Bydgoszcz
-5C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 5km/h ESE
H -5 • L -6
-2C
Czw
0C
Pt
-3C
Sob
-0C
Nd
-2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaMatura 2016: Co piątego zdającego czeka poprawka. Jak wypadło Kujawsko-Pomorskie? [WYNIKI]
I LO Bydgoszcz
05.07.2016 | 16:29

Matura 2016: Co piątego zdającego czeka poprawka. Jak wypadło Kujawsko-Pomorskie? [WYNIKI]

We wtorek Centralna Komisja Egzaminacyjna zaprezentowała rezultaty tegorocznych egzaminów dojrzałości.

Na zdjęciu: Z zadaniami maturalnymi zmagali się również uczniowie bydgoskich "ogólniaków".

Fot. Leszek Grabowski / archiwum

Ponad ćwierć miliona zdających, przeszło pół miliona przeprowadzonych egzaminów ustnych oraz niemal 1,5 miliona wydanych arkuszy egzaminacyjnych – tak w liczbach wyglądała tegoroczna edycja matur. We wtorek abiturienci poznali kolejne liczby. Dla siebie – najistotniejsze. Wyniki majowych potyczek z egzaminem dojrzałości.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Skończyli szkoły, zaczną studia. Co przygotowały dla nich bydgoskie uniwersytety?

Tegoroczna matura odbywała się w nowej formule zarówno w liceach (zadebiutowała tam w roku 2015), jak i technikach. Zdający musieli więc podejść do obowiązkowego egzaminu z języka polskiego (pisemnego oraz ustnego), języka obcego (również w podwójnym wymiarze), matematyki oraz przedmiotu dodatkowego. Dla wszystkich, z wyjątkiem tego ostatniego, wyznaczono również próg zdawalności – na poziomie 30 procent. Maturzyści mogli również zadeklarować podejście do kolejnych, maksymalnie pięciu, egzaminów z innych przedmiotów.

Spośród ponad 255 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów oraz techników, świadectwo dojrzałości i przepustkę na studia otrzymało blisko 80 procent. Niemal co siódmy egzaminowany otrzymał drugą szansę – podejście do sierpniowej sesji poprawkowej (warunkiem było niezaliczenie jednego egzaminu). Nieco ponad pięć procent osób do matury będzie musiało podejść ponownie w przyszłym roku.

Na podstawie zbiorczych wyników zaprezentowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną można wysunąć wniosek, że z zadaniami maturalnymi znacznie lepiej poradzili sobie absolwenci „ogólniaków”. Z powodzeniem wszystkie egzaminy zdało ponad 85 procent osób, co dziewiąta musi poprawić wynik z jednego przedmiotu, a jedynie 4 na 100 absolwentów LO podejdzie do egzaminów w przyszłym roku. W technikach te proporcje rozkładają się bardziej niekorzystnie – maturę zdało niespełna 69 procent uczniów, a niemal co czwartego czeka wakacyjna „dogrywka”. Wskaźnik osób, które nie zdały więcej niż jednego egzaminu, jest dwukrotnie wyższy niż w liceach.

Jak na tle rezultatów z kraju wypadł region kujawsko-pomorski? W skrócie – nie najgorzej. Maturę zdało bowiem 79 procent osób, a poprawka czeka dalszych 16 procent abiturientów. Najlepiej w tym zestawieniu wypadły województwa: mazowieckie, małopolskie i lubuskie, gdzie odsetek sukcesów wyniósł 82 procent. Na przeciwnym biegunie znalazło się zachodniopomorskie i warmińsko-mazurskie z 76-procentową zdawalnością. W naszym regionie licealiści poradzili sobie z maturą w 84 procentach przypadków, dotyczy to także siedmiu na dziesięciu absolwentów techników. W całym województwie do egzaminu przystąpiło ponad 13 tysięcy osób.

Wyniki matur każdy z egzaminowanych może sprawdzić w internecie – wystarczy zalogować się na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (w wypadku woj. kujawsko-pomorskiego – tej zlokalizowanej w Gdańsku), aby uzyskać dostęp do rezultatów.


Powiązane treści