Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowość w rządowej aplikacji! Bydgoszczanie już mogą skorzystać z tej funkcji

Dodano: 31.07.2023 | 10:19

Na zdjęciu: Bydgoszczanie korzystający z aplikacji mObywatel mogą zapłacić za jej pośrednictwem trzecią ratę podatku od nieruchomości. Ministerstwo Cyfryzacji testuje nową funkcję w ramach pilotażu - od kilku dni objęto nim mieszkańców miasta nad Brdą.

Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Bydgoszczanie korzystający z aplikacji mObywatel mogą zapłacić za jej pośrednictwem trzecią ratę podatku od nieruchomości. Ministerstwo Cyfryzacji testuje nową funkcję w ramach pilotażu – od kilku dni objęto nim mieszkańców miasta nad Brdą.

Bezpłatna aplikacja mobilna mObywatel została wydana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Oferuje ona mobilne wersje dokumentów w postaci usług cyfrowych. Do korzystania z aplikacji wymagane jest posiadanie profilu zaufanego. Od 14 lipca na urządzenia z systemem Android i iOS można pobrać nową wersję aplikacji – mObywatel 2.0. – To przede wszystkim asystent obywatela, dzięki któremu załatwianie spraw urzędowych będzie prostsze i wygodniejsze – bez wychodzenia z domu – przekonuje Ministerstwo Cyfryzacji.


CZYTAJ TAKŻE: Mieszkańcy przeciwko wyburzeniu Gdańskiej 73. „Chcemy zachować pierzeję i drzewa” [ZDJĘCIA]


W nowej wersji mObywatela wprowadzono możliwość korzystania z cyfrowego dokumentu tożsamości. MC zapewnia, że dzięki temu nie trzeba będzie nosić ze sobą plastikowego dowodu osobistego – wystarczy, że wylegitymujemy się mDowodem. – mDowodu będziemy mogli użyć w każdej sytuacji: w urzędach, u notariusza, zawierając umowy, ale też np. wypożyczając samochód czy sprzęt sportowy – dodają urzędnicy. Wyjątkiem jest składanie wniosku o nowy dowód oraz przekraczanie granicy; w tych wypadkach musimy mieć przy sobie „plastik”.

mObywatel 2.0 – nowa funkcja dostępna także w Bydgoszczy

Nowa wersja rządowej aplikacji umożliwi także płatność za zobowiązania urzędowe, np. zapłatę za podatek od nieruchomości. Wystarczy parę kliknięć – podatek opłacimy za pośrednictwem Blika. – To bardzo popularne rozwiązanie, oparte na polskim standardzie płatności. Myślę, że większość z nas płaci dziś w ten sposób na co dzień za zakupy czy inne usługi, np. bilety komunikacji, naprawę samochodu czy wypożyczenie kajaków. Od teraz będzie można używać go też do uiszczenia opłat administracyjnych – wyjaśnia minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Obecnie trwa pilotaż tego rozwiązania. Do grona miast, które mogą korzystać z tej funkcji, dołączyła Bydgoszcz. – Wszyscy bydgoszczanie mogą zapłacić trzecią ratę za podatek od nieruchomości, korzystając z apki mObywatela. Kilka kliknięć, płacimy Blikiem: szybko i wygodnie – dodaje Cieszyński.

Ministerstwo zapewnia, że opłata za podatek od nieruchomości będzie bezprowizyjna, a w aplikacji mObywatel znajdziemy informację o wysokości zobowiązań. Ponadto, urząd będzie informował użytkowników narzędzia o zbliżających się płatnościach za pomocą powiadomienia push. – Nie będzie trzeba wypełniać żadnych formularzy – dane zaciągną się automatycznie. Otrzymasz natychmiastowe potwierdzenie zrealizowanej transakcji – podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji.

mObywatel a płatność za podatek od nieruchomości w Bydgoszczy. Jak to działa?

  • Samorząd przekaże Twoje zobowiązanie finansowe na Platformę e-Płatności – Ty znajdziesz je w swojej aplikacji mObywatel
  • Otrzymasz powiadomienie PUSH o oczekującej płatności
  • Klikasz „Zapłać” i realizujesz opłatę, korzystając z BLIKA
  • Dostajesz informację o statusie autoryzacji płatności
  • BLIK przekazuje do BGK pliki zautoryzowanych płatności
  • BGK przekazuje środki przelewem na wskazany rachunek samorządu
  • Za pośrednictwem Platformy e-Płatności, samorząd otrzymuje pliki zawierające szczegóły dot. płatności.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments