Bydgoszcz
8C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 3km/h N
H 9 • L 7
15C
Nd
15C
Pon
4C
Wt
8C
Sr
7C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeMarian Rejewski ma swoją tablicę [ZDJĘCIA]
01.12.2015 | 14:33

Marian Rejewski ma swoją tablicę [ZDJĘCIA]

W budynku dzisiejszego Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 zdał maturę Marian Rejewski.

Zdjęcia: Stanisław Gazda

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 jest kontynuatorem tradycji Państwowego Gimnazjum Klasycznego w Bydgoszczy. W budynku tej szkoły, w 1923 roku zdał maturę genialny Polski matematyk i kryptolog Marian Rejewski – „człowiek, który wniósł oryginalne idee do matematycznych metod kryptologii i wpłynął na przebieg II wojny światowej”. Dziś na frontonie budynku szkoły, odsłonięta została tablica pamiątkowa Jemu poświęcona.

-Mamy dziś przyjemność uczcić pamięć naszego sławnego absolwenta, Mariana Adama Rejewskiego (…)aby podkreślić fenomen tego wielkiego człowieka, z dumą pragniemy odsłonić tablicę pamiątkową ku Jego czci – powiedziała otwierając uroczystość dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Bydgoszczy Mariola Mańkowska.

Odsłonięcia tablicy dokonały: Janina Sylwestrzak, córka Mariana Rejewskiego oraz zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, po czym uczniowie szkoły złożyli pod tablicą wiązankę kwiatów i zaciągnęli wartę honorową.

Metropoliibydgoskiej.pl, Janina Sylwestrzak powiedziała:

Z upływem lat coraz bardziej refleksyjnie, ale też z coraz większą wyrozumiałością i zrozumieniem patrzę na dokonania mojego ojca, którego zawsze będę pamiętać jako wspaniałego, serdecznego, ciepłego człowieka, który zawsze mi imponował swoją wiedzą. Jako dziecko nie zdawałam sobie z tego sprawy, czym się zajmował, czym jest enigma. Cieszę się, że doszło do dzisiejszej uroczystości, choć przyznam, iż miałam nadzieję, że wydarzy się to jeszcze zanim powstanie Jego pomnik.

 

 


Powiązane treści