Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
75% wilgotność
Wiatr: 4km/h NNW
H 6 • L 3
3C
Czw
4C
Pt
8C
Sob
12C
Nd
9C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaMuzyka na żywo w pojazdach komunikacji miejskiej. Już jutro
09.11.2016 | 13:04

Muzyka na żywo w pojazdach komunikacji miejskiej. Już jutro

Podczas wybranych przejazdów będzie można posłuchać występów uczniów i zaśpiewać razem z nimi.

Na zdjęciu: Zespoły wsiądą do dartów.

Fot. JW / archiwum

Już jutro, 10 listopada, w wybranych autobusach i tramwajach komunikacji miejskiej zabrzmią pieśni patriotyczne. Wykonywać je będą uczniowie bydgoskich szkół, którzy postarają się zachęcić pasażerów do wspólnego świętowania. 

Akcja przeprowadzona zostanie w ramach bydgoskich obchodów Święta Niepodległości. Organizatorem muzykowania w tramwajach i autobusach jest Urząd Miasta Bydgoszczy, który zaprosił do współpracy niektóre szkoły funkcjonujące w naszym mieście. Chęć udziału w akcji wyraziło pięć placówek: III LO, VI LO, VII LO, VIII LO oraz MDK nr 5. Grupy uczniów wspólnie z opiekunami wsiądą do pojazdów komunikacji miejskiej i zaczną śpiewać patriotyczne pieśni takie jak między innymi: „Wojenko, wojenko”, „Białe róże” oraz „My, pierwsza brygada”. Osoby nie pamiętające tekstów tych utworów, znajdą je w śpiewnikach rozdawanych w trakcie trwania akcji.

Każda grupa szuka innego sposobu na zaprezentowanie się pasażerom. Uczniowie VI LO w Bydgoszczy ubiorą się w stroje z lat 20. XX wieku. Siedmioosobowy zespół zaśpiewa przy akompaniamencie gitary. Ich opiekunka, Agnieszka Więckiewicz, trzy lata temu też uczestniczyła w tej akcji i liczy na to, że w tym roku działania uczniów zostaną odebrane równie pozytywnie. – Bardzo dobrze wspominam udział w tym. Słyszałam, jak młodzi ludzie dzwonili do swoich rodziców i mówili: „Mamo, jestem w autobusie, słuchaj” i włączali tryb głośnomówiący w telefonie– mówi Agnieszka.

ZOBACZ TEŻ: Obywatelskie Święto Niepodległości. Będą ułani, koncert i stoiska

Grupę uczniów z VI LO będzie można spotkać w tramwaju linii nr 10 wyruszającym o godz. 10:02 z Ronda Jagiellonów w kierunku Lasu Gdańskiego. Uczestnicy przejadą z przystanku do pętli, a następnie dojadą do drugiej pętli i wysiądą na przystanku, na którym zaczynali swoje działania. Inne zespoły postąpią według takiego samego schematu, lecz spotkać ich będzie można w innych miejscach. Scenariusz koncertowania pozostałych zespołów wygląda następująco:

  • LO III  godz. 9:54  Rondo Grunwaldzkie linia nr 3 kierunek Łoskoń
  • LO VII  godz. 12:09 przystanek Sułkowskiego/Czerkaska  linia 52 kierunek Błonie
  • LO VIII  godz. 12:37 przystanek Bałtycka linia nr 10 kierunek Niepodległości
  • MDK nr 5 godz. 12:16 przystanek Przylesie linia nr 5 kierunek Rycerska

Ponadto jutro o godz. 15:00 odbędzie się również okolicznościowy event przygotowany przez młodzież z VI LO. Uczniowie, przebrani we wspomniane wcześniej stroje, przejdą spod swojej szkoły do Starego Rynku. W trakcie drogi będą śpiewać, wręczać m.in. czerwone róże i zachęcać przechodniów do wspólnej zabawy. Idąc na Stary Rynek, zatrzymają się w kilku miejscach: plac Wolności, Hotel pod Orłem, plac Teatralny. Na każdej stacji będą zapraszać ludzi do wspólnego tańczenia np. walca oraz śpiewu. Będzie można usłyszeć nie tylko patriotyczne pieśni, ale również hasła i utwory popularne w latach 20. XX wieku.


Powiązane treści