Bydgoszcz
-0C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H 1 • L -1
0C
Pt
0C
Sob
-1C
Nd
-1C
Pon
-1C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONPolitykaMiliony na walkę z koronawirusem i wsparcie biznesu. Urząd marszałkowski wykorzysta środki z RPO
piotr całbecki
23.03.2020 | 22:49

Miliony na walkę z koronawirusem i wsparcie biznesu. Urząd marszałkowski wykorzysta środki z RPO

Na zdjęciu: Marszałek Piotr Całbecki poinformował w poniedziałek o przeznaczeniu środków z RPO na walkę z koronawirusem.

Fot. Błażej Bembnista/archiwum

Urząd marszałkowski planuje przeznaczyć 320 milionów złotych na walkę z koronawirusem. Środki będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego.

320 mln złotych to  4% środków z RPO. Zostaną rozdysponowane w trybie pozakonkursowym. Zgodę na to wyraziła już Komisja Europejska. – Możemy w ten sposób przesuwać do 8 proc. alokacji w poszczególnych osiach priorytetowych – mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej marszałek Piotr Całbecki.

Zarząd województwa wyznaczył pięć priorytetów w działaniach przeciwko koronawirusowi: funkcjonalne przystosowanie placówek publicznej służby zdrowia do działania w sytuacji epidemii; działania prewencyjne przeciw rozprzestrzenianiu się koronawirusa; działania w dziedzinie opieki społecznej, bezpieczeństwa publicznego, pomocy psychologicznej, edukacji i informacji publicznej; inwestycje (m.in. zakup karetek i sprzętu dla szpitali) i wsparcie biznesu (przebranżowienie firm i korzystne pożyczki obrotowe).

Zdecydowaliśmy się też na elastyczne wsparcie dla czterech instytucji walczących z epidemią na pierwszej linii – Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, Szpitala Miejskiego w Toruniu i toruńskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Do realizowanych obecnie przez nie projektów RPO dołożymy pieniądze, za pomocą aneksowania zawartych już umów, z przeznaczeniem na środki ochrony osobistej, testy w kierunku koronawirusa i potrzebny w obecnej sytuacji sprzęt – wyjaśnia rzecznik prasowa urzędu Beata Krzemińska.

W ramach zabezpieczania ludności przed wirusem szczególny nacisk urząd marszałkowski zamierza kłaść na najbardziej zagrożone grupy: starszych, bezdomnych i niepełnosprawnych. – W Bydgoszczy działania związane z bezdomnymi podjęły już Siostry Albertynki. Zostały wyposażone w domy holenderskie, które kupowaliśmy na potrzeby zabezpieczenia ludności po wichurze – mówił marszałek, który podczas konferencji polecał także e-szkołę prowadzoną przez władzę województwa. Dotychczas z wirtualnych lekcji skorzystało już 300 tysięcy uczniów. – Mam dzieci w wieku szkolnym i chwalą te zajęcia jako ciekawe i nieprzegadane – mówił Całbecki.

Władze województwa zapowiedziały też wsparcie regionalnego biznesu i przeznaczenie środków na przebranżowienie firm, które będą miały realizować zadania wynikające z walki z koronawirusem. W planach jest też przygotowanie programu pożyczek o symbolicznym oprocentowaniu dla firm, które będą potrzebowały pieniędzy, aby utrzymać stan zatrudnienia.

We wtorek na stronie internetowej województwa ma pojawić się lista zmian dotyczących transportu publicznego w województwie. Najbliższą sesję sejmiku zaplanowano na 30 marca. Wówczas radni mają przyjąć uchwały w sprawach finansowych związanych z koronawirusem. Jak zapowiedział marszałek, najprawdopodobniej w piątek przed sesją odbędzie się telekonferencja, na której uzgodnione zostaną wszelkie szczegóły. Na poniedziałek pozostanie tylko przyjęcie porządku i przegłosowanie uzgodnionych wcześniej uchwał.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści