Bydgoszcz
2C
100% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 2 • L 2
9C
Wt
10C
Sr
7C
Czw
2C
Pt
2C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIMetropolia Bydgoszcz w budowie. Finał prac – najpewniej po wakacjach
Rafał Bruski
07.07.2016 | 16:16

Metropolia Bydgoszcz w budowie. Finał prac – najpewniej po wakacjach

Bydgoszcz wraz z ościennymi samorządami realizuje wariant alternatywny wobec związku metropolitalnego - powołuje stowarzyszenie zrzeszające gminy oraz powiaty.

Na zdjęciu: Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski zaprezentował w czwartek harmonogram prac nad powołaniem stowarzyszenia.

Fot. Leszek Grabowski / archiwum

Fiasko ustawy metropolitalnej pod rządami Prawa i Sprawiedliwości skłoniło Bydgoszcz oraz gminy planujące współtworzyć z nią pierwotnie związek metropolitalny do utworzenia Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz. Wiadomo, że cel – współpraca w regionie – będzie identyczny, ale środki – znacznie skromniejsze.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska ostro o sytuacji w regionie. „Głupota czy brak odwagi?”

Wycofanie się rządu PiS z tworzenia metropolii na terenie kraju (wyjątkiem ma być metropolia śląska) oznacza, że Bydgoszcz i sąsiadujące z nią gminy oraz powiaty nie otrzymają między innymi pokaźnego zastrzyku gotówki z budżetu centralnego. Mowa o około 70 milionach złotych, które mogłyby zostać przeznaczone na wspólne działania. – Różnica będzie zauważalna. Ale mimo to chcemy, w określonych realiach, podejmować wspólne inicjatywy – zapowiada Łukasz Krupa, pełnomocnik prezydenta miasta ds. metropolii.

Jakie to inicjatywy? Konkretów jest na razie niewiele. Mamy je poznać po wakacjach, gdy gminy mające powołać stowarzyszenie złożą wniosek do sądu rejestrowego. Prezydent Rafał Bruski wskazuje jednak, że tworzone właśnie stowarzyszenie ma czerpać między innymi z doświadczeń Poznania. – Członkowie Metropolii Poznań wspólnie skierowali na rynek zapytanie o utworzenie tzw. PGN-ów, czyli planów gospodarki niskoemisyjnej – wyjaśnia. Wśród możliwych obszarów działania wymienia się także pozyskiwanie środków zewnętrznych, choćby z funduszy norweskich czy bezpośrednio od Komisji Europejskiej.

Wszystko wskazuje na to, że zasięg działania stowarzyszenia będzie zbieżny z tym, który miała obejmować metropolia. Do tej pory uchwały o przystąpieniu do SMB podjęło osiemnaście gmin, w sierpniu ma zrobić to ostatnia – gmina Sadki. Swój akces do związku zgłosili już oficjalnie radni powiatu bydgoskiego. Identyczny ruch – jeszcze przed końcem wakacji – ma wykonać rada powiatu nakielskiego.

Równolegle toczą się prace nad statutem stowarzyszenia. On także będzie projektowany w oparciu o doświadczenia innych związków międzygminnych. – Uwzględni jednak naszą lokalną specyfikę – zastrzega prezydent Bruski. Do połowy sierpnia będzie można zgłaszać do niego poprawki, a na przełomie wspomnianego sierpnia i września ma zostać zorganizowane spotkanie robocze, które zamknie temat powstania tego dokumentu.


Powiązane treści