Bydgoszcz
12C
Opady
89% wilgotność
Wiatr: 2km/h N
H 13 • L 11
16C
Sr
15C
Czw
15C
Pt
15C
Sob
14C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeMinisterstwo Infrastruktury: S10 nie wypadło z rządowych planów
S10 Bydgoszcz
15.03.2016 | 18:00

Ministerstwo Infrastruktury: S10 nie wypadło z rządowych planów

Wiceminister Jerzy Szmit zapewnił posła Piotra Króla, że przetarg na dokumentację studialną dla odcinka S10 Bydgoszcz - Toruń zostanie powtórzony.

Na zdjęciu: Trasa S10 w okolicach węzła Bydgoszcz Południe (dawniej - Stryszek).

Fot. Pit1233 / Wikipedia

– Decyzja w sprawie umieszczenia odcinka drogi ekspresowej S10 Bydgoszcz – Toruń w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) nie została cofnięta, a zadanie nadal jest postrzegane jako konieczne do zrealizowania – pisze w odpowiedzi na pismo posła Prawa i Sprawiedliwości Piotra Króla wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

Pismo wiceministra poseł Król zaprezentował podczas wtorkowej konferencji prasowej, na której wspólnie z szefem regionalnych struktur partii Tomaszem Latosem omawiał kwestię budowy „ekspresówki”. Stanęła ona pod dużym znakiem po unieważnieniu przez bydgoski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przetargu na Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe (STEŚ). Powodem były zbyt wysokie ceny zaproponowane przez oferentów – najniższa opiewała na ponad dwa miliony złotych, podczas gdy GDDKiA zabezpieczyła na ten cel niewiele ponad milion.

Poseł Król we wtorek przyznawał, że drugie postępowanie powinno odbyć się jeszcze wiosną, ale zastrzegł, że decyzja leży już wyłącznie w gestii GDDKiA. Z pisma resortu infrastruktury wynika, że dyrekcja prowadzi obecnie „analizy”, które mają doprowadzić do „ponownego ogłoszenia przetargu”. Żaden konkretny termin w dokumencie jednak nie pada.

Wiceminister Szmit zapewnił równolegle, że trwają prace mające zabezpieczyć finansowanie inwestycji, która według pierwszych prognoz miała zakończyć się w 2020 roku. „Docelowo droga S10 połączy Warszawę ze Szczecinem, tworząc ważną oś transportu drogowego po zachodniej stronie Wisły” – pisze sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. W planach budowy na przyszłą dekadę są również inne odcinki S10 – Szczecin – Piła (budowa do 2023 r.), Piła – Bydgoszcz (do 2025 r.) oraz Toruń – Płońsk (do 2027 r.).


Powiązane treści