Maszty telekomunikacyjne na terenie gminy Osielsko. Czy urząd lekceważy zdanie mieszkańców?
Dodano: 17.01.2023 | 12:20Na zdjęciu: Maszty często budzą sprzeciw mieszkańców.
Fot. archiwum IN
Stawianie masztów telekomunikacyjnych budzi skrajne emocje. Niektórzy twierdzą, że dzięki urządzeniom poprawa się jakość zasięgu i połączeń, co w dobie postępu technologicznego jest bardzo potrzebne. Inni twierdzą, że stawianie masztów zbyt blisko osiedli mieszkaniowych jest niekorzystne chociażby dla zdrowia.
Temat omawiany jest tak naprawdę w całym kraju. Co jakiś czas pojawiają się informacje, o tym, że w jakiejś miejscowości mieszkańcy przeciwstawiają się budowie tego typu obiektów. Ostatnio w sprawę zaangażował się również radny z Osielska Przemysław Ziętara. Wnioskował on o przeprowadzenie akcji informacyjnej dla mieszkańców Osielska w sprawie zasad stawiania masztów telekomunikacyjnych takich jak ten, który właśnie powstał przy ulicy Leśnej w Osielsku. Jak zaznaczył podczas grudniowej sesji radny, Ziętara jest to inwestycja niezrozumiała dla mieszkańców. Obwiniają oni urząd i radnych o lekceważenie ich zdania na temat takich inwestycji.
Znajomość przepisów nie jest powszechna
Wójt gminy Osielsko Wojciech Sypniewski podziela pogląd radnego Przemysława Ziętary, że znajomość przepisów ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych nie jest powszechna. – W świetle przepisów przywołanej ustawy pragnę zauważyć, że Gmina otrzymuje informację o przedsięwzięciu, które nie wymaga wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dopiero na etapie wydanego pozwolenia przez Starostę i sytuacja poczucia niedoinformowania przez miejscową społeczność może się, nie z naszej winy, powtarzać – twierdzi gospodarz gminy Osielsko.
O czym mówi ustawa?
Ponadto wójt zapowiedział, że zostanie przygotowany wyciąg z przepisów ustawy z krótkim komentarzem, który będzie zamieszczony na stronie internetowej gminy. Tak też się stało. Przywołana została ww. ustawa z dnia 7 maja 2010 roku. Czytamy w niej m.in.: „Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zwany dalej „planem miejscowym”, nie może ustanawiać zakazów, a przyjmowane w nim rozwiązania nie mogą uniemożliwiać lokalizowania inwestycji celu publicznego z zakresu łączności publicznej, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, jeżeli taka inwestycja jest zgodna z przepisami odrębnymi”.
Ponadto w ustawie istnieje zapis, że „Przeznaczenie terenu na cele zabudowy wielorodzinnej, rolnicze, leśne, usługowe lub produkcyjne nie jest sprzeczne z lokalizacją inwestycji celu publicznego z zakresu łączności publicznej, a przeznaczenie terenu na cele zabudowy jednorodzinnej nie jest sprzeczne z lokalizacją infrastruktury telekomunikacyjnej o nieznacznym oddziaływaniu”.
„Dostępność usług telekomunikacyjnych jest dla wszystkich obywateli strategiczna”
Urząd Gminy w Osielsku zaznacza, że przedmiotowa ustawa znacząco ograniczyła gminom władztwo planistyczne. W zakresie prawa budowlanego decyzje dotyczące przedsięwzięć telekomunikacyjnych wydaje Starosta i Gmina nie jest stroną takiego postępowania administracyjnego.
– Niespodziewana lokalizacja masztów telekomunikacyjnych może być dla okolicznych mieszkańców zaskakującą niespodzianką, ale jednocześnie trzeba sobie zdać sprawę, że dostępność usług telekomunikacyjnych jest dla wszystkich obywateli strategiczna – twierdzą urzędnicy z Osielska.
- Nowy market w Koronowie. Rozpoczęto prace budowlane - 27 stycznia 2023
- Ferie zimowe w gminie Osielsko. GOK przygotował atrakcje - 27 stycznia 2023
- Ulica Nad Kanałem w Samociążku w końcu przejdzie remont? Zrobiono ważny krok - 26 stycznia 2023