Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Dobry czas LOTTO – Bydgostia. Złoty medal oraz wyróżnienia od prezydenta i marszałka

Dodano: 04.10.2022 | 12:03

Na zdjęciu: Mateusz Biskup cieszył się ostatnio ze złotego medalu mistrzostw świata w wioślarstwie.

Fot. mat. partnera

W ostatnich tygodniach LOTTO – Bydgostia ma powody do radości. Mateusz Biskup cieszył się ze złota mistrzostw świata, Mikołaj Burda został wyróżniony Medalem Prezydenta Miasta Bydgoszcz, natomiast klub otrzymał prestiżowe wyróżnienie od marszałka.

Mateusz Biskup zdobył złoto na mistrzostwach świata w czeskich Racicach. Walkę o medal polska czwórka podwójna stoczyła z osadami z Włoch i Wielkiej Brytanii. Na początku rywalizacji to czwórka z Italii prowadziła, ale na dystansie Polacy zdołali wyprzedzić rywali i to do Biało-Czerwonych trafiło złoto. Drugie miejsce ostatecznie zajęli Brytyjczycy, a dopiero trzecie Włosi.

– Dogadaliśmy się z chłopakami, że nie odpuszczamy Włochów na więcej niż pół łódki. My słyniemy z tego, że gdy jest środkowy tysiąc, to wtedy odchodzimy reszcie i teraz było tak samo – mówił Mateusz Biskup podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej.

Z Włochami Polacy mieli rachunki do wyrównania, gdyż przegrali z nimi na mistrzostwach Europy w Monachium, gdzie nasza osada zdobyła srebro. – Wydaje mi się, że ten brązowym medal nie jest ich spełnieniem marzeń. Wiedzieliśmy, że będą mocni, ale to, co wydarzyło się w Monachium, na pewno nam pomogło. Chcieliśmy się odegrać – wyjaśniał Mateusz Biskup.

Medal zdobyty przez osadę w składzie Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski oraz Fabian Barański był jedynym krążkiem zdobytym przez reprezentację Polski w Racicach. 9. miejsce zajęła osada z Mikołajem Burdą oraz Łukaszem Posyłajką, Piotrem Juszczakiem i Mateuszem Wilangowskim, natomiast 11. lokatę – czwórka podwójna kobiet z Joanną Dittmann.

Mateusz Biskup z największym sukcesem w karierze

Gdy w Racicach polska osada płynęła po medal, na przystani LOTTO – Bydgostia trwała Wielka Wioślarska. Impreza została jednak na chwilę przerwana, aby wszyscy na telebimie mogli zobaczyć decydujący wyścig. – To było bardzo miłe zobaczyć, że ludzie nam kibicują i trzymają kciuki – przyznawał Biskup podczas spotkania z mediami.

Teraz wioślarze czwórki podwójnej będą mogli odpocząć. Urlop nie będzie jednak długi, bo – jak wyjaśnia Biskup – trener Aleksander Wojciechowski zapowiedział, że za tydzień napisze z wytycznymi dla swoich podopiecznych.

Złoci medaliści będą spotykać się w najbliższych tygodniach, ale w nieco innych okolicznościach. Nie będą bowiem świętować na podium, lecz… na weselach. W przerwie od startów Dominik Czaja i Mirosław Ziętarski zaplanowali śluby ze swoimi wybrankami.

Mateusz Biskup jest zawodnikiem LOTTO-Bydgostii od 2019 roku. Zdobyte w sobotę mistrzostwo świata jest jego największym sukcesem w karierze. Na swoim koncie ma też srebro i brąz mistrzostw świata oraz srebro mistrzostw Europy w dwójce podwójnej oraz wspomniane srebro mistrzostw Europy wywalczone w tym roku w czwórce podwójnej.

Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy dla Mikołaja Burdy

Mikołaj Burda, mimo 9. miejsca na mistrzostwach świata, także miał ostatnio powody do radości. Doświadczony wioślarz został wyróżniony Medalem Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

W imieniu prezydenta Rafała Bruskiego medal wręczył jego zastępca Mirosław Kozłowicz, który uzasadniając wyróżnienie, wymienił liczne osiągnięcia naszego zawodnika.

Mikołaj Burda rozpoczął treningi wioślarskie w 1995 roku w klubie Gopło Kruszwica. Od 25 lat jest zawodnikiem LOTTO – Bydgostia. W czasie swojej długiej kariery był między innymi mistrzem świata w czwórce bez sternika (Ottensheim 2019) oraz trzy razy mistrzem Europy w ósemce (Brześć 2009, Płowdiw 2011 i Varese 2012). Łącznie ma na swoim koncie dwa medale mistrzostw świata oraz dziesięć medali mistrzostw Europy.

Jak wyliczał podczas konferencji prasowej honorowy prezes klubu Zygfryd Żurawski, Burda w czasie swojej kariery zdobył łącznie aż 60 złotych medali. Co więcej, jest rekordzistą w historii polskiego wioślarstwa pod względem medali mistrzostw Europy oraz jako jedyny polski wioślarz nieprzerwanie uczestniczył w pięciu igrzyskach olimpijskich z rzędu (2004-2021).

– Życzę wytrwałości, która pozwoli po raz szósty być na igrzyskach i to z medalem – powiedział prezes Żurawski.

Czytaj także: Wielka Wioślarska 2022 za nami. Wróciła rywalizacja Oxford – Cambridge!

LOTTO – Bydgostia wyróżniona przez władze województwa

Podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego uroczyście wręczono nagrodę Stella Copernicana Cuiaviae et Pomeraniae dla klubu LOTTO-Bydgostia. Wyróżnienie z rąk marszałka odebrał honorowy prezes klubu Zygfryd Żurawski.

Nagroda Stella Copernicana Cuiaviae et Pomeraniae jest nadawana osobom fizycznym, prawnym i innym podmiotom, których działalność wybitnie przyczynia się do rozwijania wiedzy i kultury, integracji i aktywizacji środowisk społecznych, zachowania i propagowania dziedzictwa przeszłości, promowania innowacyjności oraz kształtowania tożsamości regionalnej. Wyróżnieni otrzymują numerowaną statuetkę i okolicznościowy dyplom.

Jak argumentuje Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, LOTTO-Bydgostia to najbardziej utytułowany klub w Polsce. Wyróżnienie przyznano w uznaniu zasług klubu, którego wychowankowie reprezentują region i kraj na sportowych wydarzeniach rangi międzynarodowej.

– Świetnie się to ułożyło, że w sobotę odbyła się Wielka Wioślarska, cieszyliśmy się ze złotego medalu Mateusza Biskupa, a dziś miałem przyjemność odebrać wyróżnienie dla klubu podczas sesji sejmiku – mówił prezes Zygfryd Żurawski podczas konferencji prasowej w siedzibie LOTTO-Bydgostia.

Podczas sesji sejmiku, doceniając pełną pasji działalność, wyróżniono także honorowego prezesa klubu Zygfryda Żurawskiego Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments