Bydgoszcz
18C
Przelotne opady
74% wilgotność
Wiatr: 2km/h SW
H 19 • L 18
23C
Czw
21C
Pt
24C
Sob
18C
Nd
24C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaMikołaj Bogdanowicz: Będę eliminował akty prawne niezgodne z przepisami
Mikołaj Bogdanowicz
28.04.2016 | 11:38

Mikołaj Bogdanowicz: Będę eliminował akty prawne niezgodne z przepisami

Wojewoda kujawsko-pomorski odniósł się w czwartek do środowego stanowiska rady miasta dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego.

Na zdjęciu: Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podczas czwartkowej konferencji prasowej. Z prawej: rzecznik prasowy Jarosław Jakubowski.

Fot. Leszek Grabowski

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wydał w czwartek oświadczenie w sprawie uchwały Rady Miasta Bydgoszczy, która zadeklarowała stosowanie się do werdyktów Trybunału Konstytucyjnego, także tych nieopublikowanych i o to samo zaapelowała do prezydenta Rafała Bruskiego. – Przenoszenie sporu politycznego na poziom samorządowy nie służy rozwiązaniu problemów społeczności lokalnej – przekonuje wojewoda.

W swoim oświadczeniu Bogdanowicz przypomina, że jednostki samorządu terytorialnego powinny „realizować działania im powierzone”, a także „działać dla dobra społeczności lokalnej”. – Niejednokrotnie deklarowałem i deklaruję wsparcie dla takich działań – podkreślał wojewoda.

Jednocześnie Mikołaj Bogdanowicz zaapelował do samorządów, aby nie podejmowały działań, które mogą „spowodować zamęt w sferze stanowienia i stosowania prawa przez nawoływanie do respektowania stanowisk Trybunału Konstytucyjnego, które nie weszły do porządku prawnego”. Wskazał także, że będzie korzystał z przysługujących mu uprawnień do „eliminowania z obrotu prawnego aktów, które nie są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa”.

Czy to oznacza, że należy spodziewać się uchylenia środowej uchwały bydgoskich radnych? – Uchwała ma charakter intencyjny. Na pewno będziemy zajmowali się każdym aktem merytorycznie, a nie politycznie – zapewnia wojewoda Bogdanowicz. I dodaje, że z samym stanowiskiem rajców nie miał okazji się jeszcze zapoznać. Podobnie jak z pismem radnych opozycji, którzy skierowali skargę na przebieg środowej sesji. Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz radny niezależny Bogdan Dzakanowski opuścili salę sesyjną w proteście przeciwko przedwczesnemu, ich zdaniem, zamknięciu listy mówców w trakcie dyskusji na temat stanowiska [WIĘCEJ NA TEN TEMAT].


Powiązane treści