Bydgoszcz
15C
Słonecznie
77% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSW
H 15 • L 14
16C
Pt
15C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
14C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIMniejszość ma głos. Dwa kontrowersyjne billboardy w Bydgoszczy
DSCF2399
11.04.2017 | 13:10

Mniejszość ma głos. Dwa kontrowersyjne billboardy w Bydgoszczy

Skutek kampanii nie będzie natychmiastowy. To jest proces - uważa prezes Fundacji Wolność od Religii.

Na zdjęciu: Billboard u zbiegu ulic Kamienniej i Sułkowskiego.

Fot. Stanisław Gazda

W dwóch miejscach w Bydgoszczy: przy ul. Nakielskiej i Kruszwickiej (wjazd do CH Rondo) oraz na skrzyżowaniu ulic Kamiennej i Sułkowskiego pojawiły się billboardy – plakaty z grafiką przedstawiającą ucznia wypisującego kredą na tablicy hasło „Szkoła to nie kościół”. Ten przekaz wysłany został przez Fundację Wolność od Religii.

Plakaty są widoczne dla wszystkich. Wywnioskować z tego można, że kampania adresowana jest zarówno do niewierzących, jak i wierzących. – To prawda – potwierdza w telefonicznej rozmowie z nami Dorota Wójcik, prezes Fundacji Wolność od Religii. – Adresatem jest społeczeństwo, by przeciwstawiło się praktykom klerykalizacji życia publicznego, zwłaszcza w edukacji. Zależy nam na wsparciu Fundacji i naszej postawy sprzeciwu wobec praktyk religijnych na terenie szkół, które w ostatnim czasie mają miejsce z bardzo dużym natężeniem.

Fundacja domaga się, by szkoła była miejscem bezpiecznym i przyjaznym dla wszystkich dzieci w każdym dniu nauki, przez cały rok szkolny. Są w publicznych szkołach w Polsce klasy, w których wisi krzyż, ale nie ma państwowego godła. Są korytarze, które bardziej przypominają wystrój kaplicy niż wnętrze publicznej instytucji edukacyjnej. To przemoc symboliczna, która dotyka uczniów z mniejszości religijnych i mniejszości bezwyznaniowej przez cały wieloletni okres edukacji. Mimo wielu protestów przebieg szkolnej katechizacji oraz uroczystości i rekolekcji coraz częściej łączy się z wywieraniem presji i przymusem – taką właśnie argumentację można znaleźć wchodząc na stronę internetową Fundacji.

Są „Dni Papieskie”, msze na sali gimnastycznej, spowiedź w gabinecie psychologa lub w kantorku wuefisty, zapraszanie biskupa do szkoły, organizowanie pielgrzymki przez szkołę. Jak to możliwe, że dyrektor państwowej szkoły zgadza się na zorganizowanie rekolekcji w szkole zamiast w kościele? Jak czują się dzieci z rodzin mniejszościowych, gdy szkoła dwa razy w roku zamienia się na kilka dni nauki w kościół, a w ciągu roku nie ma żadnych porównywalnych uroczystości, które reprezentowałyby inne grupy światopoglądowe? Apelujemy do rodziców i do wszystkich ludzi dobrej woli o postawienie tamy przemocy symbolicznej, naruszaniu podstawowych praw rodziców i uczniów oraz narażaniu poczucia godności i bezpieczeństwa uczniów – mówi prezes Fundacji. Ale przyznaje, że owszem, są w Polsce szkoły, głównie prywatne i społeczne, w których przestrzegane są zasady neutralności światopoglądowej. Jednak te szkoły są w mniejszości.

Czy organizatorzy kampanii wierzą, jeżeli nie w sukces, to w jakikolwiek jej skutek?

Gdybyśmy nie wierzyli, to byśmy tego nie robili. Mamy świadomość, że to jest proces, że nie jesteśmy w stanie zmienić rzeczywistości, w której żyjemy, zrobieniem kampanii. Ten proces się dzieje cały czas, aż w końcu zmieni się sposób postrzegania przez Polki i Polaków mniejszości bezwyznaniowych oraz religijnych i zacznie obowiązywać demokracja – kończy rozmowę Dorota Wójcik.


Powiązane treści