Bydgoszcz
20C
Słonecznie
53% wilgotność
Wiatr: 6km/h ESE
H 20 • L 19
15C
Wt
14C
Sr
15C
Czw
15C
Pt
17C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIMieszkanka Szubina nagrodzona medalem marszałka. W kwietniu miała setne urodziny
Stanisława Mężydło
31.05.2021 | 10:31

Mieszkanka Szubina nagrodzona medalem marszałka. W kwietniu miała setne urodziny

Na zdjęciu: Stanisława Mężydło w kwietniu ukończyła sto lat.

Fot. Urząd Marszałkowski

Pani Stanisława Mężydło otrzymała Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Mieszkanka Szubina w kwietniu ukończyła 100 lat.

Stanisława Mężydło urodziła się 8 kwietnia 1921 roku w Środzie Wielkopolskiej jako córka Józefy i Wojciecha Kukułków. Już w dzieciństwie przeprowadziła się z rodziną do Wąsosza (powiat nakielski), gdzie jej rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. W czasie II wojny światowej skierowano ją do przymusowych robót. Właśnie podczas pracy na roli poznała swojego przyszłego męża Teodora Mężydło

Krótko po wojnie para stanęła na ślubnym kobiercu. Początkowo Teodor i Stanisława zamieszkali w Wąsoszu, lecz później przeprowadzili się do Kowalewa (powiat nakielski), gdzie prowadzili gospodarstwo  rolne. Razem wychowali pięcioro dzieci – cztery córki i syna. Po przejściu na emeryturę sprzedali ziemię, pozostawiając sobie jednak duży, przydomowy ogród, w którym pani Stanisława uprawiała warzywa i hodowała kwiaty.  Udzielała się także w kowalewskiej „Inicjatywie Kobiet” działającej społecznie na rzecz regionu.

Po śmierci męża zamieszkała z synem, a gdy ten zmarł, przeprowadziła się do Szubina, gdzie obecnie mieszka z córką. Jest pogodną, życzliwą i uśmiechniętą osobą, która rzadko narzeka oraz chętnie przyjmuje gości. Doczekała się 8 wnucząt, 17 prawnucząt i 5 praprawnucząt.

W tym tygodniu pani Stanisława znalazła się wśród osób uhonorowanych Medalami Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis ze specjalnej edycji wybitej w stulecie niepodległości. Oprócz niej nagrodzeni zostali także torunianka Helena Kowalska i Zbigniew Grzybowski z Nowej Wsi Wielkiej. Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, urząd marszałkowski zaprasza do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na stronie internetowej urzędu w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści