Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Marszałkowskie dotacje na zabytki. Wsparcie wyniosło kilkadziesiąt milionów złotych

Dodano: 21.07.2023 | 12:59

Na zdjęciu: Przekazano 30 milionów złotych na renowację zabytków.

Fot. Urząd Marszałkowski

Tegoroczne wsparcie na zabytki wyniosły kilkadziesiąt milionów złotych. Renowację przejdzie ponad 200 obiektów.

W tym roku samorząd województwa przekazał 30 mln zł na remonty konserwatorskie, prace restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkowych obiektach Kujaw i Pomorza. Dotacje trafią na realizację 208 inwestycji. 20 lipca 2023 roku umowy zostały wręczone beneficjentom przez marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącą sejmiku województwa Elżbietę Piniewską.

Zabytkowe obiekty to nasze dziedzictwo, o które mamy obowiązek dbać – mówi marszałek Piotr Całbecki – Należy podkreślić zaangażowanie właścicieli i zarządców, którzy na co dzień troszczą się o nie, chronią przed zniszczeniem i zabiegają o dotacje. Odrestaurowane zabytki to nasz wspólny sukces.

Odnowione zostaną m.in. kościoły, świątynie w niewielkich miejscowościach, kompleksy pałacowo-dworskie, kamienice i zabytkowe gmachy instytucji, które są wpisane do rejestru zabytków.

Dotacje, na które składają się środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz budżetu województwa, umożliwią m.in.:

  • kontynuację remontu dachu kościoła pw. św. Małgorzaty w Płowężu (powiat brodnicki)
  • konserwację fragmentu elewacji kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Koronowie (powiat bydgoski)
  • przeprowadzenie prac konserwatorskich przy elewacji zachodniej i północnej kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy
  • konserwację polichromii we wnętrzu kościoła parafialnego pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Tucznie (powiat inowrocławski)
  • remont konserwatorski kościoła rzymskokatolickiego pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Broniewie (powiat radziejowski)
  • wykonanie prac restauratorskich przy elewacjach kościoła pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Toruniu
  • kontynuację prac konserwatorskich i restauratorskich przy wyposażeniu cerkwi pw. św. Mikołaja we Włocławku
0 0 votes
Article Rating
Milena Wyrąbkiewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments