Bydgoszcz
22C
Niebo częściowo zachmurzone
68% wilgotność
Wiatr: 3km/h WSW
H 23 • L 22
22C
Wt
18C
Sr
19C
Czw
22C
Pt
22C
Sob
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBlogiMasa krytyczyna
rower
20.11.2015 | 12:37

Masa krytyczyna

Nie wiem czy prezydent Bruski boi się owej „masy” czy są jakieś inne względy przeznaczenia w budżecie miasta na rok 2016 jedenastu milionów ośmiuset tysięcy złotych na ścieżki rowerowe.

Na zdjęciu: W budżecie miasta na 2016 rok zaplanowano prawie dwanaście milionów złotych na drogi rowerowe.

Fot. ED

Pewnie się narażę  „masie krytycznej ”  czyli rowerzystom zwanym dawniej cyklistami. Ale zasada: „znaj proporcjum mocium panie” została postawiona w Bydgoszczy na głowie. Nie wiem czy prezydent Bruski boi się owej „masy” czy są jakieś inne względy przeznaczenia w budżecie miasta na rok 2016  jedenastu  milionów ośmiuset tysięcy złotych na ścieżki rowerowe.   Tak 11 800 000 złotych . Nie twierdzę, że nowe ścieżki  rowerowe są zupełnie niepotrzebne. Ale przecież prawda jest taka, że w naszym klimacie okres  późnej jesieni i czas zimowy raczej nie sprzyjają rowerowym eskapadom. A jeżeli ktoś jeździ rowerem podczas mrozów  to raczej w ramach masochizmu niż z rzeczywistej potrzeby. Jak dotąd rower nie jest też  najważniejszym środkiem komunikacji w mieście, a raczej uzupełniającym. To na pewno sposób na rekreację. Rowerzyści mają, jako użytkownicy dróg  swoje prawa i w żadnym przypadku nie mam zamiaru ich podważać – też są mieszkańcami Bydgoszczy. Ale czy rzeczywiście konieczne jest budowanie dla nich rowerowych autostrad, kiedy – jak się wydaje pieniędzy w nadmiarze raczej w mieście  nie ma.

 Mieszkańcami Bydgoszczy są jednak także osoby mieszkające na osiedlach i od kilkudziesięciu lat pozbawione możliwości dotarcia do domów suchą stopą. Mieszkańcy, którzy niszczą obuwie i  pojazdy podczas poruszania się po wertepach.   Na utwardzenie, na budowę osiedlowych ulic, po wieloletnich bojach prezydent łaskawie przeznacza na 2016 rok – 17 milionów złotych.  Przypomnę dla rowerzystów , którzy używają pojazdów głównie dla rekreacji milionów prawie 12, a dla zwykłych niecyklistów  – milionów 17. Gdzie tu sens?

I jeszcze jedno – w uzasadnieniu podwyższenia w 2016 roku podatków od nieruchomości napisał pan prezydent , że ten wzrost   wynika z konieczności przeznaczenia pieniędzy z tej podwyżki  na budowę osiedlówek. A skąd pieniądze na ścieżki rowerowe? Ot są tak po prostu w budżecie?  Nie wiadomo skąd? A może z podatków, które płacą także  mieszkańcy osiedli bez utwardzonych ulic?

Konstanty Dombrowicz

Prezydent Bydgoszczy w latach 2002-2010
Konstanty Dombrowicz

Panel dyskusyjny


Powiązane treści