Bydgoszcz
14C
Słonecznie
67% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 15 • L 14
17C
Sr
15C
Czw
9C
Pt
8C
Sob
8C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiSportMaraton w Koronowie na stałe wejdzie do kalendarza imprez rowerowych? „Plany mamy ambitne”
Metropolia Bydgoszcz MTB Maraton
26.02.2016 | 11:06

Maraton w Koronowie na stałe wejdzie do kalendarza imprez rowerowych? „Plany mamy ambitne”

Impreza odbędzie się 23 kwietnia.

Na zdjęciu: Na liście startowej znajduje się już m.in. Piotr Stalmierski.

Fot. ST/archiwum

23 kwietnia odbędzie się Syngenta Koronowo Challenge. Maraton rowerowy, którego start i metę ulokowano w Pieczyskach, wzbudził duże zainteresowanie pasjonatów kolarstwa górskiego nie tylko z regionu, ale też z innych części kraju.

Zapisy na listy startowe ruszyły 14 lutego. Od tego czasu na wszystkie dystanse zapisało się ponad 200 osób. – Liczymy na jeszcze więcej i chyba tak będzie. Plany mamy ambitne jak na pierwszy raz, bo celujemy w 500 uczestników – mówi Jarosław Lustig, organizator maratonu. Rywalizacja toczyć będzie się na kilku dystansach – skierowanych do dzieci 950 m i 1450 m, rodzinnym 12 km oraz 39 km i 74 km.

Zaplanowana na kwiecień impreza ma być pierwszymi tego typu zawodami w historii Koronowa. Początkowo organizatorzy planowali zorganizować ją w ramach LOTTO Poland Bike Maraton. Na przeszkodzie stanęły jednak wymogi finansowe, jakie muszą spełnić miasta chcące dołączyć do ogólnopolskiego cyklu. – Gmina zaproponowała wtedy, aby zorganizować imprezę we własnym zakresie. Ja jestem pomysłodawcą oraz reprezentuję głównego sponsora, bo właśnie firma, w której pracuję, Syngenta, zdecydowała się wesprzeć nasz maraton – mówi Lustig. Koszt organizacji zawodów to około 30 tysięcy złotych, a nieoceniona będzie też pomoc wolontariuszy. – Na razie wszystko udaje się dopinać, ale nadal szukamy kogoś, kto zaoferuje pomoc przy organizacji albo nagrody rzeczowe. Planujemy losowania wśród uczestników oraz różne dodatkowe konkurencje – mówi Lustig. Dzięki współpracy z Syngentą przeprowadzona zostanie klasyfikacja na Turbo Rolnika Roku 2016. Ważnym udogodnieniem dla zawodników z Bydgoszczy będzie możliwość odebrania pakietu startowego w sklepie TRIstyle przy ul. Szubińskiej.

Trasa poprowadzi polnymi oraz leśnymi drogami przez m.in. kopalnię odkrywkową, nieczynną żwirownię czy most kolei wąskotorowej. Startujący będą musieli zmierzyć się z niemałą liczbą zjazdów i podjazdów, często na gliniastym podłożu. – Staramy się wykorzystać każdą możliwą górkę. Początek może być zgubny szczególnie dla tych, którzy będą startować pierwszy raz. Usłyszą szum opon, będą chcieli jechać tempem najlepszych, a potem zaczną się górki i pary w nogach może zabraknąć – przestrzega organizator maratonu. Znaczny wpływ na rywalizację będzie też miała pogoda, która może dodatkowo utrudnić warunki i zmusić kolarzy do podbiegania najcięższych podjazdów. W marcu odbędzie się objazd trasy dla tych, którzy chcieliby zapoznać się z nią jeszcze przed zawodami.

W tym roku oferta skierowana do fanów kolarstwa górskiego z regionu jest bardzo bogata, gdyż wiosną w Bydgoszczy – jak co roku – odbędą się też Kujawia XC (3 kwietnia) i Metropolia Bydgoszcz Maraton (29 maja). W drugiej części województwa zagości cykl Mazovia MTB – 30 lipca w Grudziądzu, 28 sierpnia w Brodnicy i 4 września w Toruniu. Możliwe, że maraton w Koronowie także wejdzie na stałe do kalendarza imprez rowerowych. – Mam już pomysły na następne, zupełnie inne trasy. Zobaczymy jednak, czy będzie zadowalająca frekwencja i czy nadal będziemy mogli liczyć na wsparcie sponsorów – mówi pomysłodawca zawodów, który w maratonie nie będzie mógł jednak wystartować – Zabrałem się za ten maraton, bo pomyślałem, że fajnie byłoby pojechać u siebie, ale jako organizator marzenia o starcie na swojej ziemi muszę odwlec.  Satysfakcja jednak na pewno będzie, gdy w imprezie weźmie udział dużo ludzi. Już dziś na liście startowej są zawodnicy np. z Wrocławia – kończy Lustig.


Powiązane treści