Bydgoszcz
10C
Opady
93% wilgotność
Wiatr: 6km/h SW
H 12 • L 9
15C
Pt
15C
Sob
16C
Nd
14C
Pon
15C
Wt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaNakłoPolitykaMiasto w regionie przystępuje do walki ze smogiem. Ma zanieczyszczone powietrze
Nakło_SG (12)
24.02.2018 | 08:49

Miasto w regionie przystępuje do walki ze smogiem. Ma zanieczyszczone powietrze

Poznaliśmy szczegóły rządowego programu "Smog Stop".

Na zdjęciu: Nakło jest wśród 32 miast w Polsce, które mają zanieczyszczone powietrze.

Fot. Stanisław Gazda/archiwum

Nakło nad Notecią jest wśród 32 miast w Polsce, które mają najbardziej zanieczyszczone powietrze. Rząd rusza z programem Smog Stop.

– Ruszamy z programem termomodernizacji obiektów – zapowiedział w minionym tygodniu premier Mateusz Morawiecki, kiedy inaugurował rozpoczęcie programu, którego celem jest ograniczenie zanieczyszczeń. – Czystego powietrza zaczęło brakować w Polsce nie niedawno, ale 20-30 lat temu, a nawet wcześniej – dodał szef rządu i przyznał, że przez lata zaniedbań czyste powietrze w wielu sytuacjach było „towarem deficytowym”.

Stąd też zapoczątkowanie przez rząd programu „Smog Stop”. Celem rozpoczętego programu jest redukcja zanieczyszczeń powietrza (pyły zawieszone 2,5 i PM10) oraz zwiększenie możliwości ocieplania budynku.

Do końca maja ma zostać uchwalona nowelizacja ustawy o wspieraniu remontów i termomodernizacji. Projekt ma ruszyć pilotażowo w 32, spośród 50 europejskich miast (33 z nich są z Polski) o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu. Rząd zadeklarował, że w ciągu czternastu dni od uchwalenia ustawy, zostaną podpisane pierwsze umowy z gminami, które wykonawców robót będą wykonywać w ramach trybu PZP. Pierwsze termomodernizacje obiektów miałyby się rozpocząć już w sierpniu. Koszt całego programu został oszacowany na około 750 milionów złotych.

Wśród 32 miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu jest jedno z naszego regionu. To Nakło nad Notecią. Miasto w powiecie nakielskim walczy także z czadem i na początku roku zakupiło kilkadziesiąt czujników czadu, które trafiły do mieszkań komunalnych.


Podobne wpisy

Powiązane treści