Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
82% wilgotność
Wiatr: 4km/h W
H 18 • L 17
16C
Pt
10C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
12C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleMilionowe wyłudzenia grupy przestępczej w Bydgoszczy. Ponad 20 osób zatrzymanych przez policję!
areszt bydgoszcz
10.10.2020 | 01:15

Milionowe wyłudzenia grupy przestępczej w Bydgoszczy. Ponad 20 osób zatrzymanych przez policję!

Na zdjęciu: Kierujący grupą Marcin W. oraz jego najbliższy współpracownik Damian M. zostali tymczasowo aresztowani. Łącznie zarzuty usłyszały aż 23 osoby.

Fot. Stanisław Gazda / archiwum

Śledztwo trwające półtora roku, ponad dwadzieścia osób zatrzymanych na przełomie września i października oraz szkody na kwotę ponad czterech milionów złotych – tak w liczbach prezentuje się przestępczy proceder, który w mijającym tygodniu przerwali policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Bydgoscy funkcjonariusze po kilkunastu miesiącach pracy rozbili grupę przestępczą, która wyłudzała pieniądze z tytułu leasingów oraz ubezpieczeń. Schemat działania był stały – z zagranicy sprowadzono auta powypadkowe, które były poddawane, jak mówią śledczy, prowizorycznym naprawom. Takie pojazdy „sprzedawano” wówczas podstawionym osobom, wcześniej uzyskując na potrzeby transakcji umowy leasingowe. Ale to nie wszystko, bo te same samochody były następnie wykorzystywane do pozorowanych kolizji drogowych. – Celem tych kolizji było wyłudzenie odszkodowań od ubezpieczycieli – mówi Agnieszka Adamska-Okońska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, która nadzoruje śledztwo.

Śledczym udało się nie tylko poznać mechanizm działania grupy, ale również wskazać konkretne osoby i ich role w licznych przestępstwach. – Na czele grupy stał znany organom ścigania mieszkaniec Bydgoszczy – 45-letni Marcin W. – mówi Adamska-Okońska. Jego najbliższym współpracownikiem był Damian M. Kolejne osoby odgrywały role pośredników w umowach z poszkodowanymi firmami, zajmowały się także koordynacją „słupów”, czyli wspomnianych podstawionych osób udających kontrahentów. – Wszyscy tworzyli hermetyczne, przestępcze środowisko – podkreślają prokuratorzy. Dość powiedzieć, że straty funduszy leasingowych oraz ubezpieczalni sięgają ponad 4 milionów złotych.

Zatrzymań członków grupy, którzy są podejrzani o dokonywanie bliźniaczych przestępstw od stycznia 2018 do września 2020 roku, dokonano na przełomie września i października. Materiał dowodowy pozwolił na postawienie zarzutów oszustwa aż 23 osobom. Kierownictwo grupy usłyszało ponadto, jak komentują śledczy, zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec Marcina W. i Damiana M. zastosowano tymczasowy areszt na trzy miesiące. Pozostałe osoby objęto policyjnym dozorem, zastosowano ponadto poręczenia majątkowe i wydano wobec nich zakaz opuszczania kraju. – Większość z zatrzymanych – w świetle zebranych dowodów – przyznała się do popełnienia zarzucanych im przestępstw – komentuje Agnieszka Adamska-Okońska.

Za oszustwa o znacznej wartości podejrzanym grozi do dziesięciu lat więzienia. Analogiczna kara grozi Marcinowi W. za kierowanie grupą przestępczą. Za udział w niej grozi zaś kara do pięciu lat pozbawienia wolności. Prokuratorzy wskazują jednak, że śledztwo nadal trwa.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści