Bydgoszcz
-2C
Niebo częściowo zachmurzone
64% wilgotność
Wiatr: 9km/h WNW
H -1 • L -3
0C
Sob
-0C
Nd
-1C
Pon
2C
Wt
1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPorady i ciekawostkiMasz kłopot z wilgocią w domu lub mieszkaniu? Problem jest większy, niż Ci się wydaje!
26.08.2021 | 08:00

Masz kłopot z wilgocią w domu lub mieszkaniu? Problem jest większy, niż Ci się wydaje!

Na zdjęciu: Długofalowe skutki życia w pomieszczeniach o dużym stopniu wilgotności są jeszcze poważniejsze.

Fot. nadesłane

Najczęściej mało kto zwraca uwagę na subtelne sygnały. Dopiero awaria pralki u sąsiada z góry czy podtopienia spowodowane intensywnymi opadami atmosferycznymi skłaniają do zastanowienia się nad osuszaniem ścian lub całego budynku. A przecież wilgoć, stwarzająca doskonałe warunki do rozwoju pleśni i innych grzybów, otacza nas dosłownie zewsząd. Stopniowo przesiąka przez mury czy fundamenty. A kiedy skutki stają się doskonale widoczne i odczuwalne, często jest już za późne na ich odwrócenie.

Nadmiar wilgoci stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia mieszkańców

Grzybnie oraz zarodniki grzybów podrażniają górne i dolne drogi oddechowy oddechowe. Ich wymiary rzadko kiedy przekraczają 10 mikronów, przez co z łatwością przedostają się w głąb drzewa oskrzelowego. Klasyfikuje się je jako jedne z najgroźniejszych alergenów inhalacyjnych. Spowodowana nimi nadwrażliwość objawia się przez cały, z sezonowymi nasileniami reakcji alergicznych. Trudno w takiej sytuacji mówić o wysokim komforcie życia.

Długofalowe skutki życia w pomieszczeniach o dużym stopniu wilgotności są jeszcze poważniejsze. Obok alergii pojawiają się schorzenia reumatyczne, astma, dolegliwości układu nerwowego, a nawet nowotwory. Wilgoć to jeden z czynników rakotwórczych – a skoro lepiej zapobiegać niż leczyć, przyczynę należy jak najwcześniej rozpoznać i usunąć. Dlatego eksperci Hydrobloker zalecają regularne dokonywanie pomiarów wilgotności we wszystkich, nawet rzadko użytkowanych częściach domu lub mieszkania.

Koszty ogrzewania budynku przy zawilgoconych ścianach są wielokrotnie wyższe

Jeżeli ryzyko znacznego pogorszenia stanu zdrowia kogoś nie przekonuje, być może zrobią to argumenty finansowe. Według wyliczeń specjalistów z firmy Hydrobloker, wartość nieruchomości dotkniętych nadmiernym zawilgoceniem jest niższa o 15% od ceny, jaką można by uzyskać po dokładnym osuszeniu. Teraz wystarczy poprosić fachowców o wycenę usługi i samodzielnie policzyć, co opłaca się bardziej. Tylko trzeba jeszcze wziąć pod uwagę wydatki na eksploatację. Jak czytamy na stronie https://osuszanie.info/, z powodu wilgotnych ścian marnuje się nawet 70% ciepła wytwarzanego przez systemy grzewcze. Sporym problemem jest także wilgoć podciągana z gruntu – najpierw do fundamentów, a potem przesiąkająca coraz wyżej. Dotyczy to zwłaszcza obiektów w tzw. starym budownictwie. Przymierzając się do remontu lub termomodernizacji, warto wcześniej zadbać o osuszenie murów oraz wykonanie kompleksowej izolacji przeciwwilgociowej.


Podobne wpisy

Powiązane treści