Bydgoszcz
12C
Słonecznie
35% wilgotność
Wiatr: 11km/h WSW
H 12 • L 12
6C
Pt
9C
Sob
13C
Nd
19C
Pon
22C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIMinister ON Antoni Macierewicz w Bydgoszczy: Otwarcie jednostki NFIU, to ważny dzień dla Wojska Polskiego. Ważny dzień dla Polski.
20.04.2016 | 16:27

Minister ON Antoni Macierewicz w Bydgoszczy: Otwarcie jednostki NFIU, to ważny dzień dla Wojska Polskiego. Ważny dzień dla Polski.

W Bydgoszczy przecięta została wstęga do jednostki, która zapewni i umożliwi zwiększenie możliwości reakcji Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Na zdjęciu: Moment przecięcia wstęgi.

Fot. Stanisław Gazda

W obecności  Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza, dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie gen. Manfreda Hofmanna oraz dowódcy NFIU płk. Artura Bogowicza, dzisiaj (20.04.2016 r) miało miejsce w Bydgoszczy uroczyste otwarcie jednostki Grupy Integracyjnej Sił NATO w Polsce (NFIU), której głównym zadaniem i celem jest zapewnienie i umożliwienie szybkiego przemieszczenia Połączonych Sił Wysokiej Gotowości oraz Sił Odpowiedzi NATO w celu zwiększenia możliwości reakcji Sojuszu.

Działanie NFIU opiera się na natowskich standardach. Jednostka składa się z grupy dowódcy oraz podległych wydziałów i sekcji. Połowa stanowisk obsadzona jest przez żołnierzy polskich, a druga przez żołnierzy NATO, którzy zadeklarowali chęć dołączenia do jednostki.

-Zebraliśmy się tu dziś, aby podnieść flagę NATO nad nowym, międzynarodowym dowództwem NATO – Grupą Integracyjną Sił NATO w Polsce – powiedział dowódca NFIU płk Artur Bogowicz. –  Ma to miejsce w chwili dokonywania się fundamentalnych zmian w obszarze naszego bezpieczeństwa, a nowe dowództwo NATO demonstruje, iż Sojusz Północnoatlantycki potrafi w szybki sposób odpowiedzieć na wyzwania współczesnego świata.

Pułkownik Bogowicz podziękował wszystkim 13 krajom, które wysłały do Grupy Integracyjnej Sił NATO w Polsce swój wysoce wykwalifikowany i profesjonalny personel, Dowódcy Korpusu Północ Wschód gen. M. Hofmanowi za jego jasne wytyczne oraz wsparcie jego sztabu. Przysłani profesjonaliści stanowią istotne ogniwo łączące Wojsko Polskie z Siłami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Gwarantują oni, iż w przypadku wystąpienia konieczności przerzutu naszych sił, zostaną one przemieszczone szybko i efektywnie, umożliwiając obronę Państw Sojuszniczych przed wszelkimi zagrożeniami. Podziękował też całemu personelowi NFIU, który w tak krótkim czasie uczynił tak wiele, aby powstały ten sztab i gotowość do realizacji trudnych zadań.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz powiedział m.in.:

-To ważny dzień dla Wojska Polskiego. To ważny dzień dla Polski. Ta jednostka, która, jako pierwsza rozmieszczona na Flance Wschodniej osiąga gotowość operacyjna, jest fundamentem trwałej obecności NATO w Polsce. Dzisiaj możemy powiedzieć, że Polska jest w pełni gotowa do przyjęcia wojsk sojuszniczych. Dzisiaj możemy powiedzieć też, że NATO jest w pełni gotowe do obecności na Flance Wschodniej. W dzisiejszym świecie, pełnym niebezpieczeństw i zagrożeń, to jest krok niezbędny i konieczny dla bezpieczeństwa narodów żyjących na Wschodniej Flance NATO, dla bezpieczeństwa Polski i całej Europy. Przynajmniej od dwóch lat jesteśmy świadomi, jak wielkim zagrożeniem jest agresja, która doprowadziła do okupowania część jednego z naszych sojuszników – Ukrainy, agresja płynąca ze strony Rosji. Mówimy o tym otwarcie, dlatego, że o bezpieczeństwie i życiu Polaków i wszystkich obywateli Europy trzeba mówić otwarcie. Przez wiele lat zamykano oczy na to niebezpieczeństwo i udawano, że go nie ma. Skończyło się to agresją na Ukrainę i okupacją tego państwa. Nigdy więcej na to nie możemy pozwolić! Obecność  sił NATO w Polsce i na całej Flance Wschodniej, podobnie jak obecność sił USA, jest niezbędna dla zagwarantowania pokoju i bezpieczeństwa. Ale kluczem do tego jest gotowość sił polskich i sił zbrojnych krajów Flanki Wschodniej do tego, żeby samemu być zdolnym do obrony i koordynacji z wojskami NATO i USA. Nigdy za mało powtarzania tej rzymskiej zasady: „Jeżeli chcesz pokoju, musisz szykować się do wojny”. Nikt bardziej niż Polska nie chce, by kiedykolwiek powtórzyło się zagrożenie zbrojne z któregokolwiek kierunku.(…) To że powstała Grupa Koordynacji  i Wsparcia z Siłami NATO jest wielkim osiągnięciem, świadectwem naszej gotowości i naszego przygotowania, jest świadectwem, że gwarancje pokoju i bezpieczeństwa są rzeczywiście obecne na naszej ziemi. (…) Wierzę, że odstraszanie zastąpi konieczność walki.

Minister Macierewicz podziękował  dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie gen. Manfredowi Hofmannowi. Ten, w swoim wystąpieniu podkreślił, iż zaangażowanie Polski w ramach NATO jest wyjątkowe, a otwierany dziś budynek nowej kwatery NATO powstał dzięki wsparciu polskiego rządu. Jest on symbolem zmiany, jaka zachodzi w samym Sojuszu. Utworzenie Jednostek Integracyjnych  Sojuszu jest dowodem zaangażowania NATO w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa w północno-wschodnim regionie Europy, szczególnie w kontekście nowych wyzwań związanych z bezpieczeństwem. NFIU jest ważnym łącznikiem pomiędzy siłami narodowymi i siłami NATO.

– Aleksander Dumas napisał wiele lat temu słynne słowa: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” Dzisiaj, w Bydgoszczy, w polskiej Jednostce Integracyjnej Sojuszu, jesteśmy świadkami, jak słowa te stają się rzeczywistością. – powiedział dowódca Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie gen. Manfred Hofmann.

W ceremonii przecięcia wstęgi do nowego, nowoczesnego budynku, zaprojektowanego specjalnie dla potrzeb polskiej Jednostki Integracyjnej  Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego uczestniczyli: dowódca Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie gen. Manfred Hofmann, Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz oraz dowódca NFIU płk Artur Bogowicz.

Zwracając się do dziennikarzy, Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz powiedział:

-Otworzyliśmy jedną z najważniejszych struktur, dzięki którym współdziałanie Sił Zbrojnych NATO jest możliwe, gdyż jest to struktura integrująca, pozwalająca przygotować się zarówno do dyslokacji, jak też współdziałania. To bardzo istotny moment w umacnianiu bezpieczeństwa Polski i wszystkich narodów należących do Wschodniej Flanki, ale też państw całej Europy. To część decyzji obronnych, których funkcją jest odstraszenie ewentualnego zagrożenia, a ono w ciągu ostatnich dwóch lat, niestety, dramatycznie wzrosło.

– Relacje NATO –Rosja: Sprawa ukraińska i okupacja przez stronę rosyjską Ukrainy, jest najważniejszym zagrożeniem dla ładu pokojowego Europy. Prowokacje, ze strony Rosji, z którymi mieliśmy do czynienia ostatnio, tworzą sytuację, którą za wszelką cenę trzeba wyeliminować i wprowadzić jasne reguły zapobiegające w przekształcenie tego typu incydentów w zagrożenie. Rosja musi zrozumieć, że takie prowokacje nie będą tolerowane.

-Polska armia będzie większa. Przewidujemy zasadniczy wzrost, co najmniej 50% w polskiej armii, w tym postawienie na przełomie tego i  przyszłego roku na trzy brygady obrony terytorialnej kraju  na Flance Wschodniej, ale dotyczy to także jednostek operacyjnych.


Powiązane treści