Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Jarużyna przyjęty. Co zawiera?

Dodano: 25.09.2023 | 07:55

Na zdjęciu: Początki planu dla Jarużyna sięgają 2007 roku

Fot. Google Maps

Sporo w gminie Osielsko mówi się o tym, że przez braki lub niewłaściwie opracowane miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego powstają niechciane inwestycje lub wielkogabarytowe zabudowy. Mówiono o tym także podczas uchwalania planu dla Jarużyna. Niedawno podjęto uchwałę w tej sprawie.

Początki planu dla Jarużyna sięgają 2007 roku. Nie udało się wtedy tego zrealizować, ponieważ nie było to zgodne ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Nowe studium zostało uchwalone w 2015 roku. W oparciu o to studium przystąpiono do sporządzenia MPZP. Pojawiły się kolejne problemy, gdyż część gruntów jest w klasie trzeciej. W tym roku – przed wakacjami – wyłożono plan do publicznego wglądu.

Głównie zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna

– W większości teren jest przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną – mówił podczas jednej z komisji Rady Gminy Osielsko Janusz Gorzycki, pracownik ds. planowania przestrzennego UG Osielsko. – Oczywiście są też tereny zieleni – to są istniejące obszary leśne, jest ich dosyć sporo na tym terenie. W trzech fragmentach znalazły się tereny z dopuszczeniem usług. One są w newralgicznych punktach, gdzie te usługi mogłyby zostać zrealizowane w ramach uzupełnienia funkcji mieszkaniowej. Plan też przewiduje lokalizację docelową przepompowni ścieków – na tym terenie przewidziane są trzy przepompownie – dodał urzędnik.

Wyznaczony teren usługowy

Teren zabudowy usługowej został wytyczony przy granicy ze Strzelcami Górnymi. Jest to teren dedykowany na zabudowę usługową np. większy obiekt handlowy, który mógłby obsługiwać także Strzelce Górne.

Jedna działka – jeden budynek

W planie zastosowano zasadę, że na jednej działce można wybudować jeden budynek. Plan ma uniemożliwić budowę gęstych obiektów szeregowych jak np. w Niemczu. Minimalna powierzchnia nowo wydzielanych działek budowlanych dla zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej wynosi 800 metrów kwadratowych. Wysokość zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej wolnostojącej ustalono do dwóch kondygnacji nadziemnych oraz maksymalnie 12 metrów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jioo
Jioo
2 miesięcy temu

Pieprzenie przyjdzie rodźko.da w łapę i wcisną wam bloki