[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Maszty telekomunikacyjne na terenie gminy Osielsko. Czy urząd lekceważy zdanie mieszkańców?

Dodano: 17.01.2023 | 12:20

Na zdjęciu: Maszty często budzą sprzeciw mieszkańców.

Fot. archiwum IN

Stawianie masztów telekomunikacyjnych budzi skrajne emocje. Niektórzy twierdzą, że dzięki urządzeniom poprawa się jakość zasięgu i połączeń, co w dobie postępu technologicznego jest bardzo potrzebne. Inni twierdzą, że stawianie masztów zbyt blisko osiedli mieszkaniowych jest niekorzystne chociażby dla zdrowia.

Temat omawiany jest tak naprawdę w całym kraju. Co jakiś czas pojawiają się informacje, o tym, że w jakiejś miejscowości mieszkańcy przeciwstawiają się budowie tego typu obiektów. Ostatnio w sprawę zaangażował się również radny z Osielska Przemysław Ziętara. Wnioskował on o przeprowadzenie akcji informacyjnej dla mieszkańców Osielska w sprawie zasad stawiania masztów telekomunikacyjnych takich jak ten, który właśnie powstał przy ulicy Leśnej w Osielsku. Jak zaznaczył podczas grudniowej sesji radny, Ziętara jest to inwestycja niezrozumiała dla mieszkańców. Obwiniają oni urząd i radnych o lekceważenie ich zdania na temat takich inwestycji.

Znajomość przepisów nie jest powszechna

Wójt gminy Osielsko Wojciech Sypniewski podziela pogląd radnego Przemysława Ziętary, że znajomość przepisów ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych nie jest powszechna. – W świetle przepisów przywołanej ustawy pragnę zauważyć, że Gmina otrzymuje informację o przedsięwzięciu, które nie wymaga wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dopiero na etapie wydanego pozwolenia przez Starostę i sytuacja poczucia niedoinformowania przez miejscową społeczność może się, nie z naszej winy, powtarzać – twierdzi gospodarz gminy Osielsko.

O czym mówi ustawa?

Ponadto wójt zapowiedział, że zostanie przygotowany wyciąg z przepisów ustawy z krótkim komentarzem, który będzie zamieszczony na stronie internetowej gminy. Tak też się stało. Przywołana została ww. ustawa z dnia 7 maja 2010 roku. Czytamy w niej m.in.: „Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zwany dalej „planem miejscowym”, nie może ustanawiać zakazów, a przyjmowane w nim rozwiązania nie mogą uniemożliwiać lokalizowania inwestycji celu publicznego z zakresu łączności publicznej, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, jeżeli taka inwestycja jest zgodna z przepisami odrębnymi”.

Ponadto w ustawie istnieje zapis, że „Przeznaczenie terenu na cele zabudowy wielorodzinnej, rolnicze, leśne, usługowe lub produkcyjne nie jest sprzeczne z lokalizacją inwestycji celu publicznego z zakresu łączności publicznej, a przeznaczenie terenu na cele zabudowy jednorodzinnej nie jest sprzeczne z lokalizacją infrastruktury telekomunikacyjnej o nieznacznym oddziaływaniu”.

„Dostępność usług telekomunikacyjnych jest dla wszystkich obywateli strategiczna”

Urząd Gminy w Osielsku zaznacza, że przedmiotowa ustawa znacząco ograniczyła gminom władztwo planistyczne. W zakresie prawa budowlanego decyzje dotyczące przedsięwzięć telekomunikacyjnych wydaje Starosta i Gmina nie jest stroną takiego postępowania administracyjnego.

– Niespodziewana lokalizacja masztów telekomunikacyjnych może być dla okolicznych mieszkańców zaskakującą niespodzianką, ale jednocześnie trzeba sobie zdać sprawę, że dostępność usług telekomunikacyjnych jest dla wszystkich obywateli strategiczna – twierdzą urzędnicy z Osielska.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments