Bydgoszcz
9C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 5km/h E
H 10 • L 9
7C
Pt
2C
Sob
2C
Nd
2C
Pon
4C
Wt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIMłodzi z Erasmusa gościli w bydgoskim ratuszu [ZDJĘCIA]
IMG_6200 (Copy)
12.03.2018 | 17:56

Młodzi z Erasmusa gościli w bydgoskim ratuszu [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Beneficjenci unijnego programu Erasmus Plus z wizytą w ratuszu.

Fot. Stanisław Gazda

IX Liceum Ogólnokształcące wraz z gimnazjum nr 17 (Zespół Szkół nr 4) jest współtwórcą i współrealizatorem prowadzonego przez Szwecję projektu unijnego Ersamus + (FUTUREYEZING) w którym uczestniczą cztery państwa: Polska, Szwecja, Hiszpania i Bułgaria. W styczniu był wyjazd do Szwecji, obecnie młodzież tych krajów spotyka się w Polsce, w Bydgoszczy, w czerwcu będzie wizyta w Hiszpanii i we wrześniu pobyt w Bułgarii. Po nim nastąpi zakończenie projektu.

Dzisiejsza wizyta międzynarodowych młodych gości w Sali Sesyjnej bydgoskiego ratusza i przyjęcie przez wiceprezydenta Mirosława Kozłowicza miały charakter rewizyty za styczniowy pobyt w ratuszu w szwedzkim Lund i podjęcie przez tamtejszego mera miasta. Zastępca prezydenta opowiedział młodzieży o naszym mieście i regionie, a także odpowiadał na pytania zagranicznych gości dotyczące przyszłości grodu nad Brdą i Wisłą oraz spraw na które władze miasta kładą największy nacisk. Przedstawiony został także krótki film reklamujący walory Bydgoszczy.

Unijny projekt ma w swojej nazwie słowo „przyszłość”, toteż w organizowanych dla uczniów w Gimnazjum nr 17 warsztatach i spotkaniach kładzie się duży nacisk na nowoczesne technologie i innowacyjność technologiczną, w tym na zaawansowanie przedsiębiorczości i myśli technologicznej w poszczególnych krajach. Chodzi o to, by młodzież z czterech państw Unii Europejskiej potrafiła sobie wyobrazić, jak będzie wyglądało życie w ich krajach w przyszłości.

Beneficjenci programu – 14 i 15-latkowie podczas tygodniowego pobytu w naszym mieście i regionie mieszkać będą u bydgoskich rodzin i zobaczą m.in. Muzeum Mydła i Historii Brudu, barkę Lemara, Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku, zabawią się w geocaching, zajrzą do sąsiedniego Torunia, przy czym każdy z realizowanych punktów programu zawsze będzie mieć na uwadze główną ideę programu – spojrzenie w nowoczesną technologicznie przyszłość, nie zapominając o poznawaniu lokalnych zwyczajów, tradycji, historii.

Wczoraj, podczas pierwszego dnia pobytu w Bydgoszczy międzynarodowa młodzież debatowała nad wizją szkoły przyszłości.


Powiązane treści