Milionowa inwestycja bydgoskiej spółki. Prace na dwóch odcinkach ulicy Grunwaldzkiej
Dodano: 05.07.2018 | 11:34Na zdjęciu: Umowę na wykonanie robót podpisali Krzysztof Lipiński (z lewej, prokurent firmy Energoterm) i Andrzej Baranowski (prezes bydgoskiego KPEC).
Fot. Szymon Fiałkowski
To będzie jedna z największych inwestycji, którą przeprowadzi Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Bydgoska firma podpisała umowę z firmą Energoterm na wykonanie robót związanych z budową sieci ciepłowniczej.
Nowa sieć powstanie na ulicach Skośnej, Papuziej, Grunwaldzkiej, Filtrowej i Wyrzyskiej. – Zaczynamy realizować jedną z ważniejszych inwestycji dla nas – przyznaje prezes KPEC Andrzej Baranowski. I dodaje: – Budowa ciepłociągu połączy miasto z Osową Górą. Najważniejszym celem jest też zasilenie innych dzielnic, szczególnie Czyżkówka – podkreśla. KPEC chce też rozwinąć sieć ciepłowniczą wokół Kanału Bydgoskiego.
W ramach zadania zbudowane zostaną sieci ciepłownicze w ul. Grunwaldzkiej. Jedna z nich powstanie na odcinku krajowej „80” od skrzyżowania z ul. Wyrzyską i Filtrową do skrzyżowania z ul. Kolbego, a druga z nich od skrzyżowania z ul. Kolbego do ul. Skośnej. Koszt tej inwestycji wyniesie ponad 6,2 mln zł. Prace rozpoczną się na początku przyszłego tygodnia. – W tym tygodniu ma nam zostać przekazany plac budowy, a wszystkie roboty odbędą się we współpracy i ścisłej koordynacji z firmą Budimex. Chodzi nam o to, abyśmy mogli wykonać swoje prace bez przeszkód i utrudnień dla mieszkańców i użytkowników dróg – podkreśla Agnieszka Brudz, dyrektor oddziału regionu Polska Północna Energoterm w Toruniu. To właśnie ta firma wykona roboty, które potrwają do końca października. Wybudowana sieć ma mieć długość blisko 2,9 km.
– Nie będzie z naszej strony żadnych utrudnień w ruchu. To co będziemy robić, to albo pod drogami, stosując metodę przycisków, albo poza obszarem drogowym – podkreśla Ryszard Orłowski, dyrektor do spraw technicznych KPEC.
KPEC zapowiada, że to pierwszy etap dużej inwestycji obejmującej budowę sieci ciepłowniczej. Zadanie ma pozwolić na przyłączenie nowych odbiorców i docelowo – złączyć wyspowy system ciepłowniczy Osowej Góry z tym miejskim. Cały odcinek powstanie w latach 2018-2022, a długość sieci łączącej elektrociepłownię przy ul. Żeglarskiej z siecią na Osowej Górze wyniesie ponad 8,5 km. – Kolejne etapy prac odbędą się w przyszłym roku – deklaruje prezes Baranowski.
Ponad 73,3 mln zł (dofinansowanie wyniosło niespełna 30 mln zł) kosztować będzie cały projekt budowy sieci ciepłowniczej na terenie miasta, który umożliwiać będzie wykorzystanie energii cieplnej wytworzonej w warunkach wysokosprawnej kogeneracji. W jego ramach wybudowane zostaną nowe odcinki sieci ciepłowniczych, których długość wyniesie ponad 18 kilometrów, a także powstanie przeszło setka przyłączy i nowoczesnych węzłów ciepłowniczych w budynkach odbiorców. Planowana moc zamówiona wybudowanego systemu ciepłowniczego ma przekroczyć 32,6 megawatów.