[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoMichał Kubiak, artysta rzeźbiarz, obchodził 50-lecie pracy twórczej [ZDJĘCIA]
22.06.2022 | 16:55

Michał Kubiak, artysta rzeźbiarz, obchodził 50-lecie pracy twórczej [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Robert Sawicki

Wczoraj w siedzibie Fundacji Fotografistka, miał miejsce wernisaż zdjęć rzeźb artysty wykonanych przez Patryka Chenca „Spacerownik śladami rzeźb Michała Kubiaka”. Pretekstem dla powstania „Spacerownika” był jubileusz pracy twórczej rzeźbiarza.

Michał Kubiak urodził się w Bydgoszczy w 1946 roku. W 1972 roku ukończył z wyróżnieniem studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (ob. Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Po powrocie do rodzinnego miasta oprócz twórczych eksperymentów we własnej pracowni, włączył się w życie artystyczne, m.in. współtworząc z Ignacym Bullą i Januszem Bałdygą Grupę Bydgoską „Galeria 1+ X”. W 1994 roku był komisarzem wystaw bydgoskich artystów w Londynie i Edynburgu.

Jego rzeźby znajdują się w wielu kolekcjach – państwowych i prywatnych. W 2016 roku rodzinne miasto uhonorowało Michała Kubiaka umieszczając jego odwzorowany w granicie podpis w Bydgoskiej Alei Autografów na ul. Długiej.

Dzieła Michała Kubiaka znają wszyscy bydgoszczanie. Mijają je spacerując ulicami. Są to między innymi: rzeźba flisaka przy moście Sulimy- Kamińskiego, Mariana Rejewskiego u zbiegu Gdańskiej i Śniadeckich, Andrzeja Szwalbego przed Filharmonią Pomorską, Wędrowiec na ul Gdańskiej, Biegacze przed stadionem Zawiszy czy też drzwi jubileuszowe do bydgoskiej katedry.

Dzisiaj, 22 czerwca o godz. 18.00 odbędzie się spacer szlakiem prac artysty. Oprowadzać będzie historyczka sztuki dr. Agnieszka Wysocka. Zbiórka przed Katedrą św. Marcina i Mikołaja, ul. Farna 2.

Michał Kubiak, artysta rzeźbiarz, obchodził 50-lecie pracy twórczej [ZDJĘCIA]
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments