Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 6 • L 3
3C
Czw
4C
Pt
8C
Sob
12C
Nd
9C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeMieszkanie Plus: Konsultacje rządowego programu rozpoczęły się od Bydgoszczy
02.10.2017 | 16:28

Mieszkanie Plus: Konsultacje rządowego programu rozpoczęły się od Bydgoszczy

Mieszkanie Plus - dziś poznaliśmy szczegóły rządowego programu.

Na zdjęciu: W Bydgoszczy podano szczegóły rządowego programu Mieszkanie Plus.

Fot. Stanisław Gazda

W poniedziałek, 2 października, w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim rozpoczęły się konsultacje publiczne pierwszych lokalizacji programu Mieszkanie Plus połączone z prezentacją zasad działania Krajowego Zasobu Nieruchomości. W spotkaniu uczestniczyć będą podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Tomasz Żuchowski oraz wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Województwo kujawsko-pomorskie było pierwszym, gdzie takie konsultacje zostały zrealizowane.

Obecnie zbieramy od starostów informacje o zasobie mienia skarbu państwa, czyli atrakcyjnych działkach, na których mogłyby stanąć mieszkania na wynajem – mówił podczas konferencji prasowej wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, który dodał iż konsultowane obecnie rozwiązanie jest bardzo kompleksowym i skorzystać będzie mógł z niego każdy samorząd.

Program otwiera szerokie możliwości dla inwestorów stabilnego inwestowania, ale również zabezpiecza przyszłych najemców, dając im tak bardzo potrzebne i brakujące na rynku mieszkania. Pierwsze będą oddane w roku 2019. Być może powstaną też na terenach dotkniętych sierpniową nawałnicą. Wojewoda zapowiedział cykl spotkań z poszkodowanymi mieszkańcami w tym tygodniu, a także pomoc dla mieszkańców z Izby Inżynierów Budownictwa.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Tomasz Żukowski, który uczestniczył w spotkaniu konsultacyjnym dla samorządów, poświęconym realizacji rządowego programu mieszkaniowego Mieszkanie Plus zapowiedział, iż „pierwszeństwo w nabyciu mieszkania będą osoby, które ucierpiały w wyniku żywiołu, a także osoby, które zostały wywłaszczone z uwagi na realizowane cele publiczne np. drogi, linie kolejowe, obiekty przeciwpowodziowe itp.”.

Głównym celem spotkania było przybliżenie samorządowcom realiów programu, idei „Mieszkania Plus”, aspektów wyróżniających działanie pilotażowe: uruchomienie gruntów Skarbu Państwa, które zostaną zadysponowane na cele inwestycji mieszkaniowych; nabycie ich z kwotą 25 procent wartości nieruchomości oraz gwarancją najmu z opcją dojścia do własności do jej ceny przy ochronie potencjalnych najemców z punktu widzenia równoważenia interesów: przedsiębiorców, najemców oraz samorządów.

Zawiązane zostaną spółki celowe, jako najbardziej pożądana forma współpracy. Spółki będą właściwymi, żeby ten program realizować. Samorządy jako wkład własny do takiej spółki mogłyby wnieść nieruchomość, na której współinwestor wybudowałby mieszkanie, a następnie nim zarządzał.

Program adresowany jest do osób, które może i finansowo nieźle zarabiają, ale dla banków nie są wiarygodnymi klientami, więc nie otrzymają kredytu hipotetycznego. Wchodząc w tryb umowy najmu z opcją dojścia do własności, klient będzie więcej płacił operatorowi, ale też nabędzie wszelkie prawa właścicielskie. Będą mogły być budowane budynki zarówno wielorodzinne, ale też w ramach programu Mieszkanie Plus będą mogły powstawać też domy w zabudowie jednorodzinnej, co będzie bardziej charakterystyczne dla mniejszych gmin. Inwestycje muszą mieć „ręce i nogi”, czyli powiązane z dostępnością do dróg, szkół, usług, miejsc postojowych – podkreślił minister Żukowski.

Stawka maksymalnego czynszu dla województwa kujawsko-pomorskiego wraz z ratą (zakładając 30-letni okres wykupu mieszkania) wyniesie 10,56 zł za metr kwadratowy, zaś bez opcji wykupu 7,39 zł. Bydgoszcz, jako miasto będące siedzibą wojewody, będzie miała już nieco inną stawkę maksymalna – 13,82 zł z opcją wykupu oraz 9,68 zł bez raty.


Podobne wpisy

Powiązane treści