawiedliwości.

Strajk dotyczył obrony wolnych mediów i dziennikarzy. Rozpoczął się od przedstawienia obecnej sytuacji panującej w Polsce. Podkreślono niepokój co do wolności kraju i jego demokracji. Przybliżono również temat manifestacji oraz zmiany jakie nakłada wprowadzona ustawa medialna, którą niedawno podpisał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Nawiązano także do wyników wyboru i przypomniano, że dużo osób nie wzięło udziału w wyborach, co znaczy, że nie muszą oni popierać działań PiS.

Podczas prawie godzinnej manifestacji uczestnicy nieśli w górze flagi Polski, Unii Europejskiej oraz kartki i tabliczki z tekstami popierającymi walkę o wolne media. Wykrzykiwano hasła takie jak np. Cała Polska dziś się śmieje, zaczynamy mieć nadzieję; Złodzieje; Konstytucja; Demokracja; Bohaterom Cześć i Chwała; Wolna Polska, wolne media. Takie teksty mówili oczywiście zwolennicy KOD. Ich przeciwny zachowywali się znacznie ciszej, lecz również krzyczeli hasło: Media Narodu, Nie dla KODu. Oni także szybciej odeszli z miejsca pikiety. Nie chcieli też dołączyć się do śpiewania hymnu Unii Europejskiej. „Odę do radości” odśpiewali zwolennicy KOD. Jednak hymn Polski zaśpiewały już wszystkie zgromadzone osoby. W trakcie pikiety używano również gwizdków, dzwonków, trąbek i innych rzeczy, dzięki którym można było uzyskać głośny dźwięk.

Nie zabrakło także osób, które dbały o bezpieczeństwo podczas manifestacji. KOD zorganizowało ochronę, a prócz niej na miejscu byli funkcjonariusze policji i straży miejskiej, którzy stali w neutralnej strefie pomiędzy ugrupowaniami oraz z boku przyglądali się zachowaniu uczestników. Nie doszło do rękoczynów, a grupy walczyły jedynie poprzez użycie słów.

Na pikiecie pojawili się także politycy z naszego regionu. Wśród tłumu ludzi stał Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski. Nieco na uboczu kręcił się senator Jan Rulewski. W kontrmanifestacji wzięli udział radni Krystian Frelichowski i Bogdan Dzakanowski.

Więcej zdjęć z tego wydarzenia można znaleźć tutaj.

 


Powiązane treści