Bydgoszcz
6C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 8 • L 6
6C
Nd
6C
Pon
6C
Wt
1C
Sr
1C
Czw
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaMiasto pozyskało dofinansowanie unijne. Pół miliona na szkolenia dla wolontariuszy
ratusz bydgoszcz
06.12.2018 | 13:50

Miasto pozyskało dofinansowanie unijne. Pół miliona na szkolenia dla wolontariuszy

Na zdjęciu: Urząd miasta pozyskał 500 tys. zł na szkolenia i warsztaty dla wolontariuszy.

Fot. Pit1233/wikipedia

Urząd miasta pozyskał ponad pół miliona złotych na program „Młodzi zdolni, kompetentni wolontariusze”. Dzięki temu 120 osób będzie mogło skorzystać ze szkoleń i warsztatów.

Projekt będzie adresowany do osób w wieku 15-29 lat, które mieszkają lub uczą się w Bydgoszczy i chciałyby zaangażować się w działania społeczne. Przynajmniej 20% uczestników mają stanowić osoby niepełnosprawne. Działania realizowane będą w latach 2019-2020.  – Uczestnicy zdobędą wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy, sytuacji prawnej wolontariuszy, potrzeb ludzi o różnym stopniu niepełnosprawności, działania III sektora, prowadzenia kół wolontariackich w szkołach oraz zarządzania wolontariatem w NGO, skutecznego rozwiązywania konfliktów i prowadzenia negocjacji – wyjaśnia urząd miasta.

W ramach projektu zostanie zatrudniony psycholog, który przeprowadzi wieloetapową ocenę kompetencji społecznych uczestników oraz dokona doboru szkoleń i warsztatów do ich indywidualnych potrzeb. Zostanie też zatrudniony Asystent Osoby Niepełnosprawnej, który będzie wspierał osoby z niepełnosprawnościami  uczestniczące w projekcie. W planach są również działania dodatkowe jak np. spotkania z przedstawicielami NGO oraz wizyty studyjne w podmiotach zajmujących się opieką nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi oraz dziećmi.

Po zakończeniu szkoleń, młodzi ludzie będą mogli działać na rzecz wspólnot lokalnych poprzez powoływanie nowych stowarzyszeń, fundacji oraz organizowanie imprez kulturalnych. Ponadto będą mogli pełnić rolę liderów zespołów i koordynatorów wolontariatu. Będą mogli działać jako wolontariusze w placówkach opieki, przy organizacji imprez kulturalnych oraz animacjach – wyjaśniają urzędnicy.

Projekt będzie realizowany przez Zespół ds. Wolontariatu i Organizacji Pozarządowych, z wykorzystaniem nowo utworzonego Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu w budynku przy ul. Gdańskiej 5. Całkowita wartość zadania wyniesie 547 700 złotych, jednak tylko 16 tys. stanowić będzie wkład własny miasta. Reszta to dofinansowanie unijne.


Podobne wpisy

Powiązane treści