Bydgoszcz
13C
Niebo częściowo zachmurzone
59% wilgotność
Wiatr: 0km/h NE
H 13 • L 13
10C
Czw
8C
Pt
8C
Sob
9C
Nd
12C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportMemoriał Ireny Szewińskiej za nami. Lekkoatleci uczcili pamięć legendy
I Memoriał im. Ireny Szewińskiej - Bydgoszcz - bieg na 400 m kobiet - Iga Baumgart-Witan_ SF
13.06.2019 | 08:04

Memoriał Ireny Szewińskiej za nami. Lekkoatleci uczcili pamięć legendy

Zmagania lekkoatletów odbyły się na stadionie Zawiszy.

Na zdjęciu: Iga Baumgart-Witan finiszowała na trzecim miejscu w biegu na 400 metrów.

Fot. Szymon Fiałkowski

Rok po śmierci Ireny Szewińskiej, lekkoatleci na stadionie bydgoskiego Zawiszy uczcili jej pamięć w pierwszym memoriale jej pamięci. 

Do grodu nad Brdą przyjechała czołówka polskich lekkoatletów. Byli czołowi młociarze: Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki, nasi najlepsi kulomioci Michał Haratyk oraz Konrad Bukowiecki, a także biegacze: Justyna Święty-Ersetic (400 m), Adam Kszczot (800 m), czy zawodnicy bydgoskich klubów, jak choćby Marcin Lewandowski, Iga Baumgart-Witan.

Ostatnimi zawodami lekkoatletycznymi, jakie na żywo obejrzała Irena Szewińska był Europejski Festiwal Lekkoatletyczny właśnie w Bydgoszczy. Na organizację środowego memoriału, czasu było niewiele, co przyznawał jego organizator Krzysztof Wolsztyński, ale nasi zawodnicy w godny sposób uczcili pamięć legendy, bo na stadionie Zawiszy padło kilka wartościowych wyników. Nim rywalizacja się rozpoczęła, na telebimie odtworzono bieg na 400 metrów z 1976 r. w Rzymie, gdzie Szewińska biła rekord świata. Widownia przez cały bieg biła brawo, czcząc pamięć legendy polskiej lekkiej atletyki.

Zmagania w memoriale rozpoczął wtorkowy konkurs skoku o tyczce na Wyspie Młyńskiej, który wygrał Paweł Wojciechowski. W środę również nie zabrakło polskich triumfów. W rywalizacji młociarzy, zarówno Nowicki, jak i Fajdek oddali rzuty ponad 80-metrowe. Triumfował ten pierwszy z wynikiem 80,26 m, co jest najlepszym tegorocznym wynikiem na świecie. Fajdek uzyskał rezultat 80,09 m. Obaj jednocześnie wypełnili minima na przyszłoroczne igrzyska w Tokio. Równie daleko kulą pchnął Haratyk, który zwyciężył z wynikiem 21,90 m. Bukowiecki był czwarty, uzyskując w najlepszej próbie 20,37 m. Węgierka Anastazia Nguyen okazała się najlepsza w skoku w dal z wynikiem 6,57 m. Adrianna Sułek, która w miniony weekend w Krakowie została mistrzynią kraju w wieloboju, uzyskała 6,19 m, co jest jej rekordem życiowym.

13,75 sek. – w takim czasie w biegu na 110 m przez płotki triumfował Damian Czykier i zaledwie o 0,01 sek. wyprzedził drugiego na mecie Włocha Lorenzo Periniego. Panie rywalizowały na 100 m przez płotki (bieg poświęcony pamięci Teresy Ciepły). Tutaj najszybsza była Luminosa Bogliolio – 13,07 sek. Amerykanka Morolake Akinosun wygrała w sprincie kobiet, uzyskując 11,27 sek. Druga z czasem 11,35 sek. była Ewa Swoboda. Wśród panów najlepszym sprinterem został Simon Magakwe z Republiki Południowej Afryki – 10,39 sek. Trzeci czas – 10,59 sek. zanotował zawodnik Zawiszy Remigiusz Olszewski. Na 800 m wszyscy ostrzyliśmy sobie zęby na pojedynek Adama Kszczota z Marcinem Lewandowskim. Ten pierwszy na ostatniej prostej przypuścił atak, dzięki któremu zapewnił sobie triumf w czasie 1:45,14. Lewandowski finiszował na piątym miejscu – 1:46.62.

Amina Seyni z Nigru w czasie 51,11 sek. triumfowała w biegu na 400 m, wyprzedzając Justynę Święty-Ersetic (51.30) i wracającą do startów po urazie uda Igę Baumgart-Witan (51,77). Dobra wiadomość jest taka, że obie nasze zawodniczki tymi czasami wypełniły minima na mistrzostwa świata w Katarze. W męskiej rywalizacji na jedno okrążenie najszybszy był Abbas Abubaker. Czas reprezentanta Bahrajnu to 45,67 sek.

Triumfem reprezentantki Etiopii Frewoni Hailu zakończył się bieg na 800 m, a jej czas to 2:01.36. Trzecia z czasem 2:03.09 była Joanna Jóźwik. Dominacja biegaczy z Afryki za to w biegu na 3000 m z przeszkodami pamięci Bronisława Malinowskiego. Wygrał Kenijczyk Barnabas Kipyego – 8:26.88.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści