Bydgoszcz
-0C
Słonecznie
80% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 0 • L -1
1C
Sob
0C
Nd
-2C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportMiliony na stadiony. W przyszłym roku zmiany na Gwieździe, Polonii i Piwnika Ponurego
23.11.2017 | 07:49

Miliony na stadiony. W przyszłym roku zmiany na Gwieździe, Polonii i Piwnika Ponurego

Ratusz zamierza w najbliższych miesiącach zainwestować w przebudowę infrastruktury sportowej.

Na zdjęciu: Piłkarze Gwiazdy wkrótce będą mogli korzystać z boiska ze sztuczną murawą.

Fot. Stanisław Gazda

Ratusz zamierza w najbliższych miesiącach zainwestować w przebudowę infrastruktury sportowej. Zmiany planowane są w trzech miejscach na terenie miasta.

W sekcji piłkarskiej bydgoskiej Gwiazdy trenuje obecnie około trzystu młodych adeptów futbolu, a klub zgłosił do rozgrywek trzynaście zespołów. Współpracuje też z Pogonią Szczecin. – Dzięki temu przygotowaliśmy autorski system szkolenia, a nasi trenerzy jeżdżą na kursy, a zawodnicy na turnieje i sparingi – tłumaczy Radosław Jagodziński, szef sekcji piłki nożnej.

W dalszym rozwoju przeszkadzają jednak ograniczenia infrastrukturalne. Z powodu braku sztucznej murawy zimą utrudniona jest organizacja treningów czy turniejów. – Przywróciliśmy dwa boiska naturalne, dostaliśmy od miasta wsparcie w kwocie 18 tysięcy złotych na renowację, za co bardzo dziękujemy, ale bez sztucznej murawy nie jesteśmy w stanie prowadzić profesjonalnego szkolenia w miesiącach jesienno-zimowych– mówi Jagodziński.

Na zlecenie klubu powstał projekt budowy nowego boiska, a miasto ma zarezerwować w budżecie na 2018 rok na ten cel dwa miliony złotych. Kilka tygodni temu złożony został wniosek o pozwolenie na budowę. Płyta będzie pełnowymiarowa i wykonana z wykorzystaniem mat amortyzujących, które ograniczą ryzyko uszkodzenia stawów.

Jak tłumaczą w klubie, projekt jest kosztowny, ale jednocześnie bardzo dobry.  Nie wiadomo jednak, czy zabezpieczone środki wystarczą na jego realizację. Podczas prezentacji przyszłorocznego budżetu prezydent Bruski, mówiąc m.in. o inwestycji na Gwieździe, stwierdził jednak, że jeśli niektóre zaplanowane kwoty okażą się zbyt małe, to będzie zwracać się do radnych o zwiększenie limitów finansowych.

Działacze Gwiazdy mają jeszcze bardziej ambitne plany. Pokazali w ratuszu koncepcję zakładającą przebudowę płyty głównej z bieżnią lekkoatletyczną i powstanie budynku klubowego z trybuną. – To jest nasze marzenie. W obecnym budynku wygospodarowaliśmy salkę i cztery szatnie, ale to za mało dla dzieci trenujących w klubie – mówi Jagodziński. Efektowna trybuna pozostaje jednak na razie melodią przyszłości.

Także dwa miliony złotych mają trafić na stadion przy ul. Piwnika Ponurego w Fordonie, gdzie powstanie orlik lekkoatletyczny. W tym przypadku miasto chce starać się o dofinansowanie zewnętrzne. Na ukończeniu jest dokumentacja projektowa. – Czas składania aplikacji ze względu na harmonogram programów ministerialnych to pierwsza połowa przyszłego roku – mówi Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta.

Największą z planowanych inwestycji stadionowych będzie przebudowa obiektu Polonii. W ostatnich miesiącach sprawdzono podłoże i opracowano koncepcję, a obecnie trwają prace projektowe. Przetarg na roboty budowlane ma zostać ogłoszony w I kwartale przyszłego roku, a prace powinny rozpocząć się w sierpniu lub wrześniu.

Inwestycja zakłada przebudowę trybuny wschodniej wraz z zapleczem. Powstaną nowe pomieszczenia magazynowe, boksy dla zawodników, garaże i ciągi komunikacyjne. Przebudowa będzie kosztować ok. 8 mln zł.


Powiązane treści