Bydgoszcz
13C
Słonecznie
79% wilgotność
Wiatr: 2km/h E
H 14 • L 12
27C
Pt
28C
Sob
27C
Nd
28C
Pon
28C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIMatura 2017: Wrażenia po „polskim”
04.05.2017 | 13:09

Matura 2017: Wrażenia po „polskim”

Zaczęły się matury. Na pierwszy ogień poszedł język polski.

Na zdjęciu: Pierwszy bój zaliczony!

Fot. Stanisław Gazda

Absolwenci liceów ogólnokształcących i techników przystąpili dziś o godzinie 9 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. My byliśmy w V Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy.

Martyna Pazgrat III d:  – Trzeba było rozumieć tekst pisany i odpowiadać na pytania zwięźle, klarownie i logicznie, a następnie napisać rozprawkę bądź interpretację tekstu. Był artykuł o Henryku Sienkiewiczu oraz fragment z „Małego Księcia” w oparciu o który należało wypowiedzieć się, czy praca to pasja, czy obowiązek. Na wykonanie zadania mieliśmy 170 minut. Zaskoczenie było kompletne, gdyż obstawialiśmy „Pana Tadeusza” oraz III część „Dziadów”. Ale zaskoczenie było raczej pozytywne, bo zadanie okazało się całkiem proste.

Szymon Karczewski III c: – Mam wrażenie, że ta matura z języka polskiego była do napisania nawet przez osobę, która nie posiadała zbyt dużej wiedzy, ale potrafiła logicznie myśleć i mieć swoje zdanie. Jedynie co mnie „gryzie”, to pytanie z gramatyki. W liceum prawie wcale jej nie mamy, a trzeba było sobie z tym jakoś poradzić. Na szczęście było to pytanie za 1 punkt. W sumie, był to bardzo przystępny egzamin. Schody zaczną się podczas matury rozszerzonej o godzinie 14.00.

Zuzanna Staszczyszyn III c: – Chyba dobrze mi poszło. Zadanie nie było trudne. Można się było podeprzeć lekturami, które omawialiśmy. Marzył mi się bardziej temat miłości, a było o pracy… Ja poszłam w stronę stwierdzenia, że powinna być pasją i chyba dobrze wyczułam temat.

Paweł Ossowski III c:- Myślę, że będzie dobrze, chociaż to, co należało dzisiaj zrobić nie było moją domeną. Nie czuję się mocny w pisaniu rozprawek.

Dominika: -Zdecydowałam, że praca, to obowiązek. Temat ogólnie był przystępny, aczkolwiek liczyłam na „Pana Tadeusza”.

Maturzysta: -Tematu nie przeczuwałem, ale po jego ogłoszeniu wiedziałem, że jestem w stanie zmierzyć się z zadaniem do wykonania. Myślę, że się udało uzyskać tyle procent ile potrzeba. Temat był bardzo łatwy, choć sam fragment do analizy nie pochodził z kanonu omawianych lektur. Posłużyłem się także „Lalką” Prusa i „Jądrem ciemności” Josepha Conrada.

Marta Matelska III a: – Teksty były takie do pomyślenia, do wyrażenia swojego zdania. A co do rozprawki o pracy, to jako argument posłużyły mi „Lalka”, „Chłopi” i „Ludzie bezdomni”. Brałam więc pod uwagę wszystkie warianty, ale ostatecznie uznałam, że praca jest pasją, gdyż my sami decydujemy o tym, jaką pracę wybieramy.

Aleksandra Borucka: – Liczyłam bardziej na patriotyzm, jako temat do omówienia, ale z tym co było chyba nieźle sobie poradziłam. Jestem zadowolona.

Miriam Perenc: -Spodziewałam się „Pana Tadeusza”, ale rzeczywistość okazała się szczęśliwsza, gdyż pisząc rozprawkę nie trzeba było odwoływać się do znajomości całych utworów, a jedynie na podstawie konkretnych postaw i zachowań bohaterów umotywować czym jest praca. Wrażenia ogólnie dobre.

Rafał Ligierski: -Trochę trzeba było się wysilić, ale myślę że wybierając „Lalkę” i „Granicę” dobrze wybrałem i w sumie temat mi podpasował. Jakoś poszło!

 

 

 


Podobne wpisy

Powiązane treści