Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Marszałkowskie wsparcie dla gastronomii i branży fitness. Wkrótce będzie można składać wnioski

Dodano: 27.11.2020 | 11:46

Na zdjęciu: Marszałek Piotr Całbecki przedstawił program wsparcia dla gastronomii.

Fot. Mikołaj Kuras/ Urzad Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Punkty gastronomiczne oraz ośrodki z branży fitness będą się mogły ubiegać o granty na utrzymanie lub przywrócenie miejsc pracy oraz pożyczki udzielane na weksel in blanco w ramach marszałkowskiego pakietu wsparcia. Władze województwa przygotowują też kampanię promującą kupowanie jedzenia na wynos.

Do spotkań marszałka z przedstawicielami branży gastronomicznej doszło w połowie listopada. Całbecki apelował też wówczas do premiera Morawieckiego o przynajmniej częściowe odmrożenie branży i wykorzystanie dostępnych instrumentów, które pomogłyby restauratorom przetrwać – m.in. umorzenia składek do ZUS i zaległych podatków, bezzwrotnego wsparcia w ramach specjalnego rządowego funduszu i dopłaty do wynagrodzeń pracowniczych.

– Nie możemy dać upaść tym branżom. Pomoc samorządu województwa to realny wyraz naszej solidarności z pracującymi w nich ludźmi – mówił w środę marszałek Piotr Całbecki, prezentując założenia programu. Granty obrotowe na utrzymanie miejsc pracy to zapowiadane wcześniej dofinansowanie etatów w wysokości 3 tysięcy złotych miesięcznie na pracownika. Firma, która w związku z obostrzeniami antyepidemicznymi musiała zamknąć lokal czy klub, będzie mogła otrzymać od 6 do 12 tysięcy złotych, w zależności od obrotów, na utrzymanie lub przywrócenie jednego lub dwóch stanowisk w pracy. Środki zostaną wypłacone w jednej transzy.

– Lista rankingowa zostanie sporządzona wyłącznie w oparciu o punktację. Kolejność zgłoszeń nie ma znaczenia. Jako główne kryteria premiujące przyjmujemy spadek obrotów (dochodów) wyższy niż 50 proc. oraz nieobjęcie przedsiębiorstwa wsparciem rządowym w ramach tarczy 6.0 ze względu na krótkie funkcjonowanie na rynku – wyjaśnia rzecznik urzędu Beata Krzemińska.

Nabór wniosków ma zostać ogłoszony 30 listopada. Będą one przyjmowane między 1 a 7 grudnia w formie elektronicznej i maksymalnie uproszczone.  – Wypłaty przewidujemy jeszcze w grudniu – zakomunikował urząd marszałkowski, który na potrzeby obsługi grantów uruchomił adres mailowy gastrofit@kujawsko-pomorskie.pl i podstronę www.kujawsko-pomorskie.pl/gastrofit

Urząd proponuje też pożyczki płynnościowe. – Z prac zespołu pod kierownictwem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, który pracuje nad rozwiązaniami ratunkowymi dla gastronomii i branży fitness, wynika jednak, że większość tego typu przedsiębiorstw nie może z nich skorzystać. Dlatego wprowadzamy dla nich pożyczki, których zabezpieczeniem jest jedynie weksel in blanco – tłumaczy Krzemińska. informacje na temat programu można znaleźć na stronie Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego. Urząd Marszałkowski przygotowuje też kampanię promującą kupowanie jedzenia na wynos w lokalnych restauracjach i jadłodajniach. Jej szczegóły mają być znane wkrótce.

0 0 votes
Article Rating
Marszałkowskie wsparcie dla gastronomii i branży fitness. Wkrótce będzie można składać wnioski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments