Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeMarian Rejewski ma swoją tablicę [ZDJĘCIA]
01.12.2015 | 14:33

Marian Rejewski ma swoją tablicę [ZDJĘCIA]

W budynku dzisiejszego Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 zdał maturę Marian Rejewski.

Zdjęcia: Stanisław Gazda

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 jest kontynuatorem tradycji Państwowego Gimnazjum Klasycznego w Bydgoszczy. W budynku tej szkoły, w 1923 roku zdał maturę genialny Polski matematyk i kryptolog Marian Rejewski – „człowiek, który wniósł oryginalne idee do matematycznych metod kryptologii i wpłynął na przebieg II wojny światowej”. Dziś na frontonie budynku szkoły, odsłonięta została tablica pamiątkowa Jemu poświęcona.

-Mamy dziś przyjemność uczcić pamięć naszego sławnego absolwenta, Mariana Adama Rejewskiego (…)aby podkreślić fenomen tego wielkiego człowieka, z dumą pragniemy odsłonić tablicę pamiątkową ku Jego czci – powiedziała otwierając uroczystość dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Bydgoszczy Mariola Mańkowska.

Odsłonięcia tablicy dokonały: Janina Sylwestrzak, córka Mariana Rejewskiego oraz zastępca Prezydenta Miasta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, po czym uczniowie szkoły złożyli pod tablicą wiązankę kwiatów i zaciągnęli wartę honorową.

Metropoliibydgoskiej.pl, Janina Sylwestrzak powiedziała:

Z upływem lat coraz bardziej refleksyjnie, ale też z coraz większą wyrozumiałością i zrozumieniem patrzę na dokonania mojego ojca, którego zawsze będę pamiętać jako wspaniałego, serdecznego, ciepłego człowieka, który zawsze mi imponował swoją wiedzą. Jako dziecko nie zdawałam sobie z tego sprawy, czym się zajmował, czym jest enigma. Cieszę się, że doszło do dzisiejszej uroczystości, choć przyznam, iż miałam nadzieję, że wydarzy się to jeszcze zanim powstanie Jego pomnik.