[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Mechanizm indywidualnego uzgodnienia klauzul indeksacyjnych w kredytach frankowych [RADCA w PIĄTEK]

Dodano: 14.05.2021 | 08:30

Na zdjęciu: W tym odcinku porad prawnych, radca Przemysław Piątek wyjaśnia mechanizm zawierania umów kredytu we frankach.

Fot. Pxhere

Niestety, 11 maja br. Sąd Najwyższy nie zbliżył się nawet do wydania uchwały odnośnie spraw frankowych. Zamiast tego, zrzucił odpowiedzialność na inne podmioty, w tym Rzecznika Praw Dziecka, które mają pokazać Sądowi Najwyższemu jak stosować prawo. Jako pełnomocnik konsumentów, czuję się nadal zobowiązany do poszerzenia wiedzy czytelnika o tych toksycznych produktach. Dzisiejszy artykuł poświęcę mechanizmowi zawierania umów kredytu, a konkretnie indywidualnym uzgodnieniom stron.


Oczywiście brak indywidualnych uzgodnień postanowień umownych dotyczących indeksacji wynika z samego charakteru tych umów, które oparte były o treść stosowanego przez banki wzorca umownego oraz regulaminów. Istotne jest, że postanowienia kształtujące mechanizm indeksacji, zarówno wyjaśniające na czym polega to, że „kredyt jest indeksowany do CHF”, jak i wyznaczające sposób wykonania niezbędnych przeliczeń, znajdują się zazwyczaj właśnie w Regulaminach, które co do zasady nie podlegają żadnym negocjacjom. Takie umiejscowienie tych postanowień wyklucza możliwość indywidualnego wpływania przez konsumenta na treść powstałego stosunku prawnego, poza ustaleniem kwoty kredytu, ewentualnie wysokości oprocentowania, marży czy prowizji.

Gdyby bank chciał powołać się na indywidualne uzgodnienie. Musi wiedzieć, iż wpływ konsumenta musi być realny, rzeczywiście zostać mu zaoferowany, a nie polegać na teoretycznej możliwości wystąpienia z wnioskiem o zmianę określonych postanowień umowy. Nie stanowi indywidualnego uzgodnienia dokonanie wyboru przez konsumenta jednego z rodzaju umowy przedstawionej przez przedsiębiorcy. Konsument nie może być postanowiony przed możliwością wyboru między jednym rodzajem umowy zawierającym postanowienia niedozwolone, a drugim, który takich postanowień nie zawiera.


SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: WCZEŚNIEJSZE ODCINKI PORAD PRAWNYCH


Nie można poszukiwać uzasadnienia stanowiska o indywidualnym uzgodnieniu postanowień dotyczących indeksacji w wyrokach Sądu Najwyższego z 13 czerwca 2012 roku, sygn. II CSK 515/11 oraz z 1 marca 2017 r., sygn. IV CSK 285/16, mających prezentować tezę, że akceptacja przez konsumenta postanowień umowy czy przyjęcie ich w wyniku propozycji kontrahenta oznacza, że nastąpiło ich indywidualne uzgodnienie.

Z uzasadnienia w sprawie IV CSK 285/16 „Nieuzgodnione indywidualnie są te postanowienia umowy, na których treść konsument nie miał rzeczywistego wpływu. Chodzi zatem o postanowienia, które nie były uzgadniane w toku negocjacji albo nie zostały przyjęte w następstwie propozycji kontrahenta.” wynika, że jego ostatnia część dotyczy przyjęcia propozycji konsumenta, gdyż przyjęcie propozycji przedsiębiorcy, w szczególności zawartej w przedstawionym wzorcu umowy, nie oznacza rzeczywistego wpływu konsumenta na treść postanowienia. Wpływ taki istnieje natomiast gdy to konsument proponuje określoną treść postanowienia (albo są one uzgadniane).

Ponadto z art. 3 ust. 1 dyrektywy 93/13 jednoznacznie wynika, że warunki umowy zawsze zostaną uznane za niewynegocjowane indywidualnie, jeżeli zostały sporządzone wcześniej i konsument nie miał w związku z tym wpływu na ich treść, zwłaszcza jeśli zostały przedstawione konsumentowi w formie uprzednio sformułowanej umowy standardowej. Fakt, że niektóre aspekty warunku lub jeden szczególny warunek były negocjowane indywidualnie, nie wyłącza stosowania tego artykułu do pozostałej części umowy, jeżeli ogólna ocena umowy wskazuje na to, że została ona sporządzona w formie uprzednio sformułowanej umowy standardowej.

Jeśli masz ochotę poczytać trochę o kredytach frankowych, udostępniłem darmowego ebooka, który stanowi wstęp do problematyki kredytów powiązanych z CHF. Możesz go pobrać TUTAJ

W razie pytań czy też wątpliwości napisz do mnie maila na adres: prawnik@metropoliabydgoska.pl

Przemysław PIĄTEK
radca prawny
tel.: 792-262-264
———————————
www.radcapiatek.pl
https://www.facebook.com/radcapiatek/

Mechanizm indywidualnego uzgodnienia klauzul indeksacyjnych w kredytach frankowych [RADCA w PIĄTEK]
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments