Bydgoszcz
12C
Opady
89% wilgotność
Wiatr: 2km/h N
H 13 • L 11
16C
Sr
15C
Czw
15C
Pt
15C
Sob
14C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaMiasto chwali się wyższym poziomem edukacji oraz milionami na inwestycje i remonty [ZDJĘCIA]
30.08.2018 | 15:26

Miasto chwali się wyższym poziomem edukacji oraz milionami na inwestycje i remonty [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Bydgoskie szkoły: wczoraj, dziś, jutro - to hasło dzisiejszej konferencji prasowej w ZS nr 1.

Fot. Stanisław Gazda

„Bydgoskie szkoły: wczoraj, dziś, jutro”, pod takim hasłem przebiegała dzisiejsza konferencja prasowa zorganizowana w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w której wzięli udział prezydent Rafał Bruski,  jego zastępczyni  Iwona Waszkiewicz oraz dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu UM Elżbieta Wiewióra. Podsumowane zostały przygotowania do nowego roku szkolnego oraz inwestycje w edukację.

Konferencja miała charakter prezentacji, która podzielona została na działy obrazujące zmiany w poszczególnych obszarach Strategii Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy: inwestycje w budynki szkolne,  boiska, sale gimnastyczne, baseny,  szkolnictwo zawodowe i nowe kierunki kształcenia, projekty kształcenia nauczycieli oraz  działania ograniczające negatywne skutki reformy oświaty.

Organizatorzy konferencji zwrócili uwagę na widoczne efekty przyjętej przed 5-laty Strategii Rozwoju Edukacji na lata 2013-20. Wkrótce wszystkie szkoły będą zmodernizowane. Nie będzie już lekcji  WF-u na asfalcie. Edukacja coraz lepiej dostosowana jest do rynku pracy, a nasze szkolnictwo zawodowe jest stawiane za wzór.

By  tak się stało prowadzona jest na dużą skalę  między innymi modernizacja szkół (obecnie realizowane są 22 inwestycje termomodernizacyjne o wartości 113,6 mln zł.). Ponadto na typowe remonty , które toczyły się przede wszystkim w wakacje, trafiła pula około 4,6 mln zł. W ramach tej  kwoty realizowany był  kolejny etap  prac w zakresie przystosowania szkół podstawowych do potrzeb  8-letniej edukacji,  prowadzone były prace adaptacyjne w budynkach Gimnazjum nr 5 i Gimnazjum nr 23 przekształconych odpowiednio w Szkołę Podstawowa nr 17 i Szkołę Podstawową nr 30. Zespół Szkół Handlowych z kolei przekształcano na potrzeby Szkoły Podstawowej Nr 20 a budynek Gimnazjum nr 9 na potrzeby Zespołu Szkół Handlowych.

Prowadzona była i jest przebudowa  boisk,  sal gimnastycznych, budowa basenów (na te cele miasto zagwarantowało pulę 90 mln zł), zwiększane są nakłady rozwój szkolnictwa zawodowego i nowych kierunków kształcenia  oraz realizację projektów wspomagających nauczycieli i uczniów.

Pula wydatków bieżących na edukację zwiększyła się  z 447 mln zł w 2010 roku do 615 mln w roku bieżącym.  Na inwestycje związane ze szkolnictwem w roku 2018 przeznaczonych zostanie ponad 61 mln zł. Łączna wartość wszystkich projektów inwestycyjnych realizowanych w bieżącym roku to około 250 mln zł.

Ważne liczby:

.    615 mln zł na wydatki bieżące w 2018 roku
.    400 mln zł na inwestycje w budynki od 2011 roku
.    150tysięcy  godzin dodatkowego kształcenia praktycznego w latach 2016-18
.    1000 uczestników staży w latach 2016-18
.    41 boisk od 2011 roku
.    29 szkół objętych termomodernizacją od 2012 roku
.    23 mln zł na podniesienie poziomu szkolnictwa zawodowego od 2016 roku
.    10 zł to koszt nowego miesięcznego biletu dla uczniów.

Zobacz też galerię.


Podobne wpisy

Powiązane treści