Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Mieszkańcy Osowej Góry załamani podwyżką czynszu. Spółdzielnia obwinia KPEC

Dodano: 05.01.2023 | 14:56

Na zdjęciu: Mieszkańcy Osowej Góry tłumnie zebrali się przy ul. Wielorybiej.

Fot. Sebastian Torzewski

Mieszkańcy Osowej Góry są załamani podwyżką opłat w spółdzielni MSM Zrzeszeni. W czwartek zorganizowali konferencję prasową, a tymczasem władze spółdzielni udały się na rozmowy z miejską spółką KPEC.

W czwartek mieszkańcy tłumnie zebrali się przed administracją spółdzielni przy ulicy Wielorybiej. Przynieśli ze sobą pisma informujące o podwyżkach. – W listopadzie płaciłam 885 zł, a teraz płacę 1368 zł. Mówię o mieszkaniu własnościowym, 52 metry kwadratowe – mówiła pani Teresa.

W przypadku innej osoby kwota wzrosła z 1050 na 1600 zł. – Wielu mieszkańców ma nieduże emerytury. Nie damy rady funkcjonować przy takich opłatach – wyjaśniała pani Teresa.

Główną przyczyną podwyżek jest wzrost opłat za ciepło i za podgrzanie wody – w obu przypadkach jest to ponad dwukrotnie więcej. W wydanym do mieszkańców komunikacie zarząd MSM Zrzeszeni tłumaczy, że podwyżka jest całkowicie niezależna od spółdzielni i wynika z kwot ogłoszonych przez KPEC.

Zaskoczenie

„Zarząd MSM Zrzeszeni został zaskoczony i nie ukrywamy oburzenia zarówno terminem poinformowania nas o czasie wprowadzenia taryfy, ale przede wszystkim skalą podwyżek cen energii cieplnej” – czytamy w komunikacie.

Mieszkańcy zostali poinformowani o podwyżkach dopiero 30 grudnia. Spółdzielnia podkreśla jednak, że informację z KPEC dostała zaledwie dzień wcześniej, co miejska spółka potwierdza.

– Przekazaliśmy informację o taryfach 29 grudnia 2022 roku, natomiast informacja o zatwierdzeniu taryfy była dostępna w Biuletynie Urzędu Regulacji Energetyki już 15 grudnia. Zgodnie z przepisami, spółka ma obowiązek informowania odbiorców w ciągu jednego okresu rozliczeniowego od dnia wprowadzenia. Obowiązek upływa dopiero 30 stycznia br. – wyjaśnia Tomasz Lewandowski z KPEC.

Skąd te kwoty?

Dlaczego mieszkańcy budynków wielorodzinnych na Osowej Górze otrzymali tak wysokie podwyżki, podczas gdy na innych osiedlach nie ma takiego problemu? Jak wyjaśnia Lewandowski, Osowa Góra zasilana jest z ciepłowni opalanej miałem węgla kamiennego, natomiast pozostałe części miasta zasilane są z elektrociepłowni węglowej, która pracuje w systemie kogeneracji (energia cieplna jest produkowana w skojarzeniu z energią elektryczną) oraz z Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych ProNatura.

– Należy nadmienić, że w Bydgoszczy, z wyłączeniem Osowej Góry, od 2021 roku taryfa była zmieniana aż 4 razy. Na osiedlu Osowa Góra jest to zaś pierwsza zmiana taryfy od października 2021. Skala podwyżek wynika przede wszystkim z ogromnego wzrostu cen nośników energii, w tym przypadku energii elektrycznej oraz miału węgla kamiennego, gdzie wzrost jest pięciokrotny – mówi Lewandowski, dodając, że od 1 stycznia br. stawka VAT została przywrócona z 5 do 23%, co także ma znaczący wpływ na cenę końcową.

Nadzieje w inwestycji?

Zarząd spółdzielni zwrócił się do KPEC-u z wnioskiem o wyjaśnienia dotyczące uruchomienia nowego źródła ciepła na Osowej Górze, które pozwoli dostosować ceny z tego osiedla do reszty miasta.

Od ponad czterech lat KPEC buduje sieć ciepłowniczą łączącą Osową Górę z pozostałą częścią Bydgoszczy. Jak wyjaśnia spółka, z końcem roku 2022 gazowe źródło kogeneracyjne uzyskało koncesję. Inwestycja ma zakończyć się 28 lutego.

W czwartek doszło też do spotkania przedstawicieli spółdzielni i KPEC. – Podczas spotkania wyjaśniono przyczyny wzrostu cen i zasady wdrożenia taryfy. Przekazano termin zakończenia inwestycji polegającej na budowie sieci na Osową Górę. Zarząd MSM Zrzeszeni zwrócił się do Zarządu KPEC Spółka z o.o. o szczegółowe wyjaśnienia związane z realizacją tych inwestycji, na które KPEC odpowie w przyszłym tygodniu – wyjaśnia Lewandowski.

Co dalej?

Podczas czwartkowej konferencji prasowej mieszkańcy skarżyli się też, że od wielu lat nie poprawia się standard mieszkania na terenie spółdzielni MSM Zrzeszeni. Opłaty rosną, a tymczasem klatki od wielu lat nie były remontowane, a teren osiedla jest zaśmiecony.

Osowogórzanie obawiają się także, że wysokie opłaty będą skutecznie zniechęcać potencjalnych kupców czy wynajmujących mieszkania. Na razie jednak martwią się, z czego będą opłacać rachunki w najbliższych miesiącach.

Co się stanie, jeśli rozmowy nie przyniosą pożądanego przez mieszkańców efektu? – Będziemy chcieli pójść do urzędu miasta i rozmawiać z prezydentem – zapowiada Radosław Ginther, przewodniczący Rady Osiedla Osowa Góra.

Czytaj kontynuację tematu TUTAJ

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ban
Ban
1 rok temu

Ile jest KPECów w Bydgoszczy? Czemu tylko w jednej spółdzielni są tak ogromne podwyżki cen za ciepło? Przyjrzałabym się władzą spółdzielni.
Poza tym premier miał zablokować skalę podwyżek do poziomu 40%?
To skąd się wzięło 100% ?

Zbigniew
Zbigniew
1 rok temu

Mieszkam na Osowej Górze w SM Zrzeszeni ulica Waleniowa 10 dostałem podwyżkę za podgrzanie 1m3 wody z 29,50zł na 75zł + 10,42zl za 1m3 zimnej wody z kanalizacją czyli 85,42 zł za 1m3 ciepłej wody. Co blok to inna stawka za to samo w tej spółdzielni. To jest naprawdę temat dla prokuratury, UOKIK i innych instytucji kontrolnych.

Raffa-ello
Raffa-ello
1 rok temu

Aby każdy zrozumiał o co chodzi – Osowa Góra nie jest podłączona do Elektrociepłowni tylko posiada dużą kotłownię na osiedlu, której dowodzącym jest KPEC. Stąd różnice cenowe względem pozostałej części miasta.
Oczywiście jest to absurdalne i tak być nie może, aby m3 ciepłej wody kosztował od 40 do 75zl za 1 m3 wody!!!

Serek
Serek
1 rok temu

Może niektórzy zaczną się zastanawiać nad tym co robia. Bo czasem jak słucham niektórych, że on ma tak gorąco w mieszkaniu i ma grzejniki na full i otwiera przy tym okno, a teraz rachunek za wysoki to niech puknie się w głowę i zacznie myśleć. Może pora zalozyc liczniki ciepła i niech każdy płaci faktycznie tyle ile zużyje. I z blokada, że zimą nie może zakręcić na 0 bo ma środkowe mieszkanie i nie musi grzać. To też będzie oszczędność. Póki są ludzie którzy nie potrafią obsługiwać grzejników to cierpią wszyscy razy dwa i ktoś z prezesów nie walczy w… Czytaj więcej »

Magda
Magda
1 rok temu

Bartodzieje ul. Sobieszewska to samo. Czynsz był 970 zł a w styczniu list, że podwyżka właśnie przez kapec na 1400 zł. To się dzieje nie tylko na Osowej Górze.

Adek
Adek
1 rok temu

Jeee… Osowa Górę. Mieszkałem tam. Jeden wielki syf ze wszystkim . Nie ma komu tam sprzątać, kosić trawy, odśnieżać itp.

Marek
Marek
1 rok temu

Żadne rozwiązanie dotyczące rozliczania ciepła nie jest idealne, choć uważam że 2 rozwiązania są dobre, czyli rozliczanie ciepła bez pomierników pod warunkiem że moc grzejników i ciepła dostarczonego jest taka że nie ma przypadków że ludzie mają po 25st i pootwierane okna, lub drugi z pomiernikami i blokadami na termostatach ustawionymi na min 18st. C. Wówczas blok jest dogrzany, nie ma grzyba a sąsiedzi nie okradają się nawzajem

Marek
Marek
1 rok temu

I jeszcze jedna rzecz, spółdzielnia może zredukować zamówioną moc cieplna o 20-30% zwłaszcza jeśli ma sygnały od mieszkańców że w bloku bez pomierników, w mieszkaniu ogrzewając 1 pomieszczenie z 6 ma się 23-24st. Dzięki temu spadły by trochę rachunki czyli opłata stała i kwota za rzeczywiste zużycie ciepła co przy obecnych podwyżkach mniej by ludzi zabolało.

Jacek
Jacek
1 rok temu

Mieszkałem w bloku na Osowej 10 lat. O 10 lat za długo. Brakowało tam dobrego zarządcy. Za to czynsze były bardzo wysokie. Wyprowadziłem się z Osowej 20 lat temu. Obecnie moje opłaty za mieszkanie są o 50% niższe. Pozdrawiam wszystkich. Pozdrawiam

Cyryl
Cyryl
1 rok temu

Wszędzie są podwyżki nie tylko na Osowej Górze a to dopiero początek zaraz żarcie pójdzie do góry prąd itd,a w tv mowią że Polacy bogaci są i żyje się ponad normę nie wiem o co wam ludzie chodzi,może pobawimy się jeszcze raz w srovida i pomagajmy Ukrainie może ceny się obniżą o albo oddajcie swoje mieszkania Ukraińcom oni są w potrzebie mają traumę przez wojnę,a my kupimy sobie namioty, także zaczyna się robić nieprzyjemnie pozdrawiam ?

Roman
Roman
1 rok temu

Skąd te kwoty ja mieszkam w domku i za tonę ekogrszku w tamtym roku płaciłem 900zł a teraz 3500zl. Głosujcie na PIS to będzie wam lepiej. Chciałbym mieć takie podwyżki jełopy

Roman
Roman
1 rok temu

Najlepiej żegnać na Tuska a dzisiejszy rząd ma nas w dupie .Ukrainie trzeba dać.A polska jest tak zadłużona że szkoda gadać.ludzie obudźcie się. Jestem za pomocą rodziną wielodzietnym i emerytom bo trzeba pomagać ale nie kosztem innych

Iksinska
Iksinska
1 rok temu

W ADM płaciłam za ogrzewanie mieszkania 250zł już podnieśli do 550zł za podgrzenie wody z 14zl na 82zl razy 7m2 kolejne podwyższyli beda niedługo

Władimir Putin
1 rok temu

No cóż trzeba było się uczyć i lepsza pracę znaleźć a nie teraz marudzić Polaczki.

Bogdan
Bogdan
1 rok temu

Myślę że wszyscy mieszkańcy z osiedla Osowa góra powinni złożyć wnioski o dopłaty węglowe, skoro się należy innym którzy opalają swoje domy węglem.

Mariusz
Mariusz
1 rok temu

To nie tylko wina KPEC. W spółdzielni „Zrzeszeni” są bardzo mocno zawyżane czynsze, a osiedla są bardzo zaniedbane. Jest to najgorsza i najdroższa spółdzielnia w Bydgoszczy. Płacimy na sowite wynagrodzenie władz, niech podadzą ile zarabia prezes i jego świta.

Onufry
Onufry
1 rok temu

Może mieszkańcy powinno coś wspólnie i sami ustalić na forum http://www.osowagora.fora.pl, bez Zarządu Spółdzielni „Zrzeszeni”, który niewiele w sprawie zrobił.

Krxys
Krxys
6 miesięcy temu

Nie rozumiem. Czy jeżeli mieszkania są wyodrębnione to nie można zmienić zarządcy? W Fordonie czynsz 790 zł za 50 m2. Za mieszkanie własnościowe. Paranoja