Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
88% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 14 • L 13
10C
Sob
14C
Nd
9C
Pon
12C
Wt
13C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoMieszkańcy Miedzynia i Prądów chcą więcej drzew nad Kanałem Bydgoskim. I apelują do prezydenta o nasadzenia
17.05.2021 | 10:41

Mieszkańcy Miedzynia i Prądów chcą więcej drzew nad Kanałem Bydgoskim. I apelują do prezydenta o nasadzenia

Na zdjęciu: Rada Osiedla Miedzyń-Prądy chce zwiększenia nasadzeń na całym odcinku Kanału Bydgoskiego.

Fot. Szymon Fiałkowski

Rada Osiedla Miedzyń-Prądy skierowała pismo do prezydenta Rafała Bruskiego z apelem o zwiększenie nasadzeń drzew nad Kanałem Bydgoskim. Zdaniem rady, coroczne sadzenie nowych okazów pozwoli na kontynuacje zespołu parkowego także wśród miedzyńskiej części drogi wodnej oraz nawiąże do tradycji, zapoczątkowanych w XIX wieku przez Ernsta Conrada Petersona, inspektora Kanału Bydgoskiego i twórcy towarzyszących mu Plantów.

Kanał Bydgoski jest oczkiem w głowie dla wielu mieszkańców Okola, Flisów, Miedzynia czy Prądów. Osiedlowi społecznicy od lat prowadzą oddolne starania o uatrakcyjnienie bydgoskich plantów, zwłaszcza poprzez aktywny udział w dysponowanie środkami Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Jak informowaliśmy, w latach 2015-2018  blisko 40% zgłoszonych projektów obywatelskich dotyczyło obszaru przylegającego do drogi wodnej. Wśród projektów, które będą realizowane nad Kanałem w ramach BBO, są między innymi kontynuacja budowy ciągu spacerowego wzdłuż brzegu od Żywieckiej w kierunku terenów klubu sportowego Gwiazda, realizacja fragmentu oświetlonej nowej ścieżki spacerowej na wysokości ulicy Bronikowskiego w kierunku Śluzowej czy nasadzenia drzew na odcinku od Spacerowej do Plażowej oraz na Wilczaku.

Zobacz również:

Potencjał Kanału Bydgoskiego. Raport MetropoliaBydgoska.PL

Pomysł posadzenia stu drzew przy miedzyńskim odcinku Kanału Bydgoskiego ma upamiętnić stulecie włączenia Miedzynia w granice administracyjne Bydgoszczy oraz stulecie Gwiazdy Bydgoszcz. Jednak jak podkreślają społecznicy z tej części miasta, ratusz powinien zwiększyć liczbę nasadzeń przy kanale. By zachęcić do tego urzędników, Rada Osiedla Miedzyń-Prądy skierowała pismo do prezydenta Rafała Bruskiego.

W apelu do prezydenta osiedlowi radni podkreślają, że Bydgoszcz jest uznawana za jedno z najbardziej zielonych polskich miast, a ratusz w ostatnich latach troszczył się o rewitalizację parków w centrum miasta, a także na Górnym Tarasie. – W 2018 roku nad Kanałem Bydgoskim, w szczególności w okolicy stadionu „Gwiazda”, posadzono znaczną ilość drzew, co spotkało się z bardzo dobrym odzewem wśród mieszkańców naszego osiedla – czytamy w piśmie do Rafała Bruskiego.

Rada Osiedla Miedzyń-Prądy zauważa jednak, że pomimo pozytywnych działań władz Bydgoszczy, nad Kanałem Bydgoskim – zwłaszcza na odcinku od śluzy VI do śluzy na Prądach – drzewa z różnych przyczyn są wycinane. – Z uwagi na zaatakowanie licznych drzewostanów przez jemiołę, ten proces zapewne będzie postępował. Warto zauważyć, że przy śluzie Prądy mamy skupisko kilku pomników przyrody, które wymagają pilnej pielęgnacji, o którą bardzo prosimy – podkreślają społecznicy.

Najważniejszym elementem apelu do Rafała Bruskiego jest jednak prośba o coroczne dokonywanie nasadzeń odpowiednio gatunkowo drzew – także na obszarze od ulicy Bronikowskiego do granic miasta, tak aby Planty nad Starym Kanałem Bydgoskim były kontynuowane na całej jego długości na terenie Bydgoszczy. Zdaniem rady osiedla, pomoże to w naturalnej wymianie drzewostanu, a także odtworzy dobre tradycje, zapoczątkowane w 1802 roku przez Ernsta Conrada Petersona – inspektora kanału, który walnie przyczynił się do jego rozwoju.
Z biegiem czasu w ten sposób powstanie kolejny, sprzyjający rekreacji malowniczy zakątek w naszym mieście. Mamy nadzieje, ze nasza prośba zostanie rozpatrzona pozytywnie i w kolejnych latach będziemy prowadzili uzgodnienia dotyczące nasadzeń z odpowiednim wydziałem urzędu miasta – puentuje Rada Osiedla Miedzyń-Prądy.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
3 miesięcy temu

Kanał już dawno pewnien być wpisany na listę UNESCO. To szokujące że nikt nic nie robi w tej sprawie…

Powiązane treści