Bydgoszcz
-3C
Lekkie opady śniegu
86% wilgotność
Wiatr: 3km/h E
H -3 • L -3
-3C
Sob
-13C
Nd
-13C
Pon
0C
Wt
1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeMiasto sprzedaje działki. Czy teren przy Dworcowej zmieni swoje oblicze?
budynek_ Dworcowa 21 Bydgoszcz - SF
11.03.2020 | 12:49

Miasto sprzedaje działki. Czy teren przy Dworcowej zmieni swoje oblicze?

Na zdjęciu: Zaniedbana od lat działka na rogu Dworcowej i Warmińskiego ma zostać wystawiona na sprzedaż w tym roku.

Fot. Szymon Fiałkowski

W 2019 roku miasto sprzedało osiem działek. W trwającym roku trwają już przetargi na pozbycie się kolejnych, atrakcyjnych terenów. Ratusz liczy na to, że uda się znaleźć nowego właściciela między innymi na zaniedbany obszar przy ulicy Dworcowej i Warmińskiego.

Urząd miasta co roku wystawia na sprzedaż od kilku do kilkunastu działek. Wiele z nich – zazwyczaj mniejszych – jest wystawionych w ramach przetargów ograniczonych, po których teren trafia do właściciela sąsiedniej nieruchomości. O pozostałe nierzadko toczy się zacięta walka.

Zobacz również:

Szkoły, uczelnie wyższe i instytucje kulturalne zamknięte w całej Polsce! Na dwa tygodnie

Nieruchomości miejskie sprzedawane są w przetargach ograniczonych oraz w drodze bezprzetargowej. W 2019 roku miasto zorganizowało 73 przetargi na sprzedaż 44 nieruchomości – informuje rzecznik prezydenta miasta Marta Stachowiak. Jak wynika z informacji przekazanych przez urząd miasta, w ubiegłym roku udało się sprzedać osiem nieruchomości gruntowych zabudowanych i niezabudowanych. Właściciel sieci marketów Dino pozyskał teren przy ulicy Cmentarnej, niedaleko skrzyżowania z ulicą Łucką, a firma Rafpol, oferująca halę i magazyny pod wynajem i sprzedaż kupiła teren przy ulicy Pileckiego, w pobliżu PESY.

W nowe ręce – i to inwestorów z branży deweloperskiej – trafiły też tereny na Szwederowie. Działkę przy ulicy Orlej 21 zakupiła firma Home 4 powiązana z Grupą Moderator, a znajdującą się niedaleko działkę przy ulicy Orlej 13 pozyskała spółka AP Home (zrealizowała m.in. inwestycje przy ulicy Ogrodowej 11). Pozostałe tereny sprzedane przez miasto trafiły w ręce osób fizycznych.

W tym roku miasto planuje (bądź już przeprowadza) kolejne postępowania, których celem jest zbycie nieruchomości. Ogłoszono już przetarg na sprzedaż działek w ścisłym centrum miasta: przy ulicy Obrońców Bydgoszczy 9 oraz działki na rogu ulic Świętej Trójcy i Czartoryskiego, a także II przetarg na sprzedaż terenu przy Czartoryskiego 7. Trwa też ponowne postępowanie dotyczące sprzedaży działki przy ulicy Fordońskiej 345 – miasto oczekuje, że przyniesie ona dochód w wysokości co najmniej 1,6 miliona złotych. Dla tego terenu wydano warunki zabudowy na budowę budynku usługowo-handlowego. W planach miasta jest także pozbycie się nieruchomości przy Orlej 27, Batorego 3, Transportowej 7 czy Pomorskiej 77.

Najciekawszą planowaną sprzedażą jest zapowiadany na ten rok przetarg dotyczący działki przy Dworcowej 21. To zaniedbany od dawna obszar przy skrzyżowaniu z ulicą Warmińskiego, na którego terenie niegdyś funkcjonował bar. Miasto planuje jednak pozbyć się nieruchomości, co stwarza szansę na to, że w najbliższych latach nowy właściciel zdecyduje się na jej uporządkowanie i zabudowę. Według zapisów planu miejscowego dla tego obszaru Śródmieścia dopuszcza się tu postawienie budynku wielorodzinnego lub usługowego o wysokości do 12 metrów.

Prezydent Rafał Bruski zapowiedział także, że w najbliższym czasie na sprzedaż trafi teren dawnego targowiska przy ulicy Magdzińskiego i Przy Zamczysku. – W tej chwili ta działka jest przygotowywana do sprzedaży – mówił niedawno Bruski. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w tym miejscu można postawić zabudowę pierzejową o wysokości od 12 do 18 metrów. Prezydent podkreślił, że urzędnicy zamierzają nałożyć na kupca obowiązek zabudowy terenu do trzech lat od jego pozyskania, by uniemożliwić potraktowanie atrakcyjnej działki jako lokaty kapitału.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści