Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Myślęcinek – historia, atrakcje, dojazd

Dodano: 08.01.2022 | 15:41

Na zdjęciu: Myślęcinek to największy park w Polsce położony w granicach miasta.

Fot. Szymon Fiałkowski

Myślęcinek to największy w Polsce park położony w granicach miasta – jego powierzchnia to 830 hektarów, z czego 18,5 ha obejmują zbiorniki wodne. Znajduje się w północnej części Bydgoszczy, 5 kilometrów od centrum. Nazwa Myślęcinek wzięła się od nazwy wsi. Granice Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku wyznaczają: od wschodu ulica Gdańska, od południa linia kolejowa nr 201, od zachodu ulica Rekreacyjna, a od północy – ulica Jeździecka.

Historia

Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek powstał w obrębie dawnego majątku rycerskiego. W 1860 roku jego powierzchnia sięgała 470 hektarów pól uprawnych, lasów, łąk i pastwisk. Atrakcyjność wypoczynkową terenów Myślęcinka doceniano już na początku XX wieku, kiedy to popularnym miejscem spędzania wolnego czasu było Rynkowo. Jak pisał Alfons Licznerski w “Kalendarzu Bydgoskim 1977”, funkcjonowała tam wówczas całoroczna restauracja z salą zabaw oraz gospoda z pokojami hotelowymi. Bydgoszczanie docierali do Rynkowa pieszo, bryczkami oraz koleją.

Kolejnym chętnie odwiedzanym punktem w Myślęcinku była gospoda funkcjonująca przy browarze. Jego powstanie datuje się na rok 1856. Browar Myślęcinek był kilkukrotnie rozbudowywany. Zakład zamknięto po II wojnie światowej – browar został przerobiony na kwaszarnię, a następnie na fabrykę farb. Od kilkudziesięciu lat jego pozostałości niszczeją, a pomiędzy spadkobiercami jednego z właścicieli a władzami Bydgoszczy toczy się spór o własność terenu.

Realizacja Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku Myślęcinek, stanowiącego “zielone płuca Bydgoszczy”, rozpoczęła się na początku lat 70. XX wieku. W 1972 roku, z okazji centralnych dożynek, przy ulicy Gdańskiej stworzono tereny wystawowe, na których prezentowano dorobek wsi. W kolejnych latach rozpoczęto budowę alejek parkowych, sztucznych stawów, ogrodu zoologicznego i parku rozrywki.

 myślęcinek

Atrakcje

W Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku znajduje się wiele atrakcji umożliwiających aktywne spędzanie wolnego czasu, jak i również wypoczynek na łonie natury. Jedną z nich jest ogród zoologiczny, ulokowany w centralnej części Myślęcinka. Bydgoskie zoo jest jednym z nielicznych w skali całego kraju ogrodów zoologicznych specjalizujących się w hodowli rodzimych zwierząt.

Bydgoski Ogród Zoologiczny posiada liczną kolekcję krajowych i egzotycznych gadów, płazów i ryb, które można oglądać w pawilonie Akwarium Terrarium. Specjalnie dla dzieci stworzono także mini zoo dające najmłodszym możliwość bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami. Ogród zoologiczny w Myślęcinku to nie tylko zwierzęta. Na dzieci czeka bowiem bezpieczny i sprawiający mnóstwo radości plac zabaw. Tuż obok znajduje się punkt gastronomiczny Bajkowa Chatka. Kolejnym miejscem w zoo, gdzie można smacznie zjeść, jest bar Mariposa w pawilonie Akwarium Terrarium.

myślęcinek

Park Rozrywki Zaginiony Świat

Jednym z magnesów Myślęcinka jest Park Rozrywki, znajdujący się w południowej części parku, nieopodal ulicy Rekreacyjnej. Na najmłodszych czekają kolorowe karuzele, dmuchane zamki czy gabinet luster. Rodzinne wycieczki umili ślizg – gigant oraz elektryczne samochodziki. Szybsze bicie serca miłośnikom mocnych wrażeń zapewni kolejka górska i rollercoaster sięgający w najwyższym punkcie 15 metrów wysokości.

W ramach Parku Rozrywki w Myślęcinku funkcjonuje także Zaginiony Świat. Znajdziemy w nim ponad 50 modeli dinozaurów, ulokowanych pośród drzew na obszarze ponad 5 hektarów. To wspaniałe miejsce do rozwijania wyobraźni i wiedzy dzieci na temat historii Ziemi. Niepowtarzalna atmosfera oraz walory poznawcze przyciągają do Zaginionego Świata nie tylko mieszkańców Bydgoszczy, ale także osoby z całej Polski, jak i zagranicy. Elementem Zaginionego Świata jest muzeum „Skarby Ziemi”. Poza dinozaurami, na terenie Parku Rozrywki znajdziemy 16 modeli stawonogów.

Myślęcinek posiada także park linowy. System platform i przeszkód umieszczonych na linach znajduje się na terenie Parku Rozrywki. W parku linowym znajdziemy m.in. atrakcje umieszczone na wysokości: kładki, belki, pętle, siatki i różnego rodzaju zjazdy. Uczestnicy tras linowych uczą się technik utrzymania równowagi oraz przełamują barierę lęku wysokości i strachu. Na terenie Parku Rozrywki Myślęcinek znajdziemy też “odwrócony dom”. Czym jest odwrócony dom? To miejsce, w którym wszystko postawione jest dosłownie na głowie. Wchodząc tam traci się równowagę. Podłogą jest sufit, a meble są ponad nami.

myślęcinek

Ogród Botaniczny, Ośrodek Rekreacji Konnej, Stefanowy Stok

Osoby, które szukają na terenie Myślęcinka miejsc do odpoczynku wśród zieleni, powinny skierować się do Ogrodu Botanicznego. W położonym w północnej części LPKiW rozległym kompleksie znajdziemy alpinarium z potokiem, wodospadem i wąwozami, liczne ścieżki spacerowe wśród stawów i pagórków oraz kolekcje unikatowych gatunków roślin. Jednym z największych atutów Myślęcinka są też stawy położone w centralnej części parku i obok ogrodu zoologicznego. Na największym z nich znajduje się wyspa zwana ptasią.

Przy Ogrodzie Botanicznym znajdziemy miejsca aktywnej rekreacji. Pośród różnorodnie ukształtowanych terenów Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku, tuż obok Hotelu Restauracji „Pałac” funkcjonuje Ośrodek Rekreacji Konnej „Pod aniołami”. Mieści się przy ulicy Konnej 10. Ośrodek został otwarty w 1982 roku (na bazie ośrodka treningowego koni sportowych PGR Kusowo), a od 1991 roku zajmuje się także hipoterapią przede wszystkim osób niepełnosprawnych. Operatorem jest Caritas Diecezji Bydgoskiej.

Po zachodniej stronie Ogrodu Botanicznego znajdziemy stok narciarski. Stefanowy Stok im. Stefana Kulmatyckiego jest czynny zimą w zależności od warunków atmosferycznych. Stok w Myślęcinku ma wysokość 107 m n.p.m., a jego średni kąt nachylenia wynosi od 18 do 20%. Jest oświetlony i sztucznie naśnieżany. Wyposażono go w wyciąg podporowy, który może obsłużyć 1000 osób na godzinę. Stok w Myślęcinku posiada trzy trasy. Ich długości to 170 m, 210 m i 250 m z obejściem.

Pozostałe atrakcje Myślęcinka to minigolf i ścianka wspinaczkowa (zlokalizowana przy ulicy Konnej, w rejonie stoku narciarskiego). W miejscu dawnej leśniczówki „Zacisze”, w sercu Leśnego Parku znajduje się budynek Centrum Edukacji Ekologicznej wraz z przestrzenią eventowo-noclegową Szumilas. Jednym z najpopularniejszych miejsc w Leśnym Parku jest położona w jego centralnej części Polana Różopole. To tu odbywają się koncerty, zjazdy, festiwale, pikniki, wydarzenia sportowe. Różopole i jego okolice – w tym przestrzeń eventowa Wakepark Bydgoszcz – to ulubione miejsce wypoczynku, relaksu i spędzania czasu na świeżym powietrzu nie tylko dla mieszkańców Bydgoszczy.

Dojazd

pętla Myślęcinek

Dojazd do Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku Myślęcinek zapewniają linie autobusowe nr 52 oraz międzygminne 93 i 94, a także linie tramwajowe nr 1, 2 i 10, które dojeżdżają do położonej w południowej części parku pętli Las Gdański. Do Myślęcinka łatwo można dojechać samochodem:

  • z drogi ekspresowej S5: należy zjechać na węźle Bydgoszcz Północ w kierunku Bydgoszczy
  • dojazd z centrum miasta zapewniają ulice Gdańska i Armii Krajowej
  • z Fordonu do Myślęcinka najszybciej dojedziemy ulicami Pod Skarpą i Zamczysko.
0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments