Bydgoszcz
15C
Opady
72% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 16 • L 14
13C
Pt
14C
Sob
15C
Nd
16C
Pon
12C
Wt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaREGIONKomunikacjaMarszałek zapowiada przetarg na połączenia kolejowe w regionie. Umowa na 15 lat!
Elf Pesa Bydgoszcz
17.01.2019 | 17:25

Marszałek zapowiada przetarg na połączenia kolejowe w regionie. Umowa na 15 lat!

Na zdjęciu: Obecnie na trasach kolejowych w regionie dominuje spółka PolRegio. Wykorzystuje ona między innymi Elfy z bydgoskiej Pesy należące do samorządu województwa.

Fot. Leszek Grabowski / archiwum

Urząd marszałkowski opublikował wstępne ogłoszenie o planowanym przetargu na zlecenie przewozów pociągami na terenie województwa. Umowa z przyszłym wykonawcą będzie obowiązywała w latach 2020-2035.

Jak wynika z dokumentów opublikowanych w środę przez wojewódzkich urzędników, przetarg zostanie ogłoszony w styczniu przyszłego roku. Wszystko po to, aby umowa z potencjalnym wykonawcą mogła być realizowana po wejściu w życie nowego rozkładu jazdy w grudniu 2020 roku. Na uwagę zasługuje nie tylko długość umowy, ale również chęć zlecenia zadania na warunkach rynkowych. W tej kwestii Kujawsko-Pomorskie znajduje się w zdecydowanej mniejszości – wiele regionów posiada własne spółki (np. Koleje Dolnośląskie czy Śląskie) lub decyduje się na zlecenie połączeń w trybie z „wolnej ręki”. Warto dodać, że władze województwa są właścicielem części taboru (m.in. Elfów produkowanych w bydgoskiej Pesie), którą obsługują Przewozy Regionalne (pod marką handlową PolRegio).

Z dokumentów udostępnionych przez urząd marszałkowski wynika, że przetarg zostanie podzielony na trzy pakiety, które obejmą ponad dziesięć tras w obrębie województwa. Pakiet bydgoski będzie składał się z połączenia między Kutnem a Piłą (na odcinku od Bydgoszczy do Wyrzyska-Osieka), Chorzowem a Tczewem (pomiędzy Inowrocławiem a Smętowem) oraz Poznaniem i Skandawą (od Wydartowa do Torunia). Pakiet toruński to dwa połączenia – wspomniane Kutno – Piła (odcinek Kutno – Bydgoszcz) oraz Poznań – Skandawa (od Torunia do Biskupca Pomorskiego). Z kolei na pakiet grudziądzki złożą się połączenia: Nakielsk – Toruń Wschodni (od Sierpca do Torunia), Chorzów – Tczew (Bydgoszcz – Laskowice Pomorskie), Nowa Wieś Wielka – Gdynia Port (od Bydgoszczy do Bąka), Toruń Wschodni – Malbork (pomiędzy Toruniem a Grudziądzem), Działdowo – Chojnice (od Brodnicy do Chojnic), Kowalewo Pomorskie – Bydgoszcz Wschód (od Chełmży do Bydgoszczy), Laskowice Pomorskie – Bąk (od Laskowic do Czerska) oraz Poznań – Skandawa (w granicach Torunia).

Obecnie na liniach zelektryfikowanych w regionie dominują pojazdy wspomnianego PolRegio. Arriva, która przez kilka lat – właśnie w wyniku przetargu – obsługiwała niektóre linie, obecnie kursuje wyłącznie taborem spalinowym. Obsługuje między innymi trasy z Bydgoszczy do Chojnic (przez Wierzchucin i Tucholę) oraz Bydgoszcz – Grudziądz (przez Unisław oraz Chełmżę).


Powiązane treści