Bydgoszcz
-1C
Słonecznie
86% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 0 • L -3
8C
Czw
10C
Pt
9C
Sob
13C
Nd
14C
Pon
ZDMiKP: Kolizja na skrzyżowaniu Fordońska-Gajowa. Ruch tramwajowy w kierunku Fordonu został wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaMiędzynarodowy sukces bydgoskich naukowców. Dwa złote medale za innowacyjne technologie
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego Bydgoszcz
19.02.2018 | 10:08

Międzynarodowy sukces bydgoskich naukowców. Dwa złote medale za innowacyjne technologie

Praca naukowców UKW i CM została doceniona na międzynarodowych targach nowych technologii.

Na zdjęciu: Prestiżowa nagroda za innowacyjne rozwiązania to wieki sukces bydgoskiej uczelni.

Fot. Stanisław Gazda

Międzyuczelniany zespół złożony z naukowców Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Collegium Medicum otrzymał złoty medal i dwie nagrody specjalne na targach nowych technologii IPITEx 2018 w Bangkoku. Ponadto badacze z UKW otrzymali też kolejny złoty medal za wykonanie replik zębów.

Międzynarodowe zebranie specjalistów w dziedzinie innowacyjności odbyło się z inicjatywy Narodowej Rady Badań Naukowych Tajlandii w dniach od 2 do 6 lutego. Na targach zaprezentowano kilkanaście projektów, stworzonych przez zespoły badawcze z całego świata. Po dwudniowych prezentacjach i naradach wybrano najlepsze rozwiązania. Jury doceniło działania naukowców z bydgoskich uczelni.

Międzyuczelniany zespół, złożony z prof. dr hab. inż. Mariusza Kaczmarka, dr hab. inż. Marka Macko prof. UKW, dr inż. Dariusza Mikołajewskiego i mgr Zbigniewa Szczepańskiego z Instytutu Mechaniki i Informatyki Stosowanej UKW oraz prof. dr hab. Aleksandra Gocha i dr Emilii Mikołajewskiej z Katedry Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK otrzymał złoty medal oraz dwie nagrody specjalne za wykonany w technologii druku 3D egzoszkielet pasywny służący wsparciu siły osłabionych kończyn górnych u dzieci. Egzoszkielet – czyli szkielet zewnętrzny nakładany na człowieka – ma ułatwić osobom z niedowładem kończyn wykonywanie codziennych czynności, takich jak jedzenie czy mycie się.

Dr Marek Macko i mgr Zbigniew Szczepański otrzymali też złoty medal za wykonanie replik zębów. Naukowcy przy ich tworzeniu wykorzystali technologię druku 3D oraz informacje z obrazowania medycznego. Tworzenie replik zębów bazuje na przeźroczystej komorze, zawierającej kształt replikowanego zęba. Zostaje ona wypełniona monomerem reagującym z promieniowaniem UV. Proces ustalania kształtu replikowanego zęba trwa od 30 do 90 sekund. Komora po zamknięciu jest gotowa do ponownego działania. Fantomy mogą posiadać różnego typu stany chorobowe czy wady w postaci wtopionej końcówki narzędzia.


Powiązane treści