Bydgoszcz
19C
Słonecznie
52% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 19 • L 18
15C
Wt
15C
Sr
15C
Czw
13C
Pt
15C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeMłyny Rothera: Prace w spichrzu zbożowym. Wykonawca remontuje dach
25.12.2016 | 13:52

Młyny Rothera: Prace w spichrzu zbożowym. Wykonawca remontuje dach

Remont w zachodniej części kompleksu na Wyspie Młyńskiej ma zakończyć się za kilka miesięcy.

Na zdjęciu: Konstrukcja młyna zbożowego wymagała najbardziej pilnych prac naprawczych.

Fot. Leszek Grabowski / archiwum

Wiosną przyszłego roku mają finiszować prace przy wzmacnianiu konstrukcji młyna zbożowego, jednego z elementów zabytkowego kompleksu Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej. Co obecnie dzieje się w jego wnętrzu?

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Młyny Rothera od środka. Jak się prezentują? [ZDJĘCIA]

Z uwagi na sprzyjające warunki atmosferyczne, przede wszystkim brak długofalowych mrozów i opadów śniegu, wykonawca prac modernizacyjnych nadal może prowadzić działania na dachu budynku. Wymieniany jest jego stelaż, trwają także roboty zabezpieczające obiekt przed działaniem czynników zewnętrznych, na przykład wilgoci. Prace konserwatorskie i wzmacniające prowadzone są także przy ścianach zewnętrznych spichrza, które specjaliści ocenili jako wymagające najszybszej interwencji. Ten etap inwestycji pochłonie niemal dwa miliony złotych.

Równolegle toczą się prace przygotowawcze do zagospodarowania obiektów. Ich koszt ocenia się nawet na kilkadziesiąt milionów złotych. Według najnowszych planów ratusza, ma zostać rozpisany konkurs, który wyłoni ostateczną listę funkcji i atrakcji dostępnych w budynkach Młynów Rothera. Jako preferowane są trzy obszary tematyczne – mózg, woda oraz technika [CZYTAJ WIĘCEJ].

Przeobrażeniom ma ulec także najbliższe sąsiedztwo kompleksu pochodzącego z połowy XIX wieku. Przestrzeń pomiędzy spichrzami: zbożowym i mącznym ma zostać wypełniona tarasem, który zostanie uzupełniony o fontanny i przestrzeń na kawiarnię. Pod tarasem ma znaleźć się z kolei parking oraz publiczna toaleta. Wizualizacje zrewitalizowanego otoczenia Młynów Rothera prezentowaliśmy [TUTAJ].

W przyszłorocznym budżecie miasta na dalsze działania przy obiektach na Wyspie Młyńskiej zabezpieczono 10 milionów złotych.


Powiązane treści