Bydgoszcz
-3C
Lekkie opady śniegu
86% wilgotność
Wiatr: 3km/h E
H -3 • L -3
-3C
Sob
-13C
Nd
-13C
Pon
0C
Wt
1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaMetropolia powstała. W formie stowarzyszenia
plakat - metropolia_tcm29-220925
15.09.2016 | 21:18

Metropolia powstała. W formie stowarzyszenia

W czwartek oficjalnie ogłoszono powstanie Metropolii Bydgoszcz.

Na zdjęciu: Mapa przedstawiająca gminy wchodzące w skład stowarzyszenia.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

W czwartek w bydgoskim ratuszu potwierdzono powstanie stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz. Przedstawiciele największego miasta regionu oraz osiemnastu gmin ościennych i dwóch powiatów podpisali akt założycielski.

Do porozumienia przystąpiły wszystkie samorządy, które wcześniej wyraziły wolę utworzenia związku metropolitalnego, czyli: miasto Bydgoszcz, powiat bydgoski, powiat nakielski oraz gminy Barcin, Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Kcynia, Koronowo, Łabiszyn, Mrocza, Nakło nad Notecią, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Pruszcz, Sadki, Sicienko, Solec Kujawski, Szubin, Rojewo i Żnin.

Wszystkim samorządom serdecznie dziękuję za zaufanie. Cieszę się, że w tak krótkim czasie udało się nam ustalić wszystkie szczegóły i dziś możemy ogłosić powstanie stowarzyszenia – powiedział prezydent Rafał Bruski. – Współpraca między sąsiadami to rzecz naturalna. Ale tylko dobrowolność podejmowanych działań daje gwarancję sukcesu – dodał prezydent, odnosząc się do ostatniego rządowego pomysłu, zgodnie z którym ZIT automatycznie przekształciłby się w ZIT Plus, zmuszając Bydgoszcz i Toruń do współpracy w ramach zalążka związku metropolitalnego.

Powołanie stowarzyszenia ma ułatwić pozyskiwanie środków zewnętrznych na realizację wspólnych działań. Tak od pięciu lat robi stowarzyszenie Metropolia Poznań, na którym wzorowali się samorządowcy z Bydgoszczy i okolic. W czasie konferencji, na której poinformowano o utworzeniu stowarzyszenia optymistycznych słów nie szczędzili wójtowie gmin ościennych.  – Od początku z dużą aprobatą spoglądałem na utworzenie stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz. Liczę na to, że mieszkańcy będą zadowoleni z efektów naszych działań i wspólnie zrobimy wiele dobrego – mówił wójt gminy Pruszcz, Dariusz Wądołowski.


Powiązane treści