Bydgoszcz
9C
Niebo częściowo zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 10 • L 8
9C
Pt
9C
Sob
8C
Nd
13C
Pon
15C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeMieszkańcy Śródmieścia czekają na remont chodników. Ratusz wyjaśnia, dlaczego prace odłożono w czasie
Chodnik-ul.-Mazowiecka-Bydgoszcz-SF-31
10.09.2019 | 12:39

Mieszkańcy Śródmieścia czekają na remont chodników. Ratusz wyjaśnia, dlaczego prace odłożono w czasie

Na zdjęciu: Chodnik przy ul. Mazowieckiej wymaga remontu.

Fot. Szymon Fiałkowski

Dwa lata temu wymiana chodników wzdłuż ul. Mazowieckiej zyskała najwięcej głosów mieszkańców Śródmieścia w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Mimo upływu czasu inwestycja nadal nie została zrealizowana. Ratusz uspokaja jednak, że ma to związek z budową kanalizacji deszczowej w tym miejscu.

Wymianę chodników wzdłuż ul. Mazowieckiej wybrali mieszkańcy w ramach głosowaniu w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim w 2017 roku (edycja 2018). Inwestycję poparło wówczas 729 osób spośród 1529, które wypełniły karty w okręgu Bocianowo – Śródmieście – Stare Miasto. W pokonanym polu zostały m.in. odbudowa starego tramwaju (310 głosów) i zaułek sportowo-rekreacyjny dla dorosłych i niepełnosprawnych na rogu Paderewskiego i Chodkiewicza (200 głosów).

Od głosowania minęły prawie dwa lata, a chodniki na Mazowieckiej nie zmieniły się. Dlatego w sierpniu o inwestycji przypomniał w interpelacji radny PiS Szymon Róg. – Możliwość budowy nowych chodników rozbudziła entuzjazm wśród okolicznych mieszkańców, co zaowocowało tak dużą liczbą głosów. Niestety owe pozytywne emocje przerodziły się w spore rozczarowanie wynikające z braku realizacji obywatelskiego projektu pomimo upływu dwóch lat od głosowania – twierdzi radny. Róg pytał o tę sprawę już rok temu i – jak wyjaśnia – otrzymał wtedy zapewnienie, że chodniki zostaną wykonane wraz z budową kanalizacji deszczowej, na którą przetarg odbywał się w październiku 2018 roku.

Na interpelację radnego odpowiedział wiceprezydent Michał Sztybel. Przypomniał on, że miasto pozyskało 116 mln zł z Unii Europejskiej na budowę kanalizacji deszczowej już po głosowaniu, w którym mieszkańcy wybrali renowację chodnika. A rzeczone prace podziemne jeszcze się nie skończyły.

Aktualnie MWiK sp. z o.o. jest w trakcie realizacji tego zadania. Zgodnie z harmonogramem, ostatni etap prac budowy kanalizacji deszczowej na ul. Mazowieckiej ma zakończyć się w czerwcu 2020 roku – wyjaśnia Sztybel, podkreślając, że gdyby nowe chodniki zostały wybudowane przed budową kanalizacji deszczowej, to trzeba byłoby je rozebrać i kłaść ponownie. – Wiązałoby się to ze zwiększonymi kosztami i zwiększonymi utrudnieniami dla samych mieszkańców – zauważa wiceprezydent.

W momencie zgłaszania wymiany chodników przy ul. Mazowieckiej do  Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego koszt inwestycji oceniono na 733 tysiące złotych.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści