Bydgoszcz
-4C
Słonecznie
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h W
H -2 • L -5
2C
Wt
3C
Sr
2C
Czw
7C
Pt
6C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIMatura 2016: Abiturienci po sesji poprawkowej. Właśnie poznali wyniki
13.09.2016 | 11:01

Matura 2016: Abiturienci po sesji poprawkowej. Właśnie poznali wyniki

Pod koniec sierpnia część absolwentów szkół średnich ponownie próbowała uzyskać świadectwo dojrzałości. W poniedziałek ujawniono efekty tych zmagań.

Na zdjęciu: Do egzaminów poprawkowych przystąpił niemal co siódmy tegoroczny maturzysta.

Fot. Staszewski / Wikipedia

Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz jej gdański, okręgowy oddział – obejmujący swoim zasięgiem województwo kujawsko-pomorskie – podały wyniki tegorocznych matur, które uwzględniają rezultaty sesji poprawkowej przeprowadzonej pod koniec wakacji.

CZYTAJ TAKŻE: Co piątego maturzystę czeka poprawka. Najtrudniejsza okazała się matematyka [MATURA 2016 – WYNIKI]

Po majowych egzaminach dojrzałości było wiadomo, że na terenie całej Polski drugą maturalną szansę otrzyma niemal 39 tysięcy tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju. Z regionu kujawsko-pomorskiego – dokładnie 2167. – Były to osoby, które w maju i czerwcu przystąpiły do egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej oraz pisemnej i nie zdały wyłącznie egzaminu z jednego przedmiotu w części ustnej albo pisemnej – wyjaśnia Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku. Największa grupa abiturientów nie przebrnęła – co nie było zaskoczeniem – egzaminu z matematyki.

W ostatniej dekadzie sierpnia odbyła się sesja poprawkowa. Przystąpiło do niej jednak więcej, bo blisko 46 tysięcy uczniów. Skąd ta różnica? Majowe wyniki matur podane przez CKE nie obejmowały bowiem absolwentów wcześniejszych roczników, którzy także podeszli w tym roku do matury. I, co zrozumiałe, osób egzaminowanych w czerwcu. „Pierwszorocznych” abiturientów do sierpniowych zmagań przystąpiło ostatecznie nieco ponad 34,5 tysiąca.

Z opublikowanego w poniedziałek zbiorczego (obejmującego okres maj-sierpień) zestawienia wyników matur wynika, że w porównaniu do rezultatów z maja egzamin dojrzałości zdało prawie 14,5 tysiąca więcej uczniów (niemal 220 tysięcy wobec blisko 205,5 tys.). W tym gronie są zarówno szczęśliwcy z sierpnia, jak i osoby, które poradziły sobie z arkuszami maturalnymi w czerwcu (było ich w skali kraju nieco ponad tysiąc). Łącznie, odsetek maturalnych sukcesów wyniósł 85 procent. 15 procent abiturientów będzie musiało podejść do matury ponownie, tyle że już w przyszłym roku. Te dane także obejmują jedynie tegorocznych absolwentów.

Jak wypadły matury i – pośrednio – sierpniowe poprawki w województwie kujawsko-pomorskim? Do tych ostatnich przystąpiło ponad dwa tysiące uczniów, z czego zdecydowana większość (ok. 90 procent) to osoby, które w tym roku ukończyły liceum bądź technikum. W stosunku do maja (w regionie zdało wówczas wszystkie egzaminy 10,7 tys. osób) liczba osób uprawnionych do odebrania świadectwa maturalnego wzrosła o prawie 1,5 tysiąca. Niemal wszyscy to ci, którzy podołali zadaniom przygotowanym w ubiegłym miesiącu.

W tym roku do egzaminu dojrzałości przystąpiło ponad ćwierć miliona osób. Uczniowie z Kujawsko-Pomorskiego swoje indywidualne wyniki mogą poznać w szkole bądź na specjalnej platformie internetowej dostępnej na stronie gdańskiej OKE.


Powiązane treści