Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Miasto uhonorowało ludzi teatru [ZDJĘCIA]

Dodano: 27.03.2017 | 17:22

Dziś Międzynarodowy Dzień Teatru.

Na zdjęciu: List z życzeniami od prezydenta Bruskiego.

Fot. Stanisław Gazda

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w 1961 r. dla upamiętnienia otwarcia w Paryżu (27 marca 1957 r.) Teatru Narodów – festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny”. Z tej okazji do bydgoskiego Ratusza zaproszeni zostali pracownicy instytucji zajmujących się upowszechnianiem kultury teatralnej.

Pojawili się dyrektorzy i zasłużeni pracownicy m.in. Opery Nova, Teatru Polskiego, Miejskiego Centrum Kultury, Pałacu Młodzieży. Ci ostatni nagrodzeni zostali dyplomami.

Wcześniej, jak to się dzieje tradycyjnie co roku w Międzynarodowy Dzień Teatru –  wygłoszone zostało  orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata teatru. Przesłanie dotyczyło kondycji sztuki dramatycznej oraz sytuacji politycznej na świecie. Jest ono tłumaczone na ponad 20 języków, a jego odczytanie transmitują największe stacje radiowe i telewizyjne. Międzynarodowemu orędziu towarzyszą również lokalne przesłania. W tym roku twórcą orędzia do polskiego środowiska teatralnego był Leszek Mądzik.

Oto tekst „Orędzia do polskiego środowiska teatralnego na Międzynarodowy Dzień Teatru 27.03.2017”:

Są przestrzenie, w których czujemy się bezpiecznie, mimo że dotykają one przeżyć zarówno bolesnych jak i radosnych. Stają się domem otwartym, przygarniającym tych, którzy szukają i tych, którzy zbliżyli się do tajemnicy prawdy o nas samych. Teatr jest taką świątynią, do której tłumnie bądź samotnie zdążamy, by przeżyć spotkanie z drugim człowiekiem, ufni w jego szczerość, wrażliwość i talent. Tego intymnego spotkania pragną tak twórcy jak i widzowie. Teatr prowadzi nas w świat, gdzie marzenia, pragnienia są na wyciągniecie ręki. Poddajemy im się, wyrażając wdzięczność nie tylko brawami, ale i ciszą. A jeżeli jeszcze ta cisza potrafi się przebić przez zgiełk, który nas czeka po wyjściu z teatru, to misja teatru jest spełniona. Błogosławieństwem teatru jest nie tytko fakt, że człowiek człowiekowi przekaże swoje przeżycia, ale że wychodzi z tego spotkania wzbogacony o doświadczenia, których dotąd nie znal. W swoim pędzie świat wyręcza nas z myślenia, nie dając przystani na namysł. Może świat opamięta się dopiero wtedy, kiedy przeczuje absurdalność swojej drogi. To na tej drodze powinniśmy stawiać teatry wybudowane nie tyle z betonu, ile z prawdy. Obrazy spektakli powinny krzyczeć dramatem człowieka, który wtapia się w scenografię spalonego Aleppo. Mamy może niewiele dróg, które prowadzą do uratowania człowieka, ale na pewno jedną z nich, choć nieraz błotnistą i trudną, jest teatr. Swoją terapię rozpoczął jeszcze przed wiekami, ale to dzisiaj wyjątkowo jej potrzebujemy.

Dzisiejsze spotkanie związane jest z nagrodami i uhonorowaniem osób związanych z teatrem. W imieniu prezydenta Bydgoszczy składam wszystkim uhonorowanym osobom, a także dyrektorom ich instytucji bardzo serdeczne gratulacje, podziękowania i życzenia dalszego rozwoju oraz wielu sukcesów artystycznych – powiedziała do zebranych zastępca prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz.

Dyplomy z życzeniami i gratulacjami podpisanymi przez Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego  otrzymali:  z Opery NOVA – Róża Woźniak, Jolanta Bień-Mikołajczak,  Małgorzata Dudycz; z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki – Paweł Gilewski,  Piotr Wawer, Mateusz Stebliński, Magdalena Igielska; z Miejskiego Centrum Kultury – Katarzyna Witkowska  i Łukasz Przykłocki; z Pałacu Młodzieży – Janina Lasota oraz młodzież szkolna (obie nagrodzone uczestniczą w zajęciach Pałacu Młodzieży): Melania Łyczkowska i  Maja Muzalewska.