Bydgoszcz
19C
Słonecznie
52% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 19 • L 18
15C
Wt
15C
Sr
15C
Czw
13C
Pt
15C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIMarszałek niewłaściwie rozdzielał pieniądze unijne? „Zaleciliśmy zawieszenie projektów”
Piotr Całbecki
09.12.2016 | 16:47

Marszałek niewłaściwie rozdzielał pieniądze unijne? „Zaleciliśmy zawieszenie projektów”

Ministerstwo Rozwoju i Finansów nie wyklucza audytu w urzędzie marszałkowskim związanego z wydatkowaniem pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Na zdjęciu: Czy marszałek Piotr Całbecki będzie musiał tłumaczyć się ministerialnym urzędnikom?

Fot. Sebastian Torzewski / archiwum

Ministerstwo Rozwoju i Finansów zareagowało na pismo bydgoskiego posła Prawa i Sprawiedliwości Piotra Króla, który domagał się sprawdzenia, czy urząd marszałkowski właściwie wydaje pieniądze unijne na edukację osób dorosłych. Wniosek – superresort wicepremiera Mateusza Morawieckiego zalecił marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu wstrzymanie realizacji projektów z tego segmentu Regionalnego Programu Operacyjnego.

CZYTAJ TAKŻE: Uniwersytet Medyczny zapomniany? Uczelnia utknęła w komisjach sejmowych

Stanowisko ministerstwa jest pokłosiem wątpliwości, które w czerwcowym liście do Całbeckiego wyraził wspomniany poseł Król. Twierdził on, że zapisy projektów w zakresie szkolnictwa osób dorosłych z zakresu cyfryzacji i języków obcych ograniczają liczbę potencjalnych beneficjentów wyłącznie do samorządu województwa. A to, zdaniem parlamentarzysty PiS, miało wypaczyć ideę trybu konkursowego, który w tym wypadku był przewidziany. W odpowiedzi marszałek podkreślał, że powyższe działania miały zapewnić kierowanemu przez niego urzędowi rolę „koordynatora i organizatora” wsparcia, które byłoby jednak rozdzielane poprzez instytucje zewnętrzne.

Tyle że takie tłumaczenia nie przekonały przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju i Finansów, do których również zwrócił się Piotr Król. Jak pisze w odpowiedzi na jego wniosek wiceminister Adam Hamryszczak, ministerialni urzędnicy podzielają zastrzeżenia dotyczące trybu konkursowego. „W omawianych konkursach jedynym uprawnionym do złożenia projektów był samorząd województwa, co de facto oznacza wybór projektów w trybie pozakonkursowym” – pisze podsekretarz stanu w MRiF w piśmie z 5 grudnia.

Jakie to rodzi konsekwencje? Ministerstwo stoi na stanowisku, że realizacja projektów w ramach kształcenia ustawicznego będzie możliwa dopiero, gdy Komisja Europejska zgodzi się na zmianę trybu na pozakonkursowy. „Na obecnym etapie poleciliśmy Instytucji Zarządzającej RPO (czyli urzędowi marszałkowskiemu – dod. red.) zawieszenie realizacji projektów, jeśli umowy na dofinansowanie zostały podpisane, albo odstąpienie od oceny, gdy projekty znajdują się na tym etapie” – podkreśla wiceminister Hamryszczak. Jak wynika z jego pisma, marszałek Całbecki zadeklarował, że „rozważy zwrócenie się do KE z prośbą o interpretację zapisów RPO w tym zakresie”.

Resort rozwoju i finansów zapewnia z kolei, że jego dalsze działania będą uzależnione od ruchów samorządu województwa. Adam Hamryszczak nie wykluczył przeprowadzenia w urzędzie marszałkowskim kontroli w zakresie prawidłowości przyznawania środków na działania edukacyjne wśród dorosłych.

Przypomnijmy, że w tej samej sprawie toczy się prokuratorskie postępowanie w sprawie ewentualnego niedopełnienia obowiązków bądź przekroczenia uprawnień przez samorząd województwa. Śledztwo wszczęła w połowie listopada Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum Zachód w Toruniu.


Powiązane treści