Bydgoszcz
23C
Słonecznie
57% wilgotność
Wiatr: 3km/h ESE
H 25 • L 20
28C
Czw
19C
Pt
21C
Sob
19C
Nd
22C
Pon
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiPolitykaMieszkańcy Osielska będą mieli 60% bonifikaty za przejęcie gruntu na własność? Zdecydują radni
Osielsko_SG (17)
13.03.2019 | 11:58

Mieszkańcy Osielska będą mieli 60% bonifikaty za przejęcie gruntu na własność? Zdecydują radni

Na zdjęciu: Osielsko.

Fot. Stanisław Gazda

Na najbliższej sesji rady gminy Osielsko odbędzie się głosowanie nad uchwałą w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od jednorazowej opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.

Od 1 stycznia 2019, po wejściu w życie ustawy, prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształca się w prawo własności tych gruntów. Przekształcenie wymaga wniesienia opłaty, równej wysokości opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia. Opłata wnoszona jest przez okres 20 lat, licząc od dnia przekształcenia. Właściciel gruntu może jednak spłacić ją w całości. Gminy mogą ułatwić proces przekształcenia gruntów, wprowadzając bonifikatę od opłaty jednorazowej.

Zobacz również:

Radni PiS chcieli 98-procentowych bonifikat. Koalicja Obywatelska i SLD odrzuciły projekt

Temat bonifikat był ostatnio rozpatrywany przez radnych miasta Bydgoszczy – w mieście obowiązuje obecnie 60% ulga dla osób, które chcą od razu wnieść całą opłatę. Radni Prawa i Sprawiedliwości chcieli, aby bonifikaty wzrosły – zgodnie z ich projektem uchwały miałyby one wynosić w pierwszym roku 98 procent, w drugim – 90 procent, a następnie – aż do szóstego roku – miałaby spadać rocznie o 10 punktów procentowych. Propozycja PiS została jednak odrzucona.

Projekt uchwały, którą zajmą się radni Osielska, określa wysokość stawek procentowych i warunki udzielania bonifikaty. Podobnie jak w Bydgoszczy mieszkańcy, którzy wniosą opłatę jednorazową w roku, w którym nastąpiło przekształcenie będą mogli liczyć na 60-procentową ulgę w opłacie. W drugim roku po przekształceniu bonifikata ma wynosić 30 procent, a w trzecim – 15. Zapis projektu mówi, że bonifikaty udziela się w sytuacji, gdy wnioskodawca nie posiada zaległości finansowych z tytułu podatku od nieruchomości lub/i użytkowania wieczystego wobec Gminy Osielsko, związanego z nieruchomością będącą przedmiotem przekształcenia.

Podmiotami uprawnionymi do bonifikaty są osoby fizyczne, będące właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych. Decyzja o bonifikatach zapadnie na sesji, zaplanowanej na 19 marca.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Jan Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jan
Gość
Jan

Jak tylko będę miał okazję to z Bydgoszczy się wyprowadzam to jedno z najdroższych miast w Polsce a zarobki jedne z najniższych i tyle.

Jan
Gość
Jan

Dlaczego w Toruniu są wyższe dotacje na wymianę ogrzewania? Mniejsze miasto od Bydgoszczy a dużo taniej się żyje,spalarnia po wybudowaniu miało być taniej?woda miało być taniej? Czynsze………itp.wspomnę o sporcie przepraszam sportu nie ma.

Powiązane treści