Bydgoszcz
3C
Słonecznie
76% wilgotność
Wiatr: 2km/h SE
H 4 • L 3
11C
Wt
11C
Sr
12C
Czw
12C
Pt
11C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoMiasto Bydgoszcz podpisało Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn. Co to oznacza?
11.10.2021 | 21:02

Miasto Bydgoszcz podpisało Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn. Co to oznacza?

Na zdjęciu: Podpisanie Karty to kontynuacja działań na rzecz równego traktowania w Bydgoszczy - uważa urząd miasta.

Fot. Szymon Fiałkowski/archiwum

Prezydent Miasta Bydgoszczy podpisał Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Jak wyjaśnia ratusz, to kontynuacja działań na rzecz równego traktowania w Bydgoszczy, a równość kobiet i mężczyzn stanowi zasadniczą wartość każdej demokracji i powinna być skutecznie stosowana we wszystkich aspektach życia: politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturalnym.

Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym została opracowana przez Komisję Stałą ds. Równouprawnienia(CEMR), działająca w ramach Rady Gmin i Regionów Europy. W jej skład wchodzą przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych z całej Europy. Karta powstała we współpracy z partnerami i krajowymi stowarzyszeniami władz lokalnych i regionalnych z Europy. Rezultatem tej współpracy jest pogodzenie różnych wizji równości w Europie i podsumowanie propozycji wszystkich uczestników projektu (około setki przedstawicieli lokalnych i regionalnych). Co więcej, Karta uwzględnia różne kompetencje władz lokalnych i regionalnych w Europie. Została zainicjowana w 2006 roku. Przyjęło ją już ponad 1850 samorządów lokalnych i regionalnych z 36 krajów europejskich, w tym z Polski (Nysa, Świdnica, Kraków).

Zobacz również:

Terminal przeładunkowy w Emilianowie może być „rzeczą wielką” dla Bydgoszczy i regionu. Relacja z I Forum Bursztynowego Szlaku

Karta jest instrumentem określającym prawa, ale nie jest wiążąca. Jej sygnatariusz podejmuje „silne i formalne” zobowiązanie publiczne do przestrzegania zasady równości i wdrażania polityki i konkretnych działań we współpracy z instytucjami i organizacjami na swoim terytorium. Dokument proponuje konkretne metody, dzięki którym można dążyć do równości kobiet i mężczyzn w różnych dziedzinach życia: udziału w życiu politycznym, zatrudnieniu, usługach publicznych, planowaniu przestrzennym itp.

Jak przekazuje bydgoski magistrat, w ostatnich miesiącach wśród polskich miast pojawiło się wiele sygnałów o chęci przyjęcia Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. – Aby im to umożliwić, Rada Gmin i Regionów Europy oraz Związek Miast Polskich zorganizowały ceremonię podpisania Karty. Uroczystość odbyła się 11 października w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, podczas Europejskiego Forum Samorządowego – Local Trends 2021. Podczas uroczystości Kartę podpisało samorządów w tym m.in.: Warszawa i Poznań. Miasto Bydgoszcz reprezentowała zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz – informuje biuro prasowe ratusza.

Dlaczego Prezydent Miasta Bydgoszczy zdecydował się podpisać Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym? – Równość kobiet i mężczyzn stanowi podstawowe prawo dla wszystkich i zasadniczą wartość każdej demokracji. Aby to mogło zostać osiągnięte, musi być nie tylko uznane prawnie, ale także skutecznie stosowane we wszystkich aspektach życia: politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturalnym – uzasadniają ten krok urzędnicy. I podkreślają, że władze lokalne, jako najbliższe obywatelom, są najlepiej przygotowane do walki z nierównościami. – Dzięki swoim kompetencjom i współpracy z wieloma podmiotami lokalnymi mogą podejmować konkretne działania na rzecz równości kobiet i mężczyzn – dodają.

W komunikacie prasowym magistrat powołuje się m.in. na zasadę równości zapisaną w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku. – Równe traktowanie bez względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek czy orientację seksualną to także podstawowa zasada praw człowieka. Dodatkowo – jak wynika z ogólnopolskich badań na Polkach i Polakach przeprowadzonych na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO, Ochrona przed dyskryminacją w Polsce. Stan prawny i świadomość społeczna”) świadomość społeczeństwa polskiego dotycząca dyskryminacji jest bardzo niska – zatem każde działanie podnoszące tę świadomość jest ogromnie ważne – przekazuje ratusz.

 – Podpisanie Karty to kontynuacja działań na rzecz równego traktowania w Bydgoszczy – uważa urząd miasta. Wśród dotychczas prowadzonych wymienia program „Szkoła Otwarta i Tolerancyjna” czy funkcjonowanie Bydgoskiej Rady ds. Równego Traktowania, będącej organem doradczym prezydenta. Rada podejmuje działania zmierzające do opracowania programu na rzecz równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji na poziomie lokalnym. – Na wniosek RRT Prezydent Rafał Bruski podpisał też Kartę Różnorodności, która wprowadza zasadę niedyskryminacji w Urzędzie Miasta i w ramach której podejmowane są działania na rzecz promocji różnorodności, spójności i równości społecznej; w maju tego roku Urząd Miasta Bydgoszczy włączył się w inicjatywę „Miesiąc Różnorodności” – dodają przedstawiciele ratusza. Działaniami na rzecz równości są też w opinii ratusza obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji – w ubiegłym roku „Przechodzący przez rzekę”, jeden z symboli miasta, ubrany został w wielobarwną koszulkę, a Most Uniwersytecki został podświetlony w kolorach tęczy.
Kolejnym krokiem na rzecz zwalczania nierówności ma być program na rzecz równego traktowania, który będzie określał cele wraz ze wskaźnikami ich osiągnięcia oraz kierunki i plan działań. – W bieżącym roku opracowana została również „Diagnoza sytuacji grup narażonych na wykluczenie oraz kierunki działań w zakresie polityki równego traktowania dla Miasta Bydgoszczy”, w której wskazano następujące obszary, gdzie występuje największa nierówność ze względu na płeć – informują przedstawiciele UMB. Wśród nich wymieniono:

1. Nierówności zarobkowe – kobiety na tych samych stanowiskach wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni.
2. Przemoc domowa – eliminacji przemocy domowej nie sprzyja polityka partii rządzącej, która postuluje wypowiedzenie konwencji stambulskiej, gdzie zapisana jest ochrona kobiet przed przemocą. Podczas pandemii wzrosła ilość przypadków przemocy domowej (wobec kobiet i dzieci).
3. Zdrowie reprodukcyjne – wciąż zaostrzane jest prawo do przerywania ciąży przy jednoczesnym ograniczaniu dostępu do edukacji seksualnej, co w konsekwencji naraża życie i zdrowie kobiet.
4. Molestowanie seksualne – akcja Me too ujawniła skalę przemocy seksualnej wobec kobiet. Sprawcom sprzyjają stereotypy i uprzedzenia, kultura milczenia i brak edukacji seksualnej.
5. Utrwalanie negatywnych postaw wobec kobiet przez system edukacji – ze szkół usuwane są wszelkie elementy edukacji antydyskryminacyjnej, a tradycyjne przekonania dotyczące płci są utrwalane przez stereotypy i uprzedzenia obecne w postawach nauczycieli i nauczycielek, w podręcznikach i w programie szkolnym.
6. Świadomość społeczna – istniejące w kulturze tradycyjnej przekonania dotyczące ról kobiet i mężczyzn uniemożliwiają obu płciom zaangażowanie się w poszczególne sfery życia społecznego. Kobiety mają ograniczone możliwości funkcjonowania na równi z mężczyznami w sferze publicznej i zawodowej, a mężczyźni utrudnione podjęcie obowiązków partnerskich i rodzicielskich.
7. Brak kobiet w przestrzeni i pamięci historyczno-kulturowa – brak istnienia w świadomości społecznej kobiet – brak w nazwach ulic, w pamięci o najsłynniejszych postaciach w historii miasta, niewidoczność ich wkładu w wydarzenia historyczne, kulturę. Kształtowanie wizerunku kobiet jedynie jako 'piastunek ogniska domowego'.
8. Lekceważenie kobiet w sferze publicznej – publiczne wypowiedzi niektórych polityków i przedstawicieli Kościoła poniżające i obrażające kobiety spotykają się z przyzwoleniem społecznym lub milczeniem większości. W konsekwencji kobiety zabierające głos w debacie publicznej już na wstępie muszą pokonać przeszkody związane z okazywaniem im lekceważenia, zawstydzaniem ich i nie traktowaniem poważnie tego, co mają do powiedzenia.”

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Swiadomy
Swiadomy
12 dni temu

Rozumiem ze od teraz kobiety beda mialy taki sam wiek emerytalny jak mezczyzni . Oczekuje ze rowniez w rozstrzyganiu przez sad opieki nad dziecmi rowniez beda traktowanie na rowni a mezczyznami

Slick
12 dni temu

Przecież to jest w polskim prawie i konstytucji. Bruski musi ciągle zaznaczać swoje lewackie od były. Poza tym jakich „kobiet i mężczyzn”. Według lewackich aktywistów płci jest ponad 60,co z nimi? Dokąd zmierza to szaleństwo.

Powiązane treści