Bydgoszcz
-1C
Słonecznie
80% wilgotność
Wiatr: 7km/h SW
H -1 • L -1
7C
Sob
7C
Nd
6C
Pon
5C
Wt
1C
Sr
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeMiasto podpisało umowę na prace w Młynach Rothera. „To olbrzymie wyzwanie”
Bartłomiej Muszyński (Budimex), Rafał Bruski (prezydent Bydgoszczy)_ podpisanie umowy na prace w Młynach Rothera_ SF
21.06.2018 | 16:48

Miasto podpisało umowę na prace w Młynach Rothera. „To olbrzymie wyzwanie”

Robotnicy wejdą na plac budowy już 3 lipca.

Na zdjęciu: Umowę podpisali prezydent miasta Rafał Bruski i przedstawiciel Budimexu Bartłomiej Muszyński.

Fot. Szymon Fiałkowski

Na początku przyszłego miesiąca ruszają prace związane z rewitalizacją Młynów Rothera. Miasto podpisało umowę na wykonanie robót z firmą Budimex.

W imieniu miasta umowę podpisał prezydent Rafał Bruski, zaś firmę Budimex reprezentował jej pełnomocnik Bartłomiej Muszyński. – To olbrzymie wyzwanie – mówi o planowanych pracach w Młynach Rothera włodarz grodu nad Brdą. Ale zapewnia, że prace zostaną wykonane przez solidną firmę, z której usług miasto już korzystało. Bruski wylicza te inwestycje, które wykonywała firma. – Były one między innymi w szpitalu dziecięcym, dworcu PKP, bibliotece UKW, czy teraz przy ul. Grunwaldzkiej – dodaje.

Pracownicy Budimexu na plac budowy wejdą już 3 lipca. Prace potrwają do grudnia 2020 roku. Całość inwestycji pochłonie 92 miliony złotych, jednakże Bydgoszcz zdobyła również dofinansowanie tych prac ze środków unijnych, a to blisko 15 mln zł. Dla Budimexu to nie będzie pierwsza taka duża inwestycja, którą wykonają. – Podobne wykonywaliśmy między innymi w Łodzi przy budowie Manufaktury, czy we Wrocławiu, gdzie wykonywaliśmy dworzec kolejowy – przyznaje Bartłomiej Muszyński. Podczas spotkania z dziennikarzami przedstawiono szczegółowy plan prac.

Te jednocześnie będą wykonywane w czterech obiektach kompleksu. W młynie (budynek łączący spichrza zbożowe i mączne) powstaną windy, a na jego szczycie będzie taras widokowy. W spichrzu zbożowym powstanie „Park Kultury”, który będzie przeznaczony na rzecz działalności kulturalno-edukacyjnej. Zaplanowano tam również przestrzeń wielofunkcyjną, gdzie będzie możliwość wydzielania mniejszych przestrzeni, choćby na organizację biura festiwalowego, wystaw czasowych, warsztatów czy konferencji, a także wydzielono przestrzeń typowo komercyjną pod restaurację. Zgodnie z założeniem ta część budynku ma być gotowa już pod koniec 2019 r.

W spichrzu mącznym z kolei zostaną zrealizowane projekty mające na celu wzmocnienie turystycznego potencjału miasta, jak choćby ekspozycja przedstawiająca funkcjonowanie ludzkiego mózgu, zaś budynek łazienek zostanie poddany rewitalizacji i będzie stanowił zaplecze dla obsługi tramwaju wodnego. Projekt budowlany zakłada też zagospodarowanie otoczenia. Na terenie działki projektuje się duży taras pomiędzy skrzydłami obu spichrzy, na który prowadzić mają reprezentacyjne schody z elementami zieleni oraz małej architektury, która może być traktowana jako siedziska, miejsca wypoczynku, przestrzeń rekreacyjna itp. Ich istotnym elementem będą niecki  i fontanny  wypełnione wodą. Taras będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych, które mogą się na niego dostać za pomocą pochylni.  Na tarasie projektuje się odbudowanie budynku kotłowni, który może pełnić funkcję kawiarni. Pod tarasem znajdują się ogólnodostępne toalety oraz parking.


Powiązane treści